Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium(63-72l?)Glównie rośliny i molinezje.


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie dziękuję za gorąca dyskuje, mam jeszcze kilka pytań i cały czas czytam posty na forum zglebiajac wiedzę.

 

Możecie mi powiedzieć czy istnieją jakieś ksiezki tak zwane biblie akwarystow? Chodzi mi o książkę ogólną o akwarystyce, dobry atlas rosli i atlas rybek które są w sprzedarzy i są warte zakupu.

 

Może Cię to zdziwi ale na forum są nie tylko Panowie. Książek, broszur, poradników jest mnóstwo wszędzie ale piszesz, że nie chcesz wydawać kasy np. na lepszy filtr, a chcesz kupować książki gdzie w necie masz wszystko i jeszcze więcej za darmo, dla mnie to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o coś bardziej fachowego z czego mógłbym kozystac i dowiedzieć sie szczegółów technicznych czyli nie dla początkujących.
Co do atlasów roślin i rybek dobrze by było żeby też były szczegolowe. Czytałem u kolegi jakas mała książkę z czasów prl-u o akwarystyce ale to było dawno i wiadomo jak było znalazłem tam kilka informacji ale bez zglebiania tematu.

 

Dbaj o pisownię.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna książka nie da Cie tego co doświadczenie;) Nie chce tu nas wywyższać, ale czasy się zmieniają i czasem lepszym doradzą niż książka są ludzie. Pytaj, nie bój się. Nie żebym był szpecem w temacie, ale Pley, Sver, Mapet to są księgi nieprzeczytane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Cię to zdziwi ale na forum są nie tylko Panowie. Książek, broszur, poradników jest mnóstwo wszędzie ale piszesz, że nie chcesz wydawać kasy np. na lepszy filtr, a chcesz kupować książki gdzie w necie masz wszystko i jeszcze więcej za darmo, dla mnie to bez sensu.

Oczywiście jeśli panie zostały urazone to przepraszam.

 

Nie pisałem że nie chce wydawać pieniędzy na lepszy filtr. Mowilem że maksymalna kwota to 1100 złotych i zapisałem sie na to forum by nie pójść do sklepu jako zielony kompletnie facet któremu sprzedawca wcisnie filtr z osmoza i korzeń ADA po 100zl za kilo.

 

Co do książek to sie zgodzę że lepiej pytać ludzi którzy na tym forum dziela sie swoja wiedzą i doswiadczeniem. Niektórzy pewnie zajmują sie tym dłużej niż ja żyje a stuknęła mi cwiartka. Jednak fajnie by było mieć jakas książkę na półce.

 

Wrócę jeszcze do filtra jeśli kupię filtr np. kaskadowy to czy ta gąbka w filtrze jest wystarczająca? Tu na forum mnóstwo osób pisze że wkłada jeszcze jakas wloknine, ceramikę czy to konieczne?

 

Mam jeszcze pytanie co do testów wody narazie kupię test 6w1 jednak patrząc na ilość tych testów zastanawiam sie czy w późniejszym okresie bardziej opłacalne będzie kupienie zestawu? Co jaki czas wykonuje sie takie testy? Domyślam sie że jedne wykonuje sie częściej drugie rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do filtra jeśli kupię filtr np. kaskadowy to czy ta gąbka w filtrze jest wystarczająca? Tu na forum mnóstwo osób pisze że wkłada jeszcze jakas wloknine, ceramikę czy to konieczne?

 

Gąbka to bardziej filtracja mechaniczna (choć i w mniejszych filtrach służy za biologczną), włóknina usuwa drobinki z wody (mechaniczna- osobiście nie używam), ceramika to biologia- prawie nigdy  nie czyścisz.

Im więcej mediów biologicznych tym akwarium stabilniejsze.

A co do książki/poradnika to są tylko ogólne wiadomości, co to jest filtr, podłoże, ble ble ble...

Uwierz że będzie leżała i się kurzyła nie ma typowego schematu na "dobre" akwarium.

Każde jest inne i co najlepsze będzie u Ciebie musisz do tego dojść sam.

Co do testów przy roślinniaku co tydzień będziesz robił NO3 i PO4.

Przy reszcie pH i KH.

Przy starcie, zmianach, dojrzewaniu NO2 , NH3/NH4, NO3.

W różnych sytuacjach różne testy są przydatne.

Nie opłaca się kupować niedokładnych paskowych, lepiej od razu zainwestować w kropelkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...