Jump to content

Dawkowanie

Recommended Posts

Ja nie chciałem bawic się z tymi solami, wiec poszedłem na łatwizne i kupiłem taki zestaw http://www.akwarium-net.pl/zestaw-nawoz%C4%82%C5%82w-makro-mikro-p-814.html  Co powiecie na temat tego dawkowania??? Po miesiącu dawkowania wyszły mi takie testy:

PO4 - 5 :-(

Fe - 0,1

Akwarium 112

Oświetlenie 2*18W AquaGlo 1*18W FloraGlo

Filtracja Hw 302 Biokulki,Zeolit,Caramika + Prefiltr

Roślinki:

Anubias niski

Gałęzatka

Nurzaniec

Żabienica Ozyrysa

2 korzenie + kokos

Nie pisz postów w cudzych tematach, wprowadzasz tym zamieszanie. Rozdzielam. Mapet

Ja nie chciałem bawic się z tymi solami, wiec poszedłem na łatwizne i kupiłem taki zestaw

Kupując ten zestaw bawisz się solami, tylko z tą różnicą, że kupiłes drogo rozrabiane sole. :)

Skąd u Ciebie taki poziom fosforu? Nie pojawia się już czasami taki piękny zielony dywanik?

Na jakim poziomie jest azot? Mam nadzieję, że testy robione przed podmianą. Zredukuj fosfor 10:1 do azotu.

Filtracja Hw 302 Biokulki,Zeolit,Caramika + Prefiltr

Po co Ci tam zeolit? Masz zawyżony azot? Jak nie to zeolit wylatuje z filtra.

Masz CO2? Bo masz mocne światło, w sumie to jesteś na krawędzi potrzeby jego podawania.

Fosfor tak mi podskoczył od kiedy zacząłem podawac te nawozy.

NO3 - 50

NO2 - 0

pH - 7

Testy oczywiście przed podmianą.Glonów odpukac jeszcze niemam. CO2 podawane w płynie ,a  zeolit wyleci przy nstępnej podmianie.

Miałem nadzieje ,że to dawkowanie podane na stronie jest OK?? :-(

wiec poszedłem na łatwizne i kupiłem taki zestaw

Za taką kasę sam by je tobie rozrobił i wysłał i jeszcze bym sporo zarobił.

Skąd u Ciebie taki poziom fosforu? 

Takie wartości nie zawsze szkodzą. Warto by to obniżyć chociaż do 3mg/l. Tyle miałem przez ostatnie 6 mies. Jak rośliny ruszą to wypompują resztę fosforu.

NO3 - 50

NO2 - 0

pH - 7

Ja bym zrobił solidniejszą podmianę i nawoził 50% zalecanych dawek, bo masz zbyt wysokie stężenia już. Jak nadal będą wysokie to zmniejsz do 25% dawki.

Glonów odpukac jeszcze niemam

Ratuje cię stosunek.

Miałem nadzieje ,że to dawkowanie podane na stronie jest OK??  :-(

Dawkowanie dobiera się indywidualnie, bo masz inne rośliny, oświetlenie itd.

Druga opcja to nie rób podmiany, nie nawozisz azotem i fosforem, potas lejesz 25% zalecanej dawki, bo skoro masz sporo azotu i fosforu to lejąc azot lejesz także potas (jeśli to KNO3). Dając jeszcze potas z K2SO4 to masz pewnie już dawno kosmiczne stężenia. Chyba, że ten azot jest z NH4No3, ale wątpię, bo już dawno wybiłbyś wszystko w akwarium takim dawkowaniem. Po wstrzymaniu azotu, fosforu czekasz tak długo aż wystąpią braki azotu lub fosforu i wtedy zaczynasz znowu dawkowanie w ilości np. 50% poprzedniej dawki. 

Edited by tomeksup

Dlatego zapytałem o ten fosfor, bo nie sądziłem, że ma aż tak wysoko azotany....

Jeżeli jest zapewniony odpowiedni stosunek to tylko zmniejsz ilość podawanych nawozów (tak jak wspomniał o tym już Tomek).