Jump to content

Nawożenie po miesiącu


karwos00
 Share

Recommended Posts

Witam 

 

Baniak jak w podpisie 

 

Parametry sprzed 2 dni:

NO3-10

PO4 - 1

Fe - 0.1

pH - 6,5

KH - 4

GH - ok 7

 

Nawożę od początku potasem - aktualnie ok 20mg/l tygodniowo

 

Dodatkowo symfonia złota + Fe + K - zestaw z aukcji - podaję 1ml co drugi dzień (ok 1/4 dawki zalecanej) - czy już zwiększać - czytałem milion razy niedobory i nadmiary ale nie ma się co oszukiwać tylko ktoś bardzo zaznajomiony i z doświadczeniem dostrzeże to to akurat brak magnezu a nie potasu , a może manganu, a może jednak azotu przy takim poziomie fosforu. Chemia, biologia, botanika, farmacja nie jest mi obca - wręcz w tym siedzę - ale co innego teoria a co innego praktyka. 

 

Światło - 36W T8(6500) od 11 do 18 + 38W T5 (24W-6500) + 14W - 4500). 

 

CO2 z butli -20-25mg/l

 

Czy przy takich parametrach nawozić jeszcze czymś. Czy najpierw zmienić oświetlenie - np wymontować 1 x 18W i świecić resztą 8-10h ?? Może inna konfiguracja? Czy taka ilość światła wymaga jednak nawożenia - dodawania macro, Dodatkowo magnez - czy przy takich twardościach jest niezbędny czy wystarczy to co się podaje w mineralizatorze planta Gainer przy podmianie wg instrukcji - 1 naciśniecie na 4l RO. 

 

Nie mam testu na potas, NO3 i PO4 są takie jak zalecane - testy SERA kropelkowe. 

 

Czy przy takiej obsadzie można powiedzieć że azot i fosfor będzie raczej wystarczający?? Obsada powoli zostanie zmieniona - jedna z ławic zniknie by następnie zmieniać trochę szczególnie kolorek na lekko herbaciany + więcej liści na dno. 

 

FLORA - Wąkrotka - 5 sadzonek ok 30cm (1 ok 50 - już pływa po powierzchni, Cherry leaf - 5 sadzonek ok  20-30cm, Bacopa c. - ok 8-10 sadzonek ok 5 do 20cm, Ludwigia - 18sadzonek od 5 do 30cm (te na środku wybarwione na czerwono - całe szczyty, te na bokach wolniejszy wzrost - zielone (spody czerwone). 

 

Generalnie nie ma żadnych problemów (krótkie niteczki na niektórych liściach - ale to nie problem - szczególnie że to dopiero miesiąc po restarcie  (na dojrzałym filtrze + 10ml SERA bionitrivec przy podmianie). 

 

Chciałbym już bardziej wgłębić się w temat ale też żeby nie przedobrzyć. 

 

Dzięki za sugestie. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Masz dużą ilość światła,.

Ja bym zwiększył dawkowanie makro (zwiększ przy zachowaniu stosunku 1:10), mikro zostaw tak jak jest. Im więcej światła, tym rośliny potrzebują większą ilość składników.

To może być powodem występowania tych, krótkich nitek.

Czy azot i fosfor będzie wystarczający, nikt na to Ci nie odpowie, tylko Twoje testy.

Jeżeli będzie, to będziesz mniej podawał nawozów. Niestety, każde akwarium jest inne i nigdy nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to chodzi - każdy baniak jest inny - ale czy jeżeli przed podmianą mam NO3-10 PO4 - 1 to czy w takim przypadku podawać Macro - taka ilość chyba nie jest limitująca i dostępna dla wszystkich roślin??

 

A może najpierw wymontować 18W T8 lub 14W T5 - i świecić pozostałością w innych godzinach - nie chce pędzić roślin szczególnie że to dopiero 1 miesiąc - może zrobić ok 50W przez 8-10h i na razie tak zostawić (bez stopniowego zwiększania i zmniejszania. Teraz światła jest 36W T8 przez 7h a maximum - czyli 74W świeci się tylko przez 2,5h w południe - może właśnie to wypłaszczyć do 50W przez 8h i ewentualnie po 2-3 tyg jak się już lepiej wszystko posadzi - dopalać kolejną moc stopniowo w południe najpierw na godzinkę po jakimś czasie 2h i tak dalej? 

Link to comment
Share on other sites

W miesiąc czasu rośliny się już dobrze ukorzeniły i zaaklimatyzowały (pod warunkiem, że nic nie przesadzałes). Teraz ważne jest  żebyś ustabilizował akwarium.

Chcesz mieć 0,5 W/l i spokojnie rosnące rośliny, ustaw 0,5 , chcesz żeby szybciej rosły zostaw tak jak jest.

Ważne jest, żebyś nie robił żadnych gwałtownych zmian. Gdyż każda większa grozi glonarium.

Więcej światła=więcej żarcia.

Jak ukierunkujesz akwarium to już Twoja sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...