Skocz do zawartości

Obsada do 28L dojrzewającego baniaczka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Po 5 letniej przerwie w akwarystyce, postanowiłem przejrzeć swoje sprzęty i akwariumy. Natknęło mnie to by założyć sobie akwa takie małe na początek. Nic wymagającego, nic specjalnego, tylko 28L. Zrobiłem kosztorys i koszty założenia akwa tej wielkości nie są duże ponieważ baniaki, osprzęt i akcesoria posiadałem już z poprzednich lat. Ok ale do rzeczy. Baniak założyłem 12.01.14 i planuje 3 tygodnie na dojrzewanie.

 

Planuje następującą obsade:

Gupiki - 3 x Samica

Glonojad lub 2-3 kiryski jako serwis sprzątający

 

Co do glonojada to nie jestem przekonany. Pewnie za małe akwa dla niego i będzie się męczył.

 

Jaką jeszcze obsade mogę tu zastosować? Tak aby nie było przerybienia.

 

Moje parametry akwarium:

 

1. Wymiary - 42x30x32

2. Oświetlenie - AquaEl DecoLight 11W, 6500K, Oświetlenie pracuje 14 godzin na dobe

3. PH wody odczyn obojętny. Temperaturę utrzymuję na 26 st. C

4. Grzałka - AquaEl z termo 200W :eek:

5. Filtr - standardowy, wewnętrzny z deszczownią oraz wkładem węglowym i gąbkowym o przepustowości 350l/h

6. Rośliny - nurzaniec azjatycki, moczarka kanadyjska oraz gałęzatka kulista. Pod nurzańca zaaplikowałem piguły Tetra Crypto Plant

7. Ozdoby - korzeń, muszelki, kamienie

8. Podłoże - czarne o frakcji 4-5 mm, 5 kg

 

Jeszcze co do parametrów wody to od razu napiszę, że nie mam zamiaru kupować jakiś kompleksowych drogich testów za 60zł. Akwarium stworzyłem jak najtańszym kosztem i na cuda się nie nastawiam. Po prostu zobaczę jak to będzie na początek. Chcę się na nowo wdrożyć w akwarystyce i nadrobić stracone kilka lat jeżeli chodzi o wiedzę akwarystyczną. Pozdrawiam wszystkich, pkmaverick.

 

Tak wygląda baniak na biężącą chwilę. Kliknij w obrazek by zobaczyć w pełnym rozmiarze.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojad lub 2-3 kiryski jako serwis sprzątający

 

"Glonojad" chodzi Ci zapewne o zbrojnika odpada w takim małym szkiełku jak również i kiryski które potrzebują piasku. Najlepszym serwisem sprzątającym będzie twoja ręka i odmulacz, na pewno nie rybki. 

 

Gupiki - 3 x Samica

 

Nie lepiej 3 samce jak już ? 

 

 

4. Grzałka - AquaEl z termo 200W

o.O 

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zrezygnuje ze serwisu sprzątającego w postaci rybek. Mam odmulacz także w późniejszej fazie nie będzie problemów ze sprzątaniem :razz:

Co do grzałki to wiem co myślicie - facet pewnie gotuje w akwarium :lol:  Grzałka ostała się po starym 160L zbiorniku, którym kiedyś miałem przed laty. Wiem że to za duża moc jak na taki mały baniaczek, ale nie mam teraz zamiaru wydawać kolejnych kilku dziesięciu złotych na 50W grzałkę z termostatem celem dostosowania mocy do litrażu małego baniaka.

 

Co do obsady to zdecyduje się na mały harem Gupików tj. 1 samczyk i 3 samiczki. Problem może okazać się później jak zaczną się mnożyć. Ale teraz bym się tym nie martwił. Na chwilę obecną baniak dojrzewa.

 

Aha, jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje co do obsady oraz można zmienić u mnie to śmiało napiszcie. Fotki są w pierwszym poście także wszystko widać jak na dłoni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, aranżacja nie powala. Trochę pustawo.

Na początek to muszle out. Zatwardzają one wodę.

Masz czym przykryć akwarium? Lepiej miej jakąś szybę, albo pleksi, bo woda będzie w moment parować.

Szczególnie przy takiej grzałce...

