Jump to content

112l Ogólniak w Amerykę?


Larst
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Ostatni restart mojego ogólniaka był w styczniu 2012r. Z początku rośliny dość ładnie się trzymały, ale z czasem wszystko zaczęło marnieć. Dziś wygląda to tak, iż tylko żabienice są jakoś wybarwione, a reszta albo pogubiła liście (Ludwigia Repens) albo straciła barwę (Hygrophila). Wiem, że jest to moja wina, bo nie zaopatrzyłem się w butlę CO2 i jakieś porządne nawozy. Sam substrat Aquabasis przecież nie da rady, ale cóż wtedy moje myślenie było inne. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kolejnym restartem, lecz tym razem zmieniając mój baniak w Amerykę Południową. Jest ono łatwiejsze w utrzymaniu niż rośliniak? Mam z tym pewien problem bo nie za bardzo wiem, jak się za to zabrać. Właśnie tu jest moja prośba, by jakoś mnie nakierować, podpowiedzieć.

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Jest łatwiejsze bo nie chuchasz i dmuchasz na zielsko.

Akwaria biotopowe są pod ryby, a rośliny zrzucamy na dalszy plan.

Jako, że ryby nie lubią mocnego oświetlenia to albo zasłaniamy taflę dużą ilością roślin pływających albo po prostu ograniczamy ilość światła.
W przypadku rozwiązania nr 2 znika problem roślin- wybieramy te mniej wymagające i sobie rosną, a w dodatku zazwyczaj nie musimy lać żadnych nawozów :).

Podłoże jako piasek- rośliny w nim świetnie rosną, biologia jest w lepszym stanie, a i zapewnia rybom możliwość naturalnego zachowywania się.Chyba, że chcąc SA myślałeś o Black Waters- tutaj to już w ogóle bajka :).
 

Link to comment
Share on other sites

Powiem, że zaciekawiło mnie to bardzo. :) Oglądałem Twoje akwaria SA Pley, są wspaniałe. Także domyślam się, że Black Water to będzie jeszcze większa herbatka itp. Jest to baniak tylko 112l, także ryb za dużych mieć nie mogę, na razie pływają neony inessa, które pewnie zostaną, bo bardzo dobrze się trzymają. Powiesz coś więcej o BW i co mógłbym hodować w takim zbiorniku poza neonami - tyczy się BW i SA? :)

 

Pozdrawiam!

 

PS Po południu wrzucę zdjęcia mojego dotychczasowego baniaka, będzie można porównać z tym co było, ale nie wiem czy ma to sens, bo ja widzę tylko same minusy. :)

Edited by Larst
Link to comment
Share on other sites

 

 

Powiesz coś więcej o BW i co mógłbym hodować w takim zbiorniku poza neonami - tyczy się BW i SA? :)


BW to SA

W SA (South America) mamy 3 różne typy wód - Black Waters (BW), White Waters (WW) i Clean Waters (CW).

Neonki pasują do BW, ale pamiętaj, że są to ryby subtropikalne. Dobierając pozostałą obsadę bierz pod uwagę ich tolerancje temperaturową. Najlepiej będzie iść w ryby, którym odpowiada temperatura 23-24 stopnie max.

Mój typ to stadko Corydoras paleatus, a do nich harem Apistogramma trifasciata lub parka Apistogramma borellii :).
Link to comment
Share on other sites

Na razie są to tylko przemyślenia :) Podejrzewam, że już niedługo zabiorę się za zmiany. W membranę raczej inwestować nie będę, na tą chwilę. Na forum były proponowane obsady do 112l baniaka SA - BW. Jako, że nie chciałbym oddawać neonów to zrobiłbym tak: parka Pielęgniczki (Kakadu, Reitziga lub Trójpręga) + ok. 20 szt. neon inessa + stadko kirysów lub otosków. Do tego zakupiłbym jeden korzeń japoński, w miarę naturalny. Od dołu mam podłoże Aquabasis, następnie czarny piasek kwarcowy (1-3mm). Także piasek mógłbym zostawić, choć pewnie lepszy byłby normalny piach, lecz to już są kolejne koszty. Z roślinami nie byłoby problemu, gdyż żabienice ładnie się trzymają, a pistie można załatwić.

Link to comment
Share on other sites

To może zamiast otosków, dać stadko kirysów spiżowych? Jak najskuteczniej, ale również bez przesad, zwiększyć ilość garbników? Słyszałem, że wszelkiej maści liście i szyszki olchy.

 

 

PS Na początek kupię testy, jak dojdą to pomierzę i dam wyniki tutaj :) Dziękuje za pomoc! :)

Edited by Larst
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam Ponownie!

 

Zdecydowałem się na zakup akwarium w litrażu od 54l do 72l. Oczywiście pójdę w BW. Nie jestem do końca pewien, czy sam filtr kaskadowy lub jakiś mocniejszy wewnętrzny dadzą radę? Nie mam teraz tyle kasy, żeby pchać w kolejny zewnętrzny. :( Mogę trzymać tam 1+1 Apistogramma borellii, 10x Inessa i stadko jakiś odpowiednich do BW kirysów? :)

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Kuszą mnie pielęgniczki, da rade jakieś inne w tym litrażu? :) Co z filtrem? :)

 

PS Jest jeszcze możliwość, aby nie robić BW, a po prostu Amerykę Płd. Coś jak akwarium locdoga :)

Edited by Larst
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...