Skocz do zawartości

112l Ogólniak w Amerykę?


Larst
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatni restart mojego ogólniaka był w styczniu 2012r. Z początku rośliny dość ładnie się trzymały, ale z czasem wszystko zaczęło marnieć. Dziś wygląda to tak, iż tylko żabienice są jakoś wybarwione, a reszta albo pogubiła liście (Ludwigia Repens) albo straciła barwę (Hygrophila). Wiem, że jest to moja wina, bo nie zaopatrzyłem się w butlę CO2 i jakieś porządne nawozy. Sam substrat Aquabasis przecież nie da rady, ale cóż wtedy moje myślenie było inne. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kolejnym restartem, lecz tym razem zmieniając mój baniak w Amerykę Południową. Jest ono łatwiejsze w utrzymaniu niż rośliniak? Mam z tym pewien problem bo nie za bardzo wiem, jak się za to zabrać. Właśnie tu jest moja prośba, by jakoś mnie nakierować, podpowiedzieć.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest łatwiejsze bo nie chuchasz i dmuchasz na zielsko.

Akwaria biotopowe są pod ryby, a rośliny zrzucamy na dalszy plan.

Jako, że ryby nie lubią mocnego oświetlenia to albo zasłaniamy taflę dużą ilością roślin pływających albo po prostu ograniczamy ilość światła.
W przypadku rozwiązania nr 2 znika problem roślin- wybieramy te mniej wymagające i sobie rosną, a w dodatku zazwyczaj nie musimy lać żadnych nawozów :).

Podłoże jako piasek- rośliny w nim świetnie rosną, biologia jest w lepszym stanie, a i zapewnia rybom możliwość naturalnego zachowywania się.



Chyba, że chcąc SA myślałeś o Black Waters- tutaj to już w ogóle bajka :).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że zaciekawiło mnie to bardzo. :) Oglądałem Twoje akwaria SA Pley, są wspaniałe. Także domyślam się, że Black Water to będzie jeszcze większa herbatka itp. Jest to baniak tylko 112l, także ryb za dużych mieć nie mogę, na razie pływają neony inessa, które pewnie zostaną, bo bardzo dobrze się trzymają. Powiesz coś więcej o BW i co mógłbym hodować w takim zbiorniku poza neonami - tyczy się BW i SA? :)

 

Pozdrawiam!

 

PS Po południu wrzucę zdjęcia mojego dotychczasowego baniaka, będzie można porównać z tym co było, ale nie wiem czy ma to sens, bo ja widzę tylko same minusy. :)

Edytowane przez Larst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiesz coś więcej o BW i co mógłbym hodować w takim zbiorniku poza neonami - tyczy się BW i SA? :)


BW to SA

W SA (South America) mamy 3 różne typy wód - Black Waters (BW), White Waters (WW) i Clean Waters (CW).

Neonki pasują do BW, ale pamiętaj, że są to ryby subtropikalne. Dobierając pozostałą obsadę bierz pod uwagę ich tolerancje temperaturową. Najlepiej będzie iść w ryby, którym odpowiada temperatura 23-24 stopnie max.

Mój typ to stadko Corydoras paleatus, a do nich harem Apistogramma trifasciata lub parka Apistogramma borellii :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie są to tylko przemyślenia :) Podejrzewam, że już niedługo zabiorę się za zmiany. W membranę raczej inwestować nie będę, na tą chwilę. Na forum były proponowane obsady do 112l baniaka SA - BW. Jako, że nie chciałbym oddawać neonów to zrobiłbym tak: parka Pielęgniczki (Kakadu, Reitziga lub Trójpręga) + ok. 20 szt. neon inessa + stadko kirysów lub otosków. Do tego zakupiłbym jeden korzeń japoński, w miarę naturalny. Od dołu mam podłoże Aquabasis, następnie czarny piasek kwarcowy (1-3mm). Także piasek mógłbym zostawić, choć pewnie lepszy byłby normalny piach, lecz to już są kolejne koszty. Z roślinami nie byłoby problemu, gdyż żabienice ładnie się trzymają, a pistie można załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast otosków, dać stadko kirysów spiżowych? Jak najskuteczniej, ale również bez przesad, zwiększyć ilość garbników? Słyszałem, że wszelkiej maści liście i szyszki olchy.

 

 

PS Na początek kupię testy, jak dojdą to pomierzę i dam wyniki tutaj :) Dziękuje za pomoc! :)

Edytowane przez Larst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Ponownie!

 

Zdecydowałem się na zakup akwarium w litrażu od 54l do 72l. Oczywiście pójdę w BW. Nie jestem do końca pewien, czy sam filtr kaskadowy lub jakiś mocniejszy wewnętrzny dadzą radę? Nie mam teraz tyle kasy, żeby pchać w kolejny zewnętrzny. :( Mogę trzymać tam 1+1 Apistogramma borellii, 10x Inessa i stadko jakiś odpowiednich do BW kirysów? :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...