Skocz do zawartości

Akwarium 300l - pomoc i porady


maciekk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy. Chciałbym zakupić akwarium 300l (120x50x50cm). Pierwsze pytanie dotyczy grubości szkła 8mm czy 10mm? Niestety póki co to jestem zielony w tych sprawach, chociaż jakąś wiedzę podstawową posiadam. Czy mógłby ktoś mógłby mi dokładnie opisać jaki sprzęt muszę do niego dokupić ? Wiem, że potrzebuję grzałkę, filtry (i tutaj nwm czy jeden czy zewnętrzny i wewnętrzny), termometr, jakaś świetlówka i więcej to niestety nwm. Proszę o dokładniejsze opisanie sprzętu. Następny problem to szafka pod akwarium, specjalne szafki pod akwarium na allegro pod ten wymiar stoją około 400zł, czym innym można tę szafkę zastąpić. Da radę dobrać jakiś tani mebel w sklepie meblowym. Następnie obsada - na forum znalazłem temat i było tam wypisane kilka gatunków rybek. Po oględzinach w internecie rybki spodobały mi się. Oto spis:

1+1 P. scalare lub nawet dwie pary

2+6 A. agassizi

20 Corydoras panda

40 P. axelrodi

Co o tym sądzicie ? Nada się ?

Bardzo proszę o porady i wskazówki :D Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak :

 

Najlepiej kup grubsze szkło, czyli 10mm. Szafki nie musisz kupować, akwarium możesz położyć na czymś innym, jak masz miejsce. Pamiętaj, pod akwarium musisz włożyć matę (na allegro za 10 zł). A co masz kupić to filtr, najlepiej zewnętrzny do tak dużego akwarium, grzałkę z termostatem, termometr wewnętrzny najlepszy, bo LCD na szybę są nie dokładne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zacząłem zauważać, że wzmocnienie zaczynają mi przeszkadzać... Więc polecałbym grubsze szkło i bez wzmocnień.

Co do filtra to złoże filtracyjne do takiego zbiornika znajduję się przede wszystkim w podłożu a do prawidłowego działania cyklu azotowego jest niezbędne dostarczenie bakteriom tlenu. Polecałbym filtr kubełkowy o możliwie maksymalnej pojemności złoża i takim przepływie aby w całym akwarium był ruch wody. Jeżeli kubeł nie wystarczy to można dołożyć jakąś pompę cyrkulacyjną.

Co do obsady to wydaj mi się, za dużo pielęgnicowatych ale z takim dużym akwarium nie mam doświadczenia.

Szafkę najlepiej zrobić samemu. Wg mnie te "sklepowe" mają wady. Szczególnie te tanie. Wytrzymałość mają dobrą ale później okazuje się, że coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubsze szkło jest lepsze , obsada   skalary odpadają za niskie akwarium, trochę mniej pandy,a  reszta ok, filtr kubełek przy małych rybkach coś na 450l ,akwarium jest spore to możesz też wsadzić do środka jakiś gąbkowy  ja mam dwa , kubełek jako biologiczny, czyszczony raz na około 4m-c,wew. duża gąbka czyszczony raz na tydzień ,co do szafki kup specjalną pod akwarium lub zrób sobie sam, oświetlenie  wymień   świetlówki na akwarystyczne 6500- 9000 K ,twoja obsada nie lubi zbyt mocnego oświetlenia, rośliny mało wymagające podłoże drobny żwirek nie piach,    

Edytowane przez damian2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam podobne gabarytowo akwarium... Moje jest samoróbką ze szkła 13mm (już takiego nie produkują) i 10mm wraz z wzmocnieniami.

Jako że jak każdy na początku popełniałem błędy i (nadal popełniam) postaram Ci troszkę rozjaśnić jak co do czego się zabrać.

Pamiętaj jedno forum to piękna rzecz można się dużo z niego dowiedzieć od mądrych osób jak też dużo przyprawić sobie problemów od pseudoakwarystów. Najważniejsze to własna praca i szukanie odpowiedzi w różnego rodzaju poradnikach.

Nie wiem jaką masz wiedzę co do darmozjadów i prowadzenia podwodnego świata (ale zabrzmiało poważnie ^^). Ale w sumie to jest poważne żeby wszystko było ok i cieszyło oko... Więc zacznę od początku...

