Skocz do zawartości

90 l - sinice mnie zjedzą, za mało azotanów


chani
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium zostało zalane w okolicach 14 listopada 2013. Przed wpuszczeniem ryb, z roślinami i załączonym filtrem odczekałam miesiąc.

 

Litraż 90l, wymiary 80x35x35.

 

Oświetlenie 2x18W świetlówka, świecę ok. 11 godzin. 0,4 W/l

 

Podłożem jest sam drobny piasek, uprzednio wyprażony, wypieczony, w jego jałowości upatruję przyczyny mojego problemu.

 

Filtracja - Filtr HBL-501, 400l/h wg producenta. Włączony non stop.

 

Z ozdób jedynie nieszkodliwe kamienie.

 

Rośliny:

3x Anubias nana

1x Cryptocoryne wendtii green (aktualnie w odwrocie, próbuje się odrodzić ale niektóre nowe liście po prostu się rozpuszczają)

2x Lysimachia nummularia

1x Limnobium rozłogowe, które chyba wyrzucę

dużo x Lilaeopsis novae(miałam nadzieję na ładny trawniczek, jest farma sinic)

10-11(trudno określić) nurzańców

2 nurzańce śrubowe

2x Alternanthera sessilis rubra

2x mała kryptokoryna, nie znam gatunku

2x różne Alternanthery, ale nie wróżę im długiej przyszłości, pewnie za mało światła.

 

Ryby:

14x Neon innesa

3x otosek (było 5, jeden zmarł w niewyjaśnonych okolicznościach, drugi bo nie wytrzymał poziomu sztucznie podwyższonego azotanu)

docelowo planuję parę pielęgniczek, jednak chciałabym, żeby wszystko się najpierw w miarę ustatkowało.

 

Podmiany - raz w tygodniu ok. 20%.

 

Parametry wody:

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0,2

kH ok. 7,5

 

Nie dystrybuuję CO2. Nie destabilizowałam zbiornika, ryby jedzą 2 razy dziennie pokarm płatkowy Tetry i zjadają go w całości.

 

Podaję co dwa dni Aqua Gainer ok. 5 ml. Dysponuję również roztworem KNO3 w wodzie.
Zauważyłam, że w walce z sinicami pomocne jest najpierw ich usunięcie, następnie podbijam KNO3 poziom azotanów do ok. 30 ppm, potem każdego dnia 10 ppm. To wyraźnie spowalnia rozwój sinic, jednak  azotany są bardzo szybko zużywane przez rośliny i po jednym dniu niedodawania KNO3 sinice były w pełnym nawrocie. Jest to także dość pracochłonny sposób.

Myślę, że rozwiązaniem byłoby stałe podbicie poziomu NO3 za pomocą "naturalnych" środków - ryby o dużym metabolizmie(molinezja?) lub wymiana podłoża, dodanie pod spód ziemi ogrodowej, ewentualnie żwirek. Być może kirysek przekopujący podłoże? Sinice osadzają się głównie na piasku. Tu potrzebuję porady w sposobie podbicia azotanów.
Czy dobrze rozumuję, że jeśli zostawię dojrzały filtr(bo to o niego głównie chodzi w dojrzewaniu), to potem do takiego akwarium z wymienionym podłożem i dojrzałym filtrem mogę od razu wpuścić ryby?

 

Załączam zdjęcia, tak akwarium jak i podłoża.

 

 

 

post-20641-0-24710200-1394568316_thumb.jpg

post-20641-0-51176600-1394568383_thumb.jpg

post-20641-0-48521800-1394568434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnym kluczem do walki z sinicami jest cierpliwość, regularne podmiany wody i warunek kluczowy to jak zauważyłaś dodawanie KNO3 po każdej podmianie. Sinice wywala przy niskim lub zerowym azocie w stosunku do wysokiego fosforu. Wiem, bo sam miałem przyjemność z nimi walczyć. Nie dość, że zaczęły wychodzić na podłoże, to miałem je na liściach roślin. Co do naturalnych metod, to mogę Ci poradzić ślimaki - ampularie. To są takie betoniary, że zjedzą dosłownie wszystko w akwarium. Ściągały mi sinice całym plechami z liści roślin i podłoża. To w połączeniu z regularnymi podmianami wody, zbieraniem ich resztek wężykiem z podłoża i roślin, oraz dodawanie KNO3 pozwoliło mi już w 99% się ich pozbyć. Sposób sprawdzony, działa na 100%.