 

Kto mówi o wydawaniu nie wiadomo ile kasy na testy. Kropelkowe Zooleka na pH oraz KH/GH kosztują kilkanaście złotych na alledrogo. Od biedy testy paskowe JBLa 6w1 za ok 30zł, żeby mieć chociaż jakiś szacunkowy pogląd na parametry wody. Ewentualnie chociaż sprawdzić parametry na stronie wodociągów. 

 

Akwarium jest za małe na harem zwykłych gupików. Jeśli już to tylko endlerki.

Ja bym tu widział jednego samca bojownika lub krewetki. Ewentualnie bojek+krewecie, ale tylko w przypadku porządnej aranżacji z dużą ilością kryjówek. Obecny wystrój się nie nadaje na takiej połączenie.

Zainwestuj w jakiś większy korzeń i obsadź mchem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No cóż, aranżacja nie powala. Trochę pustawo.

 

Chcę dodać jeszcze ze 2 elementy ale nie więcej bo będzie za dużo na walone w takim małym akwa.. Napewno nie będę wciskał żadnej kiczowatej ceramiki typu: zamek, nurek, statek itp.

Po za tym z czasem nurzaniec i moczarka się rozrosną i po zasłaniają trochę sprzęt itd.

 

 

 

Na początek to muszle out. Zatwardzają one wodę

 

Zrobione :smile:

 

 

 

Masz czym przykryć akwarium? Lepiej miej jakąś szybę, albo pleksi, bo woda będzie w moment parować. Szczególnie przy takiej grzałce...

 

Nie planowałem nakrywać baniaka. U mnie w domu w sypialni jest gorąco i suche powietrze. Otwarty akwa zmieni trochę mikro klimat w sypialni. Lepiej będzie mi się spało a powietrze będzie trochę wilgotne :icon_e_biggrin:

 

 

 

Kto mówi o wydawaniu nie wiadomo ile kasy na testy. Kropelkowe Zooleka na pH oraz KH/GH kosztują kilkanaście złotych na alledrogo.

 

Po przeglądam oferty i zamówię jakieś testy, najlepiej zanim baniak dojrzeje i nim wpuszczę pierwszych lokatorów. Lepiej będzie gdy wcześniej dokonam ewentualne korekty wody aby pasowały do obsady i roślinności.

 

 

 

 

Ja bym tu widział jednego samca bojownika lub krewetki.

 

Bojownik piękna ryba, ale nie chcę. A co do krewetek to się nawet nie zabieram za to. Nigdy nie miałem takich zwierzątek i nie mam zielonego pojęcia na ich temat. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Akwa dojrzewa już ponad tydzień z planowanego przeze mnie trzy tygodniowego cyklu. W związku z tym mam pytania.

 

Czy w czasie tych trzech tygodni kiedy te wszystkie bakterie nitryfikacyjne i biologia wody dojrzewa powinienem czyścić wkład filtra w wodzie z akwarium? Oraz czy powinienem w czasie dojrzewania baniaka robić podmianki wody? :idea:

 

Czytałem na tym forum już wiele tematów dla początkujących i z obsadą, filtracją i oświetlenie. Również tematy podklejone i jakoś nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania..

 

 

Na chwilę obecną nie leje żadnej chemii. Składu chemicznego wody nie znam. Jutro przyjdą zamówione testy to będę miał ogólne pojęcie. Jeżeli chodzi o roślinki to moczarka ładnie mi rośnie w temp 26 stopni C. Nurzaniec azjatycki natomiast po mimo że przy zakładaniu akwa aplikowałem tabletki pod korzenie stoi w miejscu :-? Dziennie naświetlam 6h i co tydzień planuje zwiększać o 1h. Czyli od tego tygodnia po 7h będzie.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz czym przykryć akwarium? Lepiej miej jakąś szybę, albo pleksi, bo woda będzie w moment parować.

Szczególnie przy takiej grzałce...

