Skocz do zawartości

Pomoc w zakładaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i z góry dziękuje za pomoc.

Sprawa wygląda następująco. Dwa dni temu założyłem akwarium. Na dno dałem ziemię ogrodową i przysypałem ją piaskiem, posadziłem rośliny. Filtr i grzałka pracują od dwóch dni oświetlane jest po 6 godzin i tu teraz moje pytanie po jakim czasie robić pierwsze badania wody i co ile je powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po jakim czasie robić pierwsze badania wody i co ile je powtarzać.

Wg mnie nie ma sensu robienia pierwszych testów wcześniej, niż po 2 tygodniach od zalania zbiornika. Potem powtarzaj co 3-4 dni. Będziesz miał obraz jak kształtują się wartości chemiczne wody.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas dojrzewania i tak podskoczy Ci NH3/NH4, NO2 i NO3, jeżeli zaraz po zamknięciu się cyklu azotowego zamierzasz wpuścić ryby (stopniowo po kilka sztuk) to nie musisz, jeżeli akwarium będzie stało dłużej "puste" (bez  ryb) to warto jest wrzucić coś dzięki czemu bakterie będą miały pozywkę i nadal ich liczba będzie się powiększać, przez to będzie biologia w filtrze lepiej przygotowana na wpuszczenie ryb.

Ściślej to - więcej bakterii to mniejszy skok związków trujących po wpuszczeniu obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarm można podawać jako źródło fosforu, którego na początku może brakować lub nawet być niewykrywalna testem ilość. Nie masz jednak kontroli nad ilością tego co przedostanie się do słupa wody, a co zacznie się rozkładać w sposób niekontrolowany. Są bardzo dobre bakterie EL Easystart, które mogę polecić na rozruch biologii. Raczej nie liczyłbym, że prawidłowa ilość bakterii utrzyma się dzięki sypaniu pokarmu.

Testy są moim zdaniem dość ważne. przede wszystkim należałoby znać ilość NO2 - zanim wpuścisz cokolwiek ma być 0. NO3 żeby wiedzieć jak bilansować nawożenie i nie dorobić się glonów. NO3 występuje w wodzie z wodociągów - trzeba to wiedzieć, choćby po to aby kontrolować wyjściowe zapotrzebowanie roślin. PO4 żeby zbilansować je do azotu. No i oczywiście twardości i pH, aby panować nad podawaniem węgla. Nie zgodzę się tutaj z przedmówcami, że pomiary robić po paru tygodniach. Trzeba panować nad wodą od razu. Po paru tygodniach możesz już mieć glonarium i ciężko będzie z tego wyjść.

 

Wysłane z mojego HTC Desire X za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są bardzo dobre bakterie EL Easystart, które mogę polecić na rozruch biologii. Raczej nie liczyłbym, że prawidłowa ilość bakterii utrzyma się dzięki sypaniu pokarmu.

 

Jeżeli akwarium dojrzeje a Ty nie dostarczysz im źródła pokarmu po prostu ich ilość się zmniejszy.

Sprawdzone na akwarium, które stało z wodą i włączonym filtrem 5 miesięcy, bez "karmienia" bakterii bym miał olbrzymie skoki azotynów i amoniaku zaraz po wpuszczeniu ryb.

Pokaż mi choćby jakieś testy/dowody, że te bakterie tlenowe tam żyją zamknięte kilka miesięcy w małej buteleczce.

 

 

 

Nie masz jednak kontroli nad ilością tego co przedostanie się do słupa wody, a co zacznie się rozkładać w sposób niekontrolowany.

Tu jest mowa o szczypcie pokarmu co jakiś czas a nie pół pudełka na raz....

Z czegoś takiego ilość fosforanów na pewno nie przewyższy odpowiedniego stosunku do  azotanów (nie podczas dojrzewania akwa).

 

 

 

No i oczywiście twardości i pH, aby panować nad podawaniem węgla.

Jeżeli mam np. torf w akwarium po co mi znać z tabel zawartość węgla jak dzięki torfowi będę odczytywał nieprawidłowe wyniki?

PH i twardości po to aby dobrać odpowiednią obsadę, nie do odczytu CO2.

Co do nawożenia, dopóki  cykl azotowy się  nie zamknie to nie masz nawet jak zapanować nad akwarium, bo nie wiesz nigdy na jakim poziomie będziesz miał NO3 po dojrzeniu akwarium.

Lać potas, podawać CO2, sprawdzać NO3. NO3 zaczyna spadać to znak, że trzeba zaczynać po woli podawać resztę pierwiastków makro lub jak widać po roślinach braki.

Jak NO3 spada to prawdopodobnie NO2 wynosi już wtedy zero, testy dla upewnienia i powoli można wpuszczać obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień obserwacji baniaka i kolejne zdziwienie i pytanie. Dzisiaj zaskoczony zauważyłem że mam pierwszego lokatora w akwarium. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co to za ślimak bo nie mam pojęcia. Wiem że to nie ten dział ale chciałbym zadawać wszystkie pytania w tym temacie a pewnie będzie ich sporo w miarę dojrzewania zbiornika. :rolleyes:

Chciałbym też odrazu podziękować za wcześniejsze odpowiedzi.

A tu zdjęcie znaleziska:

post-20273-1394022337,18_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. W niedzielę planuje jechać po nowe oświetlenie do mojego baniaka, stare tworzy jedna 20 watowa świetlówka. Chciałbym kupić 2 x 18 wat. I tu moje pytanie czy takie oświetlenie będzie dla mnie odpowiednie. Nie mam w planach podawać CO2 a rośliki planuje średnio wymagające .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

stare tworzy jedna 20 watowa świetlówka. Chciałbym kupić 2 x 18 wat. I tu moje pytanie czy takie oświetlenie będzie dla mnie odpowiednie.

Rozumiem, że po zakupie dodatkowego oświetlenia będziesz miał 20W + 2x18W. Co daje 56W. A jaki litraż? Jeśli się nie mylę wcześniej, w innym temacie pisałeś że 150l? Jeśli tak to będziesz miał 0,37 W/l - dla roślin średnio wymagających powinno wystarczyć. Pamiętaj, że oprócz mocy świetlówki ważna jest również barwa światła.

 

 

 

planuje średnio wymagające

Jakie masz na myśli, sprecyzuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 84l wymiary 80x30x35. Świetlówke 20 watową chciałem wyrzucić a zamiast nich dać 2x 18 wat.

Rosliny o jakich myślałem to nurzańce, anubias niski, mikrozjum oskrzydlone, rotala okrągłolistna, może jakieś kryptokoryny lub cabombe. Oczywiście nie wszystkie razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dwie świetlówki to proponuję jedną 6500K (rośliny) i drugą 10000K (dla ryb)

 

 

 

A co do tych gatunków roślin to oczywiście nie wszystkie, wybierz góra dwa i powinno być w porządku...
 

Dlaczego?

Mam w 30l z 10 gatunków, mam złe akwarium?

Nie musisz ograniczać się ilością roślin (oczywiście bez przesady ;) ) na początek wybierz mniej wymagające i będzie ok :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...