Edytowane przez Asteroth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O za niskim poziomie azotu do fosforanu wiem, dlatego głowię się jak go podwyższyć. Wypróbuję ślimaki. Czy jakieś 3-5 wystarczy czy więcej?
Może dodatkowo zwiększyć zarybienie, częściej małymi porcjami karmić? (więcej wydalanego amoniaku w moczu ryb powstający jako produkt przemiany białek -> większy poziom NO3, przynajmniej w teorii)

Co do filtra, nad tym też się zastanawiałam, ale jak dla mnie dobrze czyści mętną wodę po okazjonalnym wzburzeniu paprochów z dna. Po czym poznać, że filtr jest wydajny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oświetlenie 2x18W świetlówka, świecę ok. 11 godzin. 0,4 W/l

Jaka barwa? Skróć czas świecenia do 9 h.

 

 

 

Filtracja - Filtr HBL-501

Nie miałem, ale po zdjęciach z netu i wypowiedzi Adama widać, że z filtracją biologiczną ten filtr to nie szaleje...

Jak masz możliwość przytnij gąbkę i wsyp do niego ceramiki.

 

 

 

ryby jedzą 2 razy dziennie

Karm raz dziennie, lepiej dla ryb i dla akwarium.

 

 

 

Podaję co dwa dni Aqua Gainer

Aqua garnier co? Z tej serii mają kilka produktów.

 

 

 

Jest to także dość pracochłonny sposób.

Przy normalnym pełnym nawożeniu nawozi się z 5 butelek codziennie, więc lanie z jednej to nie jest żaden problem.

Nie masz nic w akwa co by Ci kumulowało azot, przekarmianie ryb też tego nie zmieni.

 

 

 

Czy dobrze rozumuję, że jeśli zostawię dojrzały filtr(bo to o niego głównie chodzi w dojrzewaniu), to potem do takiego akwarium z wymienionym podłożem i dojrzałym filtrem mogę od razu wpuścić ryby?

Masz filtr za słaby biologicznie, z mocnym filtrem zachwianie wystąpi, u Ciebie na pewno.

Zwiększ podmiany do 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wypróbuję ślimaki. Czy jakieś 3-5 wystarczy czy więcej?

Myślę, że w takim akwarium w zupełności wystarczą 4 sztuki. Ja z swoim 300l sam mam tylko 4 ślimaki i pracują bardzo ładnie. Jedzą i glony, i resztki sinic, a i zepsutym liściem nie pogardzą.

 

 

 

Może dodatkowo zwiększyć zarybienie, częściej małymi porcjami karmić?

Tego bym przy sinicach nie polecał. Niby więcej ryb, to więcej odchodów, resztek jedzenia a co za tym idzie związków azotowych, jednak z tego powstaje tez fosfor. Do czasu pozbycia się sinic, ja bym stosował tylko i wyłącznie czysty azot w postaci KNO3. Wtedy masz pewność że lejesz do akwarium azot (no i też w pewnej ilości potas, co jest tylko korzystne dla roślin), a nie dostarczasz przy okazji fosforu, dalej zaburzając w pewien sposób stosunek N:P. No i tak jak kolega Mapet napisał, ogranicz karmienie ryb na ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że w takim litrażu HBL-501 to marne mieszadełko do wody a nie filtr. Miejsca na media filtracyjne jest tyle co kot napłakał, a wydajność podana przez producenta jest nieźle wyolbrzymiona (miałam dwa takie filtry).

Przez jakiś czas używałam jednego w swoim 96-litrowym zbiorniku do rozbijania kożucha na tafli. Do niczego więcej w takim akwarium nie posłuży...

Zainwestuj w porządny filtr, ten nadaje się najwyżej do 30-litrowej szklanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mapecie, czy jeśli filtr byłby za słaby biologicznie, to czy NO2- i NH4+ nie byłyby wykrywalne?

Tak i nie. Masz mało stabilne akwarium, glony naprawdę takie lubią. Zauważ jak często zachowują się akwaria zaraz po starcie, niedojrzałe biologicznie.

 

 

 

Wspomniałeś coś o kumulowaniu azotu w akwarium. Co kumuluje azot?

Coś mi się chyba pomieszało... Nigdy czegoś takiego nie miałem, nawozić trzeba i koniec.

 

 

 

Barwa światła 4000K i 2700K

Jak masz okazję zmień tą 2700K na 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisano powyżej, filtr HBL-501 posiadałem w akwa 30l i moim zdaniem też nie był za bardzo wydajny. W tym chinolu szybko spada przepływ. Żeby utrzymać odpowiedni przepływ należałoby go czyścić do 3-4dni (oczywiście mówie o akwa 30l). Moim zdaniem nowy, znacznie mocniejszy filtr by się przydał. Kubeł jakiś byłoby w sam raz, dużo miejsca na media filtracyjne pomogłoby ustabilizować Twoje akwa. Powodzenia w walce z glonami :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...