Skocz do zawartości

Bojownik - czy to ospa?


seriousspl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, lepiej napisać teraz niż później. Dzisiaj rano zauważyłem na bojowniku chyba 3 białe plamki, na jego prawej stronie brzuszka, oraz ma tak po 3 białe plamki na każdej z tych szarych płetw. Nie wiem dokładnie czy to ospa, czy pęcherzyki powietrza bądź resztki jedzenia, bo bojowniki przeciska się przez wszystkie zakamarki. Na mojej grzałce, dokładnie na przyssawkach zrobiła się jakby "pleśń" z widocznymi białymi kropkami, gdy dotknąłem to palcem było śliskie. Czy to jest ospa?

 

Obsada:

 

5 krewetek RC

3 Anatome Hellena

1 Bojownik strzępiasty

 

Roślinność:

 

Kabomba

Żabienica

Rogatek Sztywny

Moczarka

Ludwigia

Kryptokoryna

Nurzaniec

Mech jawajski

Gałęzatka

 

Litraż i wymiary :

 

Akwarium 25l, wymiary 40/25/25

 

Parametry:

 

Nie znam, a dzisiaj wszystkie sklepy zamknięte bo jest święto

 

Temperatura:

 

26 stopni

 

Ozdoby:

 

Korzeń, kokos i nie wiem czy to ozdoba ale jeszcze szyszki olchy

 

 

 

Co mam robić? Czy to pierwsze objawy ospy? Mogę zacząć wszelką kurację, czytałem że trzeba podnieść temp do 32 stopni, ale rośliny i krewetki się usmażą ;/.

 

 

W zoologicznym jest akwarium, chyba z ~15l prostokątne, mógłbym je kupić jako akwarium kwarantannowe, tylko nie mam drugiej grzałki i filtra.

 

Co robić? Proszę o pomoc, bo nie chce by obsada umarła :(. Dodam, że rano po włączeniu światła, nie zauważyłem tych plamek, dopiero gdy wcisnął się w grotę w korzeniu i wyszedł to one się pojawiły. Plamki dosłownie są tak małe, że z daleka ich nie widać.

 

Według tego :

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/9497-rybia-ospa-kompendium-wiedzy/

 

Faza 1 to:

 


Faza pierwsza (poprzedzająca wysypkę):
- ryby mają złożone płetwy, ocierają się o przedmioty, nie pobierają pokarmów
- często stoją w miejscu wykonując kołyszące ruchy, są płochliwe i apatyczne
- ryby przebywają przy źródłach ciepła (np. grzałka) i pod strumieniem wody (np. wylot filtra), często też mają przyśpieszony.

 

Ale mój bojownik nie ma złożonych płetw, nie ociera się o nic, normalnie je.

Nie stoi w miejscu, jak mnie zobaczy/krewetke to podpływa.

Nie jest pod źródłem ciepła/pod strumieniem wody.

Edytowane przez pinakolada
Dbaj o pisownię i interpunkcję. pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup ten 15l zbiornik kiedy będziesz mógł i odłów tego bojownika, do tego kup najtańszą grzałkę, i tam podnieś temp. do 26 stopni wpuść bojownika na parę godzin i zacznij podnosić temperaturę aż do 30 stopni. Obserwuj bojownika czy nie pojawiają się inne objawy, obserwuj również inne ryby. Możesz kupić w zoologicznym jakiś preparat na tego typu choroby, tak na wszelki wypadek. Na pewno nie masz gdzie ogłosić ryby na ten jeden dzień? Zdjęcie by się na prawdę mocno przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj daje zdj tego białego na przyssawkach i zdj bojownika, niestety nic prawie nie widać :/ bo siedział w swoim kąciku w akwarium i nie chciał podpłynąć :

 

http://imageshack.us/g/1/10398433/

 

Tutaj trochę lepsze zdj bojka, niestety wszystko robione telefonem:

 

http://imageshack.us/photo/my-images/856/udqa.jpg/

 

No nie mam go odłowić nigdzie :/

 

A inne ryby to tylko krewetki, które teraz siedzą pod korzeniem.

Edytowane przez seriousspl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś znaleźć zdjęcie rybki chorej na rybią ospę w Internecie i porównać czy te kropki są podobne czy czymś się różnią? Będziesz musiał kupić ten zbiornik, z najtańszą grzałką i filtrem (grzałka najtańsza, filtr musi dobrze napowietrzać wodę) do tego kup coś o szerokim zakresie działania (ja stosuje healthosan), odłów rybkę podnieś temperaturę do 30 stopni (oczywiście gdy będziesz przekładał rybkę temperatura musi być taka sama jak w akwarium ogólnym, i tak po 3-4 godzinach zacznij podnosić) wtedy będziesz obserwować rybkę przez parę dni jeżeli się pogorszy lub nic się nie zmieni podasz lekarstwo. Na razie kup zbiornik z filtrem i grzałką oraz lekarstwo, nawet jeżeli nie użyjesz go przyda się na przyszłość :). A gdy próbujesz go wyciągnąć siatką ucieka szybko czy raczej ociężale? Zaobserwuj czy nie pływa pod kątek 45stopni ogonem w dół. Nie pojawiają się na ciele białe smugi?

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie pojawia, dzisiaj już jest tylko 1 mała kropka, a wczoraj były aż 3, te kropki same znikają. Zachowuje się normalnie,czasem tylko nie zje, jak nie chce. Mogę kupić to akwarium, tylko budżet nie pozwala na kupno 2 filtra i grzałki :/

 

I dlaczego nagle wszystkie krewetki z aktywnych zrobili się takie osowiałe, i zauważyłem że chyba przechodzą wylinke.

 

I dzisiaj wypada podmianka wody, robić ją czy nie?

Edytowane przez seriousspl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych kropek już nie ma, ale dzisiaj leżal na dnie, jak mnie zobaczył to stał się aktywny, normalnie je. Dlaczego tak może być? Warunki w akwa są dobre, krewetki normalnie "żyją" (wczoraj nieźle szalały wieczorem :P). 

 

Nie wiem, wpadło mi na myśl "ze starości", ale to chyba nie możliwe, bo bojo ma 1 miesiąc u mnie, a w zoologicznym nie wiem ile był + żył tam w ekstremalnych warunkach (był w kubku, woda była ciepła od naświetlania, na dole jakieś kolorowe kamyki i chyba jeść nie dostawał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Nigdy o czymś takim nie słyszałem.

 

I dlaczego on się nagle taki zamulony zrobił? kropek już w ogóle nie ma, teraz akurat pływa przy korzeniu fest blisko dna :(, nie jest na nic chory, bo widzę, jedzenie je... krewecie normalnie się zachowują

Edytowane przez seriousspl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już normalnie śmiga po akwarium :)

 

To jak ja mam ją płukać? Bo zrobiłem tak, odlałem wode, wyjąłem gąbke, wypłukałem, wsadziłem, i dolałem wody.

 

Usunęłam Twoje pytanie o powiększenie obsady. Od takich rzeczy jest inny dział, ten ma jasną nazwę: "Choroby i leczenie".

Temat zamykam, bo najwyraźniej już go wyczerpałeś. Jeśli chcesz tu coś dodać odnośnie chorej ryby to napisz pw, wtedy go otworzę.

Dostajesz ostrzeżenie, nie jesteś tu przecież od wczoraj.

Luna

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...