Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 160l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum :)

Mój pierwszy post i pytanie o pierwsze akwarium.

Na tablica.pl znalazłem takie ogłoszenie (niedaleko mnie więc odbiór osobisty) 

 

http://tablica.pl/oferta/kpl-akwarium-160-l-filtr-jbl-grzalka-CID103-ID4y7Kd.html

 

w zestawie jest :

 

- akwarium 100 x 40 x 40 
- pokrywa
- grzałka
- filtr JBL 901
- kamienie 
- skrobaczka i siatka do łapania rybek

 
Czy jest to dobra oferta ? Co jeszcze będę musiał dokupić do tego zestawu ?
 
Pozdrawiam 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta jak naj bardziej super! Sam bym to łyknął lecz 3 akwa w domu to już dla mnie za dużo. Ale do rzeczy.

 

Jak byś się już zdecydował na zakup tego zestawu to na początek przydały by Ci się testy kropelkowe PH/GH/KH. Na późniejszym etapie przydadzą się również na NO2/NO3/PO4

W zależności od filtra jak długo pracuje na mediach i jakie tam są. Ale przydały by się nowe np ceramika, bio kulki.

Żwirek tam jest zwykły. Jeżeli zdecydujesz się na rośliny żywe to będzie czekała Cię zmiana podłoża. Lub ewentualnie stosowanie na ziemi ogrodowej, Kulki gliniano-torfowe lub nawóz w tabletkach pod korzenie.

 

Nie chcę Cię wystraszyć lecz zakup tego zestawu to dopiero początek wydatków :) Mimo wszystko za taką cenę zestaw godny polecenia. Tym bardziej, że jest pokrywa z oświetleniem i porządny markowy kubełek.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy to jest dobra oferta, na pewno nie jest zła, ale też nie jest super.

Filtr ok, grzałka to za mała powinna być 200W na zdjęciu jest chyba napisane 75W lub 100W, nie wiadomo co to za pokrywa i jakie w niej są świetlówki.

Z 99% pewnością są do wymiany bo raczej nie były wymieniane, patrząc bo tym jak właściciel dba o baniak.

Te kamyczki to bym wywalił z całą pewnością. Jak byś trochę stargował to można brać.

Przed dokupieniem zastanów się w którym kierunku pójdziesz: BW, CW, HT, LT. Wtedy można się zastanawiać.

Jak dla mnie na wstępie byś potrzebował:

- nowa grzałka 200W

- nowe podłoże - ale tu musisz się określić co chcesz trzymać w zbiorniku

- nowe świetlówki - i tu musisz znać odpowiedź czy LT do 0,5 W/L, czy HT 1 W/L 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego zestawu było by akwarium, pokrywa (bez światła) i filtr. Czyli mimo to cena chyba nie najgorsza.

Grzałka i świetlówki oraz wkład filtra do wymiany, żwirek także.

Co będę chciał mieć w akwarium w zasadzie głównym dyktatorem obsady będą dzieci czyli jak na dzień dzisiejszy to musowo skalary, jakieś 2 mniejsze lub jedna większa ławica neonki lub coś koło tego i kilka czyścicieli. Może jakieś dodatkowo 3-5 średniej wielkości rybek takich aby pasowały do reszty. Myślę że jakiś korzeń 2-3 kamienie i około 5 roślinek to wszystko tak na razie wstępnie do korekty zapewne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień żwirek na zwykły piach + ziemia, ewentualnie zobacz co to za podłoże i czy nie zatwardza wody np. octem + ziemia + wymiana świetlówek 6500K + 7800K np. 

Wkłady do filtra do wymiany.

Neonki to woda miękka więc sprawdź na stronie wodociągów jaką masz wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to tak organoleptycznie woda jest bardzo dobra w sensie do picia. Piję ją bezpośrednio z kranu, jest miękka i jest smaczna ale to zapewne nie oznacza że będzie dobra do akwarium :)

Co do skalarów to choć by 2-3 szt nie wejdą ? 

Pośpiechu nie ma :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do skalarów to choć by 2-3 szt nie wejdą

Nie jestem znawcą od skalarów. I nie wiem ile i w jakim litrażu można trzymać. Dlatego wolę się nie wypowiadać. Sverting albo inny expert od obsady mógłby coś bardziej poradzić.

 

Wiesz wodę do picia możesz mieć super ale i tak będziesz musiał zbadać ją testami. Inaczej nie dowiesz się dokładnie jakie masz PH/GH/KH kranówy. A pod taką wodę jaką dysponujesz ustala się obsadę co można trzymać w takiej wodzie i w jakiej ilości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek będę odbierać akwarium. W między czasie chcę zamówić testy do wody - jakie najlepiej jbl paskowe będą ok? Co zamówić jako wkład do filtra ? Tam są chyba 4 warstwy.

Zastanawiam się czy piasek czy żwirek, bardziej podoba mi się czarny żwirek i co dać jako nawóz dla roślin. Aha bakterie na start jakie kupić?

 

Wysłane z MOTO G

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw parametry a później dobór obsady. Na jedną parę skalarów potrzeba akwarium 120x40x50 czyli 240l.

 

Miałem paskowe JBL i rozbieżność miedzy kropelkowymi a paskowymi była porażająca, więc polecam kropelkowe PH/GH/KH mogą być firmy Zoolek. Jako wkład do filtra, gąbka i na full ceramika, ew. keramzyt. Jeżeli chcesz ryby pielęgnicowate to piasek kwarcowy lub piasek do piaskownic, ja u siebie mam piasek firmy Sopro i nie zmienia parametrów wody, worek 25kg chyba 9zł kosztował w markecie budowlanym. Nawóz dla roślin, to skomplikowana sprawa, możesz pod piasek dać warstwę ziemi ogrodowej a mikro i makro uzupełniać solami, będziesz potrzebował też testów, żeby wiedzieć jakich pierwiastków brakuje. Na forum mamy specjalistów od nawożenia solami, na pewno pomogą. Co do bakterii na start to uważam, że nie są potrzebne, akwarium samo dojrzeje, ew. od znajomego akwarysty możesz wziąć wodę z podmianki i dodać do swojego akwarium.

Edytowane przez ultra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy wody (na stronie wodociągów jest podane  twardość ogólna - 79 (mg CaCO3/l), pH 7,6)

pH 7,2

kH 0-3

gH 3

 

 

Do filtra na wkład kupiłem 

- watę (włókninę) JBL symec

- 2kg ceramiki Aqua Nova NCR-1

i zastanawiam się czy nie kupić gąbki jako prefilter i założyć na na rurce zasysającej wodę w akwarium. 

 

Na dno chcę dać  piasek (do piaskownicy z OBI)

 

Obsada jaką planuję to (oczywiście do korekty):

-neony inessa x15
-danio tęczowy x6
-danio pręgowany x6
-pielęgnice ramireza x3
-zbrojnik niebieski x1
-kosiarki x2
 
Nie mam pojęcia jakie rośliny do tego poradźcie coś i co dać pod ten piasek aby rosły. 
Jakie żarówki kupić do tego ?
Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...