Jump to content

[54l] Propozycja obsady


uhug
 Share

Recommended Posts

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką. Mam akwarium 54l (60x30x30), poczytałem trochę forum oraz inne artykuły w Internecie i mam kilka pytań co do obsady. Pomiary parameterów wody zrobię na dniach, ale już teraz chciałbym skonsultować kilka rzeczy.

 

Najbardziej pasowałaby mi taka osada:

  • neon innesa (10x)
  • otosek (4x)
  • kirysek panda (4x)
  • gupik pawie oczko (1+2)
  • ewentualnie krewetka RC (ile?)

W ogóle to nie za dużo rybek jak na takie akwarium?

 

Znalazłem jednak informacje, że gupik i neon mają inne wymagania co do parametrów wody (chyba głównie PH), w takim razie nie można ich trzymać razem?

 

Macie może jakieś propozycje na inne osady?

 

Dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Masz racje- gupików i neonków nie należy łączyć ze względu na parametry wody.
Ale Neon jest też subtropikalną rybką, tak więc nie nadaje się do trzymania z Kiryskami Panda i Otoskami, bo te drugie preferują ciepłą wodę.

Proponuje kupno Neonów zielonych (Paracheirodon simulans)- stadka 10sztuk. Do nich mógłbyś dorzucić z 6 kirysków (lub otosków), a uzupełnieniem obsady mogłaby być parka Ramirezek (Mikrogeophagus ramirezi).

Piasek na dnie to wymóg ryb dennych i pielęgniczek, więc jeżeli ta obsada Ci pasuje to nalezy kupić takie podłoże (w OBI 25kg/ 8zł kosztuje).

Ryby te też lubią delikatny udział garbników w wodzie, tak więc proponuje raz na jakiś czas wrzucić małą garstkę suchych liści na dno lub pare sztuk szyszek olchy.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Co do kirysków i otosków to nie można trzymać tego i tego w jednym akwarium? Czy może 54l to za mały litraż na te 2 gatunki? Z tego co wyczytałem to kiryski oczyszczają dna, a otoski wyjadają glony? Na chłopski rozum te i te rybki są potrzebne w akwarium, czy może jedne i drugie mogą robić te 2 rzeczy? A może krewetki RC zamiast kirysków na dno?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Z tego co wyczytałem to kiryski oczyszczają dna, a otoski wyjadają glony? Na chłopski rozum te i te rybki są potrzebne w akwarium, czy może jedne i drugie mogą robić te 2 rzeczy