Skocz do zawartości

Jak poprawnie zamontować ?


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj dojechało do mnie akwarium 200l profilowane.

Mam kupiony filtr zewnętrzny Eheim Professionel 3 2073

W akwarium mam zamontowane tło strukturalne.

Czy mogę zamontować rurkę ssącą za tłem strukturalnym ?

Mam problem bo rurka od deszczownicy jest za szeroka na tą szerokość akwarium którą mam.

Czy mogę zamontować deszczownicę na tylnej ściance (też mam techniczny problem, bo otwór w pokrywie utrudnia montaż na tylnej ściance a umożliwia najlepiej na bocznej) za tłem strukturalnym ?

I ostatnie pytanie - czy deszczownica musi być w wodzie czy może wystawać ponad lustro wody ?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o montaż rurki ssącej, to jednak umieściłbym ją przed tłem ( lepsza filtracja ) a odpowiedź na drugie pytanie jest jeszcze prostsza: oczywiście, że możesz ją zamontować ponad lustrem wody. Nawet w ten sposób lepiej napowietrzysz wodę ( choć tylko jej ruch też skutecznie napowietrza ) Ja proponuję umieścić deszczownię na tylnej ścianie równo z taflą wody. Będzie dużo ciszej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka wlotowa za tłem strukturlnym to o tyle niezbyt trafiony pomysł, że ma ona zbierać z akwa m.in. zanieczyszczenia mechaniczne, a tych za tło nie będzie się zbyt dużo dostawało,w związku z czym będziesz musiał robić częściej odmulanie ręczne akwarium...ale może to i lepiej- filtr dłużej będzie wydajny.

Deszczownicę możesz zamontować na dowolnej ściance, tyle że jeśli masz robić dodatkowy otwór w pokrywie to może jednak lepiej by było skrócić deszczownicę? Tzn. pisałeś coś o tym że jest za szeroka, ale rozumiem że to o jej długość chodzi jednak??

Deszczownica może wystawać ponad lustro wody, może być też na wysokości lustra jak i zupełnie w wodzie. Różnica polega na tym, że jeśli będzie ona ponad wodą to będzie robiła większy hałas (pluskanie woody-co nie wszyscy lubią), jeśli będzie na równi z powierzchnią wody, to spowoduje silniejszy ruch tafli wody (czasmi za silny, ale może nie koniecznie u Ciebie), jeśli natomiast będzie przy dnie to będzie powodowała efekt ściany bombelków..ale chyba napowietrzać (co jest jej zadaniem) będzie słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka wlotowa za tłem strukturlnym to o tyle niezbyt trafiony pomysł, że ma ona zbierać z akwa m.in. zanieczyszczenia mechaniczne, a tych za tło nie będzie się zbyt dużo dostawało,w związku z czym będziesz musiał robić częściej odmulanie ręczne akwarium...ale może to i lepiej- filtr dłużej będzie wydajny.

Deszczownicę możesz zamontować na dowolnej ściance, tyle że jeśli masz robić dodatkowy otwór w pokrywie to może jednak lepiej by było skrócić deszczownicę? Tzn. pisałeś coś o tym że jest za szeroka, ale rozumiem że to o jej długość chodzi jednak??

Deszczownica może wystawać ponad lustro wody, może być też na wysokości lustra jak i zupełnie w wodzie. Różnica polega na tym, że jeśli będzie ona ponad wodą to będzie robiła większy hałas (pluskanie woody-co nie wszyscy lubią), jeśli będzie na równi z powierzchnią wody, to spowoduje silniejszy ruch tafli wody (czasmi za silny, ale może nie koniecznie u Ciebie), jeśli natomiast będzie przy dnie to będzie powodowała efekt ściany bombelków..ale chyba napowietrzać (co jest jej zadaniem) będzie słabo.

Deszczownica jest za szeroka, żeby ją zamontować na bocznej ściance poziomo. Czy można montować pionowo - czy ma to sens?. Też nie chcę robić dodatkowego otworu w pokrywie, więc jeśli nic mi się nie uda to ją skrócę.

Postaram się zamontować rurkę wlotową przed tłem strukturalnym jeśli mi tylko starczy przewodu i uda się zmieścić - jest dość grupy 16/22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownica jest za szeroka, żeby ją zamontować na bocznej ściance poziomo. Czy można montować pionowo

Chyba brak mi wyobraźni :) . Fakt, że nie miałam nigdy deszczownicy, pewnie dlatego nie rozumiem jak może być za szeroka...myślałam że to taka rurka z otworkami której szerokość=średnica i wynosi gdzieś do 2cm... ale może się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się wszystko uruchomić. Zrobię fotkę to zrozumiesz - nie najlepiej potrafię pisemnie zobrazować ;)

 

Deszczownicę uciąłem na długości (nie mieściła się na długości bocznej ścianki akwarium) - średnica rurki jest dla wężyka 16/22 i połączyłem dłuższym kawałkiem wężyka z kolankiem żeby nie robić dodatkowego otworu.

Ostatecznie wszystko mam za tłem strukturalnym i czas pokaże, czy to dobra decyzja. Wygląda fajnie, ale czy będzie dobrze zbierało zabrudzenia tego nie wiem. Nie wiedziałem, że filtr spowoduje tak duży ruch wody w akwarium.

 

Najpierw nasypałem dno a potem posadziłem roślinki. Po zalaniu wodą wszystko się ślicznie trzymało. Miałem tylko dylemat, czy wkładać same korzonki roślinek czy razem z tym czymś co było w koszyczku i trzymało w "kupie" roślinkę. Jak włączyłem filtr (też mi trochę czasu zajęło, żeby dobrze to zadziałało :roll: to na początku byłem przerażony ... buczało, pluskało itp. Dopiero po godzinie zaczęło funkcjonować prawidłowo i teraz bardzo cichutko pracuje.

 

Po nocce jednak :o niemiła niespodzianka - niektóre roślinki pływają... chyba za słabo je wkopałem, ale to już temat do innego tematu

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr pluskał, bo się odpowietrzał. Nie wiem jaki dokładnie masz filtr, ale te z tetra tec mają system zasysania wody do kubła i nie ma problemu. Ostrzegam, że jeżeli filtr się nie odpowietrzy to może się zwyczajnie spalić. Trzeba na to uważać. Jeżeli zamontowałeś na bocznej ścianie to dobrze. Lepiej było by chyba na tylnej, ale to moje zdanie. Wspomniałeś, że masz wirówkę w zbiorniku. Postaraj się przykręcić zawory do takiego momentu jaki będzie Ci odpowiadał.

 

Co do roślin to musisz je głęboko osadzić w podłożu. Żeby ponownie nie pływały możesz je przywiązać do korzeni czy innych dekoracji, lub obłożyć jakimiś otoczakami.

 

Pozdrawiam i czekam na foty.

 

PS. Za jakiś czas sprawdź jak wygląda woda za tłem. Wiem, że cyrkulacja jest tam bardzo mała, więc i stężenie NO2/NO3 będzie większe. Jak rybka wpłynie za tło to najprawdopodobniej też już tam zostanie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...