Jump to content

Jakie oświetlenie LED do awkarium Malawi.


jongover
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym zamienić świetlówkę 40W Aqua-glo na taśmę Led w moim 240l akwarium Malawi. Znalazłem dwie świetlówki jedna jest na taśmie  100cm 3528 600 SMD, o poborze prądu 9,6 W, w rurce z Polimeru o barwie białej zimnej. Druga to 30 cm 18 Led, 3528, 300 SMD, o kolorze Niebieskim. Czy taka kombinacja byłaby dobra aby w akwarium nie było ciemno i ryby dobrze się wybarwiły (Msobo Magunga, Pseudotropheus Socolofi Albinos, oraz maingano)? Chciałbym również aby ta niebieska świetlówka pracowała jako nocna. Czy taka kombinacja kolorów będzie dobra czy lepiej spróbować z jakimiś innymi np. Białym ciepłym i białym zimnym?

Link to comment
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak swietlówki wybarwiające ryby. Ubarwienie ryb zależy przede wszystkim od pokarmu jaki podajemy. Odpowiednia świetlówka może podkreślić kolor ryb ale nie je wybarwić. Na noc najlepiej wyłączyć całkiem oświetlenie.

Link to comment
Share on other sites

Źle napisałem, chodziło mi o takie oświetlenie które by świeciło parę godzin wcześniej i parę godzin później niż ta biała, aby rybki nie miały takiego stresu. To w takim razie jaka kombinacja kolorów byłaby najlepsza dla podkreślenia kolorów ryb? A czy przy takim świetle zbiornik nie będzie ciemny?

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie miałem do czynienia z Ledami więc Ci nie pomogę. Ja mam na 160L 1x18w T8 Arcadia Marine white 14k. Świetlówka na belce przesunięta jak najbardziej na prawą stronę akwa aby z lewej stworzyć efekt półmroku (przy okazji półmrok sprawia że filtry i grzałka nie rzucają się bardzo w oczy). Jak dla mnie jest idealnie.

Edited by Donk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam.

Znowu mam pytanie dotyczące taśm Led. Czy taśmy 3528 600 SMD, oraz 300 SMD będą dobrze oświetlały akwarium? Drugie pytanie to jaka kombinacja kolorów, czy np. 40 cm koloru niebieskiego oraz 100 cm koloru biały zimny, będzie się dobrze świeciło? Chciałbym aby w akwarium była lekka poświata niebieskiego, czy wystarczy te 40 cm, czy może dać więcej?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...