Jump to content

[30l] Iwagumi


Nuanda
 Share

Recommended Posts

Drugi zbiornik jaki powstał w moim domu był następstwem fascynacji zbiornikami Pana Amano w stylu nature.

Ze względu na mały litrarz ciężko było na początku o stabilność parametrów . Podłoże to grys bazaltowy a pod nim ziemia ogrodowa. Skały z kopalni odkrywkowej, przeszły test octowy. Pokrywa aluminiowa DIY pokryta okleiną drewnopodobną.

Oświetlenie: żarówka kompaktowa Osram 6500k 20W

filtracja: chińska kaskada

technika CO2: brak

gatunki i ilość ryb: betta splendens crown tail

rośliny:

mały heniek

e.parvula

rotala red

limnophila sessiliflora

hydrocotyle sp. japan

pogostemon helferi

stosowane nawozy:brak

pokarmy: mrożona ochotka, dafnia, płatki z witaminami

parametry wody

ph7

gh8

kh3

Pokrywa aluminiowa przed oklejeniem

4a18c5d3e77f.jpg

Martwa natura na swoim miejscu

eeb5b2583f9a.jpg

Akwarium w całej okazałości

818d3307476e.jpg

Rośliny i zalewanie

cc3952470136.jpg

Pierwszy dzień istnienia baniaka, wiem kabel szpeci

0627a23184cc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia aktualne dodam jutro, troche poczyszcze szyby. Akwarium bez ryb jest martwe, to są skrajnie koserwatywne poglądy,nawet na wystawach czy konkursach akwarystycznych w iwagumi są ryby, pozatym roślinki do tej pory się rozrosły i rybka ma gdzie śię skryć a parametry są w normie. Takim tokiem rozumowania nie powinniśmy wpuszczać ryb do holendrów bo dla większości ryb ma za mocne oświetlenie,nature bo ma nie za wiele wspólnego z naturalnym środowiskiem ryb itd.

Link to comment
Share on other sites

Ja np. uważam, że w Iwagumi ryb być nie powinno. Nie dlatego, ż nie ma nic wspólnego z naturalnym środowiskiem, ale dlatego, że jest to "pustynia świetlna". A to, że "Wielki Pan Amano" trzyma tam nawet neony (też ryby BW), które nie mają się nawet gdzie schować, to wedlug mnie kierować się tym nie należy.

 

Z perfekcyjnymi warunkami nie przesadzajmy :P, ale żeby naszym podopiecznym było dobrze i nam się podobało. Ale nie mówię, że biotopowe akwaria są przydkie.

Link to comment
Share on other sites

Krzyśku zmyliły Cię pierwsze zdjęcia, nie skazałbym bojownika na życie na takim pustkowiu wiedząc że rybka ta nie lubi otwartych przestrzeni. Dodam aktualne zdjęcia ze zmienioną roślinnością.

Co do ogródków to myślę że są częścią środowiska ryb i choć w biotopie ameryki tak obficie zarośnięte miejsca są rzadkością to jednak się zdarzają. Proponuje zobaczyć film Ivana Dalmara Mikolji. Roślinność w naturze jest pokryta detrytusem ale w akwarium nie chcielibyśmy raczej takiego widoku.


Akwarium na dzień dzisiejszy

47dd192e6aa6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie widać niedoborów na roślinach więc nie podaje, carbo również nie używam i troche glonów jest ale wszystko w normie. Minerały czerpane z ziemi powinny starczyć na 3-6 miesięcy ale mułek na dnie zasila już rośliny w makroelementy.

Link to comment
Share on other sites

Nuanda, obawiam się że nas nie doceniasz. Filmy Ivana to ja przed snem oglądam ;]. Rośliny pierzaste są pokryte detrytusem, owszem, ale nie wszystkie.

 

Co do zbiornika : nie pokazałeś wersji z kryjówka dla bojka, to czemu się dziwisz oburzeniu? Na początku wyglądało to tak jak podsumował Krzysiek: pustynia świetlna.

Link to comment
Share on other sites

Zero oburzenia, dobrze że dbacie o rozpowszechnianie tworzenia naturalnych warunków dla ryb. Szukam dzień i noc zdjęć i filmów pokazujących naturalne środowiska ryb i kolejnym zbiornikiem będzie 100% baniaczek biotopowy teraz tylko azja z prętnikami czy ameryka z Ramirezami.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Oczywiście ramirezy na piasku

Piasek, to pewne

 

 

Pogostemona masz zaszczepionego na skałce?

Tak na zdjęciu zaraz po zalaniu widać norke do której go wsadziłem, teraz tak mocno wrósł że można skałke na nim podniesć.

 

 

Nuanda, do lata będę mieć już pewną płeć dzikich skrzeczyków pręgowanych

Bliższy jestem Ameryce może ze względu na nieznajomość w takim stopniu azjatyckich wód od strony wizualnej, znacie jakieś filmy pokazujące azjatyckie wody choć w połowie tak jak Ivana?

Link to comment
Share on other sites

Oglądam fotki są niesamowite, nie wiem dlaczego azja cieszy się mniejszą popularnością niż ameryka. Mam na myśli materiały wizualne dostępne w necie bo jakby nie patrzeć to azjatycki bojownik króluje popularnością wśród akwarystów. Zastanawiam się co by tu zmienić w akwarium po obejrzeniu tych materiałów.

Link to comment
Share on other sites

Materiałów z Azji jest cała masa tylko problemem jest język.Tam co kraj to mówią w innym języku, więc nie jest tak łatwo coś znaleźć. Ja zwykle wpisywałem jakieś słowa kluczowe w youtube (nazwa gatunku, habitat itp), a później szukasz filmików, które mają opis w dwóch językach (tak żeby były szlaczki) Dalej to już w podpowiedziach są filmiki, które filtrujesz po miniaturach bo w tytułach są już tylko szlaczki.

 

Polecam też ten kanał na YT:

http://www.youtube.com/user/ibanorum/videos

Jest tam sporo filmików głównie z roślinami, ale coś można wyciągnąć no i na tę piękne bucephalandry też się dobrze patrzy :)

  Edited by robos7
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za materiały wszystko się przyda do tworzenia nowych aranżacji i zbliżania się do warunków naturalnych. Na początek dodam pistie do obu zbiorników. Lewa strona zbiornika będzie odkryta a prawa zacieniona, może to ciekawie wyglądać

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...