1. Zapoznaj się z cyklem azotowym. Jest to podstawowy proces zachodzący w akwarium. Jest to 90% sukcesu. 

2. Proponuję nalać kranówkę do jakiejś butelki i udać się do sklepu zoo..  i poprosić o zbadanie podstawowych parametrów. Nawet byle jakim paskiem 7in1. Da Ci to małe rozeznanie jaką masz wodę i np gdy masz bardzo twardą wodę ciężko będzie osiągnąć miękką wodę pod np. pielęgniczki bez dodatkowego sprzętu (np filtra RO). Najlepiej jest na podstawie parametrów kranówki dobrać obsadę.

3. Czeka cię dużo czytania na temat ryb które będziesz chciał wsadzić do bańki. Niektóre ryby lubią kopać więc muszą mieć miękkie podłoże. Jedne lubią jasne drugie częściowo zacienione akwaria. 

4. Polecam poprzeglądać galerie i zobaczyć jak inni mają zrobione akwarium i co tam pływa. Może coś Ci wpadnie w oko. 

5. Szafkę polecam samemu zrobić. Małe koszty i daje pewność.

6. Skalary jak najbardziej mogą być w takim akwarium. Zaraz kilka mądrych osób zacznie mi obliczać że akwarium ma 50cm - 2cm bo woda nie będzie równo z krawędziami z 10 cm podłoża i zostanie ok 30cm bo jeszcze zawsze coś na dnie leży. A skalary rosną koło 25-30 cm itp itd. A ja powiem że jak kupisz skalary ze sklepu lub od kogoś to na 98% nie urosną takie duże co pisze na wikipedii :P więc będą miały dużo miejsca jak z głową rozplanujesz dekoracje w akwarium.

7. U mnie w akwarium jest jedna grzałka 300w firmy atman. Filtr jbl e1500 napełniony gąbkami + ceramika + wata akwarystyczna działa to dobrze. 

8. Wracając do szafki. Woda będzie ważyć poniżej 300 kg, szkło koło 100 kg, podłoże koło 30 - 50 kg, + dekoracje korzenie kamienie itp także trochę musi ta szafka utrzymać. A to podstawa wszystkiego. Także musi być solidne. Nie wiem jakie są możliwości u Siebie w domu ale np możesz coś wymurować jak nie chcesz robić szafki z płyt czy drewna. 

 

Co obsady którą podałeś to nie wiem i nie będę się zagłębiał jaką wodę lubią i jakie zachowanie mają te gatunki. Musisz dojść do tego sam. Dzięki temu będziesz wiedział dużo więcej i będzie dawało ci to radość. 

 

Zacznij od parametrów wody...

Kiedyś słyszałem taką radę: zanim zaczniesz słuchać kogoś rad zerknij na jego akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W castoramie płacisz za m2, chyba że kupujesz jakieś małe kawałki ale w przypadku akwa raczej Ci to nie grozi, za cięcie nic nie liczyli, ja też sam robiłem szafkę pod akwa 300l, stelaż stalowy z profila zamkniętego 30*30 obudowany płytą wiórową która nie chłonie wody (nowość w sklepach ale nie pamiętam nazwy) grubości 22mm, taka konstrukcja wytrzyma wszystko a z tego co pamiętam zapłaciłem za wszystko nie więcej niż 150zł. Temat filtra, u mnie 3 rok pracuje Tetra EX1200 i daje radę znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie grubości szkła do budowy akwarium:   zbiornik o tych wymiarach może być wykonany ze szkła o grubości 8mm pod warunkiem wklejenia wzmocnień na dłuższych bokach , szkło 10mm powinno wyeliminować konieczność wklejania szklanych listew wzmacniających. Mój zbiornik o wymiarach 120x60x50  (360L) jest wykonany ze szkła 10mm bez wzmocnień i nie widzę nadmiernego odkształcenia dłuższych boków. Grubość szkła do budowy akwarium określa  norma DIN 32622.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 40 sztuk Neona czerwonego to dość sporo, optymalnie 30 sztuk i by było git.

Obsada jest dobra, ale jeśli ktoś nie wydaje na lewo i na prawo kasę to obsada trochę go wyniesie, Pandy to wydatek nawet do 10 zł za sztukę ale mnie więcej są po 6-8 zł, Neony czerwone to ok. 3-4,5 zł za sztukę, Pielęgniczka Agassiza nie należy też do najtańszych i trudno jest dostać.

 

Co do sprzętu to ile chcesz przeznaczyć na ten cel ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...