Skocz do zawartości

zużycie energii przez urządzenia w akwarium


leszek_00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to błąd spowodowany wadliwością sprzętu.

Kiedyś pomierzyłem pare sprzętów i aż takich odskoków od dedykowanych wartości nigdy nie zanotowałem- zwłaszcza w oryginalnych produktach wiodących firm.

W przypadku świetlówki to może masz statecznik magnetyczny? Ten przez chwilę po włączeniu pobiera znacznie więcej prądu niż jest napisane, ale po chwili wszystko się normuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kilka urządzeń w domu i wydaje się, że miernik jest sprawny. Grzałki nie mam. temp. w akwarium 25 stopni.

Czajnik 200 0W - pokazuje 2000-2100 W

Żarówka 40 W - pokazuje 40 W

Laptop - pokazuje 40 W

Radio kuchenne - pokazuje 5 W

 

 

Zaskoczyła mnie najbardziej świetlówka, a statecznik mam rzeczywiście chyba magnetyczny (oryginalna pokrywa Diversa).

Zastanawia mnie również, z czego wynika taka różnica w Tetrze. Producent pisze o 13 W a u mnie pokazuje 23-25 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki magnetyczne bardzo się grzeją i stąd duża część poboru energii jest oddawana w postaci ciepła. Druga sprawa to świetlówki, w momencie rozgrzewania pobierają dużo więcej energii, dodatkowo się zużywają i np. po roku świetlówka nadal świeci, ale niekoniecznie ma taką samą barwę światła i ilość lumenów jak była nowa a zużycie prądu może znacząco wzrosnąć. Jeżeli chodzi o filtry to tutaj jest sprawa obciążenia, filtr też się zużywa, zapycha i coraz ciężej pompuje wodę, co może mieć wpływ na pobór mocy. Nie zapominajmy również, że wszelkie dane producentów odnośnie poboru energii są oparte na badaniach w warunkach laboratoryjnych, które znacząco mogą się różnić od warunków domowych np. media filtracyjne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...