Skocz do zawartości

Obsada Tanganika/Malawi 112L


Donk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Możecie mi pomóc w doborze obsady do mojego 112l baniaka. Otóż zastanawiam się nad malawi albo tanganiką.

Jeżeli chodzi o Malawi to standardowo 1+3 p.Saulosi jednak one dorastają do 10cm co za tym idzie może im być ciasno w 80cm. Choć wiele osób jest zdania że 80cm spokojnie wystarczy na 1+3 saulosi + 1+2 rdzawe. Sam nie wiem co o tym myśleć.

Dlatego coraz bardziej myślę nad Tanganiką. Możecie mi polecić jakieś ciekawe obsady?

 

Gdzieś znalazłem takie obsady:

1.
- Julidochromis ornatus -> para
- Lamprologus ocellatus -> 2 pary

2.
- Altolamprologus compressiceps shell Sumbu -> para
- Neolamprologus similis -> 6 osobników (2+4)

 

Co myślicie?

 

edit. Co do obsad mogą być jakieś nietypowe gatunki (jestem z krk i mam w pobliżu tropheusa także z dostępnością raczej nie będzie problemu)

Edytowane przez Donk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Play a co myślisz o tym które wcześniej podałem:

1.
- Julidochromis ornatus yellow -> para
- Lamprologus ocellatus -> 2 pary

 

chyba ta obsada najbardziej do mnie przemawia

 

edit. u malawiana mam oba gatunki http://www.sklep.malawian.pl/tanganika/1582-julidochromis-ornatus-yellow.html i http://www.sklep.malawian.pl/tanganika/1589-lamprologus-ocellatus-gold-f1.html

Edytowane przez Donk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie poleca się Julidochromisów do zbiorników krótszych niż 100cm ze względu na ich zachowania socjalne. Te ryby tworzą kolonie jak księżniczki.

Ale... gdybyś już chciał spróbować z naskalnikami to może pomyśl o transciptus- jest najmniejszy z Julido.
Ocellatusy są zaczepne, pamiętaj o tym :). Lepsze by były chyba właśnie brevisy ze względu na to, że są bardziej statyczne (przywiązane do muszli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz że:

Lamprologus ocellatus

Julidochromis transcriptus

było by ok?

A jak to liczebnie by wyglądało? Po parze z każdego gat.?

 

Może dało by rade je pogodzić. Jedną cześć baniaka zagracić muszlami a drugą skałami.

Sam nie wiem te ryby trochę kosztują także szkoda kasy wydawać jak się nie pogodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamprologus ocellatus to droga i trudno dostępna ryba, ja w swoim mieście dostałem ją dopiero po miesiącu ale jestem na maksa zadowolony z tego muszlowca, na prawdę polecam bo jest przepiękny i swoim zachowaniem uwodzi :)

 

Co do obsady, myślałeś może nad Księżniczkami z Burundi ? Ryba jest przepiękna, na prawdę nie wiem czy jest osoba której ta ryba się nie podoba, jest w miarę dostępna i nie droga więcej do standardowej 112 spokojnie mógłbyś wpuścić 10 młodych osobników, para się dobierze i resztę odłowić i oddać, no chyba że chcesz trupy odławiać. W takim akwarium niestety nie będziesz mógł pozwolić sobie na kolonie młodych Księżniczek, więc też musiałbyś młode odławiać.

 

PS. Twierdzenie " Kupno parki " w praktyce nie zawsze się sprawdza, tym bardziej przy takich rybach, więc jeśli już chcesz parkę to nastaw się na zakup 4-5 osobników.

Edytowane przez Bora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...