Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium - kilka pytań, proszę o porade


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium..

Możliwości miejsca w którym miałoby stać akwarium to 80/40/40
 

Akwariami którymi chciałbym się inspirować wyglądają tak:

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS8R2689d5Begizb05cP7GzzuKZI9aBLysaIfqsYjGRB_oHtaM_

http://img529.imageshack.us/img529/5408/akwarium3wo8.jpg

 

czyli ogólnie chodzi o to, że nie chce żeby to było zarośnięte bardzo roślinami.. Ma być w miare przejżyście i bez przesadnej ilości roślin

 

Więc teraz kilka pytań:

-ilu litrowego akwarium szukać?

-jaki sprzęt do tego kupic/?

-na co zwracac uwage przy ewentualnym zakupie uzywanych zestawów ?

-co będzie mi jeszcze potrzebne na początek: żwirki, ozdoby i .. ?

-jakie obsady ryb do akwarium ? do tego jakiegoś glonojada ? 

 

Może ktoś doradzić ? odpowiedzieć ?
Podesłać gotowe aranżacje akwarium właśnie w tym stylu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pytania jakie zadałeś są strasznie ogólne, poczytaj na forum tematy o zakładaniu akwarium. Wygoogluj trochę, posiedź nad tym i kiedy będziesz miał jakieś konkrene pytania, na które można konkretnie odpowiedzieć to pytaj bo teraz to musielibyśmy Ci wkleić całą książkę do posta żebyś otrzymał odpowiedź na jaką liczysz. Masz też działy o filtracji i oświetleniu - poczytaj. Co do aranżacji to zajrzyj do galerii, na pewno znajdziesz masę inspiracji bo to co wrzuciłeś to raczej za żaden wzór służyć nie może.

 

Obsada to temat na osobną dyskusję i jest na forum odpowiedni dział do tego. Żeby w ogóle zacząć dyskusję na ten temat musisz znać parametry wody pH, KH, GH. Możesz się tego dowiedzieć na stronie wodociągów, a jeśli nie udostępniają takiej informacji to trzeba do nich zadzwonić. Musisz też pamiętać, że rodzaj podłoża i oświetlnie jakie będziesz miał w akwarium mogą ograniczyć nieco możliwości doboru obsady, także dobrze jakbyś mniej więcej wiedział w jakie ryby celujesz żeby uniknąć później takich problemów.

 

Litraż akwarium w jaki masz celować? Myślę, że odpowiedziałeś sobie sam w pierwszym poście. Jaki wejdzie taki wsadź. Wymiar 80x40x40 to akwarium 128l i takie bym Ci polecał, tylko kup proste bo profilowane to troche mniej litrów przy tych samych gabarytach.

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby wiedzieć co się chce - nie sugeruj się i nie kopiuj niczego - bo wyjdzie gorzej i będziesz zawiedziony. 

Zacznij od wody - czy ma być krystalicznie czysta, czy trochę herbatka. Czy ma być tam dużo roślin - i czy im podołasz - nawożenie itp. Czy lepiej żeby to było LT. A może wogóle Malawi. Nikt nie powie czego chcesz bo to nie nam ma się podobać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium miałoby mięc 60 - 80l bo takie wejdzie mi na półke mniej wiecej

do tego myśle zeby bylo na początek

-filtr, ewentualnie filtr z deszczownicą

-grzałka z termostatem

-termometr

-pokrywa z oswietleniem

 

z rybek które mi się podobają to :

-skalar

-neonki

-bojownik

-duch amazoński

-gupik endlera

-gupik pawie oczko

-mieczyk hellera

-proporczykowiec

-razbora

-zmienniak

-zwinnik

-glonojad

-zbrojnik

jaką obsade mozna stworzyć z tych rybek ?

no i jakie srodowisko stworzyć do takiej obsady? duzo roslin, malo, kamienie, zwir, piasek?

na co zwrócić uwage przy zakupie sprzetu ? jakie parametry do takiego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś pójść w stronę bojownika 1+2/3 i do tego stadko razborek - np. klinowych. Razbór jest masa różnych rodzajów i musisz sobie zobaczyć jakie Ci się podobają. Oczywiście jest to na razie luźna propozycja bo nie znamy parametrów wody, a to jest sprawa szalenie istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważne aby akwarium które chcesz mieć było jak najbardziej podobne do środowiska naturalnego w który żyją ryby na wolności.

 

Istotną rzeczą są żywe rośliny, bez nich ani rusz.

 

Kiedyś gdy zaczynałęm przygodę z akwarystyką nie miałem żywych roślinek i rezultat był taki że woda w akwa byłą brudna i zielona.

 

Pani w zoologicznym zaproponowała mi żebym zakupił roślinki i problem minął po tygodniu jak ręką odjął.

 

Z roślinek polecam ci Bacope Crenata (bakopa karbowana) ja mam ją u siebie na samym tyle akwarium po całej długości i wygląda to nieziemsko po bokach mam Cryptocyryne wendti green co dodaje akwarium takiej świerzości i lekkości ponieważ ta roślinka jest bardzo gęsta. Oby dwie roślinki mają podobne wymagania czyli ok 22-28stopni C. Nie wymagają podawania CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostałem jeszcze odpowiedzi od moich wodociągów i pewnie nie dostane prędko..

Najbliżej punktu z którego czerpana jest woda która płynie w kranie woda ma takie parametry:

Odczyn (pH) (A) 7,77

Twardość ogólna (A) mg/l 131    Stopnie Niemieckie [ºN]*7,3

I tylko tyle danych udało się uzyskać..

 

Więc mając takie parametry, kupuje żwir, roślinki, korzenie itd.. To miesiąc czasu stoi..

Jakie rośliny i jaką obsade mogę stworzyć z ryb które wyieniłem pare postów wyżej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już sporo informacji. Można np się dowiedzieć że jest mocno chlorowana, więc na bank musi odstać te 24godziny. Jest miękka - to duży +.

 

Akwarium KONIECZNIE na piasku. Na dno musisz powrzucać sporo liści dębowych tak, żeby utworzyła się warstwa rozkładających się liści. To Ci ładnie podbuduje filtrację biologiczną, a co za tym idzie pozwoli na trzymanie zbrojnika niebieskiego w dobrych warunkach, bez walających się po dnie kup (mikroby rozkładające liście zajmą się nimi). Musisz mieć też sporo drewna, które stanowi składnik jego diety.

Zwinnika blehera, lub innego Hemigrammusa również będziesz mógł mieć dzięki temu, że drewno i liście skutecznie zbiją pH poniżej 7! Stety, lub niestety - zabarwi to wodę na żółto, lub nawet z czasem na kolor herbaty. To normalne, a wręcz zdrowe dla zwierząt.

Z kolei do takiej ekipy już najlepiej pasować będą pielęgniczki. Ja proponuję harem hodowlanej Apistrogramma agassizii. Są bardzo ładne i ciekawe, a przy tym żyją dość krótko, więc gdy już harem dokona żywota, to będziesz mógł pomyśleć o jakichś ambitniejszych rybkach.

 

Do w/w drewna i liści ładnie wkomponuje się kępa marsylijki, lub duża, rozłożysta żabienica. Na taflę z kolei dobrym pomysłem byłoby limnobium.

Akwarium w ten deseń by było wtedy wskazane:

521cbdb6013eac6a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...