A co to za różnica czy grzałka ma 20W czy 200W? Przecież 200W nie będzie grzała mocniej niż ta 20W, ponieważ to 200W rozchodzi się na większej powierzchni grzałki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem paruje woda. W ciągu tygodnia wyparowało mi 4 litry wody. Wczoraj dolałem świeżej odstanej dwu dniowej wody by pokryć nie dobór. Skoro paruje mi tyle wody przy temp 26 st a po wpuszczeniu ryb kiedy zacznę robić podmianki wody raz na 2 tygodnie. 30% tj. w moim przypadku 8 litrów. Tylko 8 litrów to przez te 2 tygodnie wyparuje to wyjdzie na to że będę tylko dolewał? To co to za podmianki skoro wychodzi na to że mam tylko dolewać..

 

Mam nadzieje że zrozumiecie bo trochę chyba zamieszałem w tym poście. :czytaj:

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem paruje woda. W ciągu tygodnia wyparowało mi 4 litry wody. Wczoraj dolałem świeżej odstanej dwu dniowej wody by pokryć nie dobór. Skoro paruje mi tyle wody przy temp 26 st a po wpuszczeniu ryb kiedy zacznę robić podmianki wody raz na 2 tygodnie. 30% tj. w moim przypadku 8 litrów. Tylko 8 litrów to przez te 2 tygodnie wyparuje to wyjdzie na to że będę tylko dolewał? To co to za podmianki skoro wychodzi na to że mam tylko dolewać..

 

Mam nadzieje że zrozumiecie bo trochę chyba zamieszałem w tym poście. :czytaj:

Wiem o co chodzi dlatego w takim wypadku należy badać wodę częściej aby być pewnym czy nie dolewasz zbyt mało lub czasem nie musisz jeszcze podmienić te 5% jeszcze.A najlepszym rozwiązaniem będzie docięcie jakiegoś szkiełka i zrobienie pokrywy.

Edytowane przez Erni92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj samic - same samce.(5)

 

Niepotrzebnieś wrzucił bazalt, bo piach ma zaletę bycia podłożem "samoczyszczącym'.

 

Jak paruje woda to sobie szybę nakrywową strzel.

 

Podmiany rób co tydzień w takim małym akwarium. 20% wody musi zostać wylane.

 

Przy gupikach filtra myć nie trzeba. Po prostu przy podmianach go odmulaczem potraktuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem mieć zbiorniczek odkryty, lecz jednak zdecyduje się na tę szybę nakrywową. Szkło mam, to nie problem tylko muszę zanieść do szklarza by mi dociął na wymiar. Nie mam w domu nożyka do szkła i narzędzi bo sam bym sobie to zrobił. Tak po za tym to woda paruje w oczach, wczoraj dolane a już dzisiaj widzę, że ubyło około pół centymetra. Do ubytku pewnie przyczynia się grzałka, 200W to zdecydowanie za dużo jak na 28L.

Już zamówiłem nową grzałkę o mocy 50W z termostatem myślę że będzie odpowiednia i wymiarowo krótsza od tej 200W armaty :D


 

 

Nie dawaj samic - same samce.(5)

 

Myślałem o tym ale same Endlery. Akurat w mojej okolicy w zoologu są ładne samczyki :)

 

 

 

Niepotrzebnieś wrzucił bazalt, bo piach ma zaletę bycia podłożem "samoczyszczącym'.

 

Kurde felek ale żeś mi ćwieka zabił. Mam piasek kwarcowy biały. 6kg by wystarczyło. Ale teraz zmieniać podłoże? Jak już nurzaniec po tygodniu się trochę pewnie ukorzenił. :-? Jak go wyciągnę to cały proces przyjmowania się roślinek w podłożu rozpocznie się od nowa..

 

 

 

Podmiany rób co tydzień w takim małym akwarium. 20% wody musi zostać wylane.

 

Dzięki za info. Miałem zamiar raz na 2 tygodnie 30%. Ale skoro piszesz ze co tydzień będzie lepiej. Po słucham rady doświadczonego kolegi.

 

Jeszcze pytanie o filter. Mam czyścić też co tydzień przy podmiankach? Czy co 2 tygodnie, a może dopiero jak wydajność spadnie?

