Skocz do zawartości

pare pytań początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :) .W najbliższym czasie kupuje akwarium 300l.Ułożyłem sobie plan co kupić a także plan obsady ale nie wiem czy wszystko jest dobrze.Prosze o ocene.

 

akwarium 300l 120x50x50+pokrywa

filtr tetra tec 1200(wystarczy taki?)

napowietrzacz tetra tec aps 400

grzałka tetra tec-ht300

testy wody JBL easy-test (pH,GH,KH,NO2,NO3)

podłoże i tu właśnie kompletnie nie wiem.Chciałem żwir kwarcowy 3mm-5mm tylko niewiem co pod niego i w jakiej kolejności? Tak żeby roślinom się dobrze rosło.I ile kg wszystkiego będzie potrzeba żeby razem podłoże miało ok 5-6 cm?

 

Nie będę pisał o rzeczach tak oczywistych jak termometr itp a z tych ważniejszych chyba wszystko wypisane

 

I co do obsady

 

3 trzciniak

1 duch amazoński

2 lub 1 zbrojnik lamparci

5 bocja wspaniała

5 brzanka rekinia

5 skalar

 

Niewiem czy taka obsada jest dobra i czy jest przerybienie,akurat czy za mało?

 

I jeszcze co do oświetlenia to jakie powinno być? O roślinach jeszcze nie myślałem ale dobiore je odpowiednio do ryb i oświetlenia

 

Prosze o odpowiedź.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sprzęty powinny spokojnie wystarczyć. Ewentualnie jeżeli filtr nie będzie dawał sobie rady to dorzucisz coś w przyszłości. Co do podłoża to proponuję bazalt. Nie wpływa na odczyn wody, a czarny kolor bardzo ładnie kontrastuje z zielenią i rybkami. Żeby rośliny dobrze rosły możesz dać jakiś nawóz w kulkach pod żwir. Równie dobrze możesz później nawozić. Najpierw dobierz dobre oświetlenie do tego baniaka. Żeby wszystko pracowało poprawnie jest niepisany stosunek mocy na litr i wynosi on ok 0.5W/1l wody w zbiorniku. Jeżeli przy takim oświetleniu będą źle rosły rośliny to wtedy trzeba będzie myśleć nad jakimś systemem CO2 lub nawożenia. Co do ilości żwirku to wszystko zależy od tego czy akwarium ma być profilowane czy proste. Wiadomo powierzchnia dna będzie się różniła. 1l podłoża to 2kg więc obliczenia są proste:

 

dla dna prostokątnego: 120x50x6=45l 45l=90kg

dla dna wypukłego - mniej o ile to nie wiem, bo całki zostały na studiach :D

 

Co do obsady to w miarę wyważona. Zamiast 3 trzciniaków dał bym dwa i skalary też trzyma się w parach czyli albo 4 albo 6. reszta ok. Pamiętaj, żeby kupić więcej skalarów na początek. Jak już się połączą w pary to wtedy resztę oddaj do zamierzonej ilości (4 lub 6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...