Skocz do zawartości

Chemia na glony-co myślicie


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedawaca wysłał mi jeszcze jedną dawkę F.K.D. i prosi żebym powtórzyła kurację za dwa tygodnie-to dobry pomysł? Mówi,żebym teraz faktycznie dostosowała dawki pod pełne 112 litrów bo mógł się mylić i jeśli glony uporczywe to dawki do 100 litrów mogły być za słabe.

 

Chciałabym sprawdzić czy dobrze wyliczyłam.

 

Na 100 litrów jest:

 

1 i 2 dzień - 15ml

3,4,5 dzień - 11ml

6,7 dzień - 9ml

8,9,10 dzień - 5ml

 

To ile wg Was byłoby na 112 litrów. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, a czy Ty możesz podzielić się swoimi doświadczeniami z F.K.D., czy w trakcie kuracji normalnie nawozić, czy podmieniać wodę po tygodniu (jak zwykle), czy podawać EC (tak jak zwykle, skoro zawiera on aldehyd, jak pisałeś w innym wątku), CO2, i co z tym zaciemnieniem?

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Jak zastosowałem F.K.D. to w trakcie kuracji zero nawożenia i Carbo. Nie zaciemniałem akwa, zmniejszyłem tylko czas świecenia do 6-7h. Przed kuracją czyszczenie mechaniczne glonów + podmiana 40-50% i 3 dni po kuracji podmiana 30-40 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zastosowałem F.K.D. to w trakcie kuracji zero nawożenia i Carbo. Nie zaciemniałem akwa, zmniejszyłem tylko czas świecenia do 6-7h. Przed kuracją czyszczenie mechaniczne glonów + podmiana 40-50% i 3 dni po kuracji podmiana 30-40 %.

 

I rezultaty były? Wszystkie glony zniknęły? Miałeś może też krasnorosty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rezultaty były? Wszystkie glony zniknęły? Miałeś może też krasnorosty?

Były rezultaty, inaczej nie polecał bym tego środka ;)

Miałem wtedy nitki, zielenice i krasnale.

Nitki zniknęły od razu, krasnale i zielenice "wymiękły" na tyle, że po jakiś 2 tygodniach przestały być problemem, a ich populacja się nie odradzała.

 

PS. Jeżeli nie zajmujecie się sprzedażą roślin to nie przesadzajcie  z walką z glonami ;)

Akwa to wycinek natury i glony też są naturalne, dopóki nie przesłaniają nam walorów dekoracyjnych akwarium to nie ma co sobie nimi nabijać głowy. A naturalne-nie nieprzeszkadzające w odbiorze i funkcjonowaniu zaglonienie, bez problemu można utrzymać najzwyczajniej w świecie dbając w stopniu podstawowym o akwa, nie są konieczne drastyczne środki i heroiczna walka z glonami ;)

Edytowane przez Sławek121
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sławku, ja bym sobie dała spokój bo mi one wizualnie nie przeszkadzają ale czy to,że nitki mam na mchach i krasnale na żabienicy to nie wpływa negatywnie na te rośliny? Boje się,że jak teraz czegoś nie zrobić to krasnale mi prędzej czy później opanują akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie masz krasnali na wszystkich liściach żabienicy, więc odetnij te z krasnalami. Krasnale z ozdób i podłoża usuń ręcznie-mechanicznie.

Nitki ?

Ja bym spróbował dozować bezpośrednio na nie-strzykawką Carbo,ale jak już masz to F.K.D. to je również możesz zamiast lać w toń wstrzyknąć całą dzienną dawkę w skupisko nitek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, a czy w Twoim nawożeniu w trakcie kuracji stosujesz Carbo ("węgiel w płynie")? Pytam, bo F.K.D. chyba zawiera aldehyd (zapach ma podobny) i jeżeli w trakcie plagi glonów stosuje się dawki EC x 4, a do tego F.K.D. to krewetkom na pewno to się nie spodoba :).

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sprzedawca poinformował, że mam na czas kuracji zaprzestać stosowania carbo , podawać tylko nawozy i akwarium nie zaciemniać. Twierdzi,że samo zaciemnienie, już zabije glony bez stosowania F.K.D. ale też negatywnie odbije się na roślinach. Nie wiem czy to są dobre rady czy nie ale u mnie nie było efektów zwalczenia glonów i teraz mam zamiar spróbować inną metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V_i masz cały kubełek zagospodarowany złożami filtracyjnymi? Jeżeli nie to przepływ wody może być za silny stąd te krasnale. Druga rzecz to świetlówki, wg producenta aqua glo powinna być zestawiona z świetlówką o barwie odzwierciedlającej barwe swiatła słonecznego czyli około 4-5k np sunglo. Troche mało roślinek, tak sadzone(pojedynczo) są bardziej podatne na ataki glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...