 

W ogóle chciałem bardzo podziękować wszystkim za cenne rady i wskazówki do tej pory :piwo:

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Czas odświeżyć temat. U mnie po ok 3 tygodniach dojrzewania akwarium jedyne co ucierpiało to roślinki. Ostatnio przy robieniu podmianki wody wyjąłem jedną sadzonkę nurzańca celem sprawdzenia czy rozwinął się już system korzeniowy. Niestety wielki FAIL :eek: Nurzaniec się nie ukorzenia i marnieje pomimo że stosuję linie nawozową jednego producenta oraz tabletki pod korzenie. Z moczarką też nie jest najlepiej. Na początku pięknie rosła i pięła się w górę. A teraz stoi w miejscu i wypadają pojedyncze listki z łodyg. Otwory we filtrze mam zapchane tymi listkami. Z nurzańca też odpadają liście.... HELP HELP :cry:  Przecież te rośliny są najłatwiejsze w uprawie więc już nic nie kumam o co chodzi. Na czytałem się na forum różnych tematów odnośnie roślin i dojrzewania i zgłupiałem. Nie wiem już nic. W krótkim czasie przyswoiłem za dużo informacji i mam teraz straszną kaszanę w głowie.. :blink: Może to wina podłoża..?

 

Już nie wiem co mam robić żeby te rośliny zaczęły rosnąć. Preparaty Tropicala nic nie pomagają o tabletkach to nie wspomnę. Dwie sadzonki nurzańca straciły liście i zostały same korzenie w podłożu. Wyrzucał nie będę ale też nie łudzę się że coś tam z tych korzeni wyrośnie. Planowałem dojrzewanie baniaka - 4 tygodnie. Jak tu rybki wpuścić kiedy do tego czasu to po roślinach to pewnie już śladu nie będzie. Masakra... :angry:

 

5 lat temu miałem akwa 160L zanim nie pękło i nurzańce rosły pięknie i inne rośliny. Nie stosowałem wtedy żadnych preparatów i nawozów i roślin miałem dużo i gęsto bo tak się rozrosły. Podłoże pamiętam miałem takie jak teraz tylko że grysik był koloru białego. Moja wiedza akwarystyczna w tamtym okresie na pewno była minimalna. Nie miałem wtedy internetu i dostępu do fachowej wiedzy. A teraz to tutaj na tym forum dowiedziałem się o dojrzewaniu akwa, nawożeniu itp. Gdzie tam kiedyś jakiś baniak mi dojrzewał. Zalałem po kilku dniach jak woda się wyklarowała ryby wpuściłem i było OK. A teraz polegnę na małym 28L baniaku z marniejącymi roślinami.

 

Co do nawozów. Linia Topicala. Wg litrażu mojego akwa wychodzi na to iż mam lać po 3ml po każdej podmianie wody.

Podmiany robię raz na tydzień 10 litrów.

Tabletki pod korzenie które stosuje to Tetra plant crypto.

Temp stała 25-26 st.

Filtrowanie pracuje 24/7, mechaniczne + ceramika

Oświetlenie aktualnie od tego tyg świecę 8h co tydzień zwiększam o godzinę

Nie znam niestety parametrów wody. Nie mam testów i chyba raczej nie będę ich miał bo paskowe są do kitu a na markową walizkę znanych producentów mnie stać. Poza tym pojedynczych testów kropelkowych się nie opłaca kupować. Albo walizka albo nic...

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wyciągał rośliny z podłoża to Ci się nigdy nie ukorzenią.

 

Wyciągnąłem tylko jedną sadzonkę. Skoro ona się nie ukorzeniła to podejrzewam, że reszta również. BTW w chwili obecnej nurzańca już nie ma. Wszystkie liście zgniły na tyle że odpadły same przy podstawie rośliny. Zostały tylko same korzenie w żwirku. Oczywiście nie łudzę się że sadzonki odbiją i puszczą nowe listki.

 

Aha w poprzednim poście zapomniałem napisać, że tę jedną sadzonkę którą wyciągnąłem to włożyłem do szklanki z drobnym piaskiem kwarcowym i dałem pół tabletki pod korzonki. Chcę sprawdzić czy roślina ruszy z piasku. Jeżeli tak to by oznaczało, że ten żwir bazaltowy który mam obecnie jako podłoże się po prostu nie nadaje. 

 

Rozmowę na temat roślin, proszę przenieść do odpowiedniego działu. Zamykam.

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...