Skocz do zawartości

450l Azja- uzupełnienie obsady


botia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwarium 450l, parametry wody:

GH >14d 
KH 6d 
PH 6,8 

 

Temp. 27 C

 

obsada:

 

gurami dwuplamisty : 2 samce, 6 samic

bocja wspaniała x8

brzanka sumatrzańska x14

brzanka titeya x5

zbrojnik niebieski x2 (wiem, że nie pasuje biotopowo, ale były to pierwsze ryby w tym akwarium i bardzo dobrze się w nim czują)

 

Filtr kubełkowy JBL 1500 + wewnętrzny aqua-szut

 

Akwarium na dnie piasek i żwir, gęsto zarośnięte, ale dużo miejsca do pływania. Pół mocno oświetlone, pół przyciemnione.

 

Akwarium działa od kwietnia, miało czas na dojrzewanie, obsadę dopiero zacząłem wprowadzać ok. sierpnia-września. Póki co wszystko jest dobrze, jedynie brzanki titeya jakoś nie czują się dobrze, gdyż 3 padły na przełomie października i listopada, ale reszta się trzyma.

 

Proszę Was o radę: czy mógłbym wprowadzić jeszcze stadko jakiś ryb? Myślałem o 6-8 brzankach purpurowych albo różowych albo większe stadko razbor klinowych, chociaż przyznam, że wolałbym tych ostatnich uniknąć, gdyż akwarium wygląda dość monotonnie - wszystkie ryby mają pionowe pasy :)

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@gibon2008

To nie jest Azja... Moim zdaniem lepiej wyglądałoby większe stadko brzanki sumatrzańskiej.

No właśnie, zwinniki kiedyś miałem, ale nie czuły się dobrze w mojej wodzie, a nie chcę się bawić w chemię. Co do sumatrzańskiej, to jak już pisałem, wolałbym coś innego, żeby troche urozmaicić wygląd zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak:

 

Trichogaster Trichopterus 2+6

Trinogostima Hengeli 40 sztuk

Pangio Kuhlii 15 sztuk

 

to wersja z BW choć niekoniecznie dla tych ryb musisz robić herbatę, parametry masz ok ale przydałoby się lekko zbić twardość. Ogólnie nie wiadomo co chcesz głównie trzymać, bo choć bocje, brzanki i gurami żyją niektóre w tych samych krajach, to pływają w innych habitatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak:

 

Trichogaster Trichopterus 2+6

Trinogostima Hengeli 40 sztuk

Pangio Kuhlii 15 sztuk

 

 

Dzieki wielkie. Rozumiem że to jest opcja albo-albo-albo? A z Pangio Kuhli nie zrobi się tam tłok na dnie jak się spotkają z bocjami? Co do twardości, to już spadła po wyciągnięciu kilku kamieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jednak wolę nie robić takiej rewolucji w obsadzie. Jaki zbiornik powinien minimalnie być dla bocji wspaniałych? Spotkałem się z różnymi wersjami, ale wszystkie były mniejsze niż mój.

Jeśli by zostawić wszystko jak jest i jednak nie robić biotopu, myślicie, że mógłbym zwiększyć np. liczbę brzanek sumatrzańskich i dodać odmianę mszystą, czy grozi to przerybieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Bocji minimalne wymiary to 180x60x50 więc trochę Ci brakuje. 60 cm szerokość ale to takie totalne minimum, według mnie najlepiej trochę szerszy baniak.

Jeśli nie chcesz robić biotopu to trudno Ci będzie pomóc bo co byś nie trzymał będzie nie najlepiej ;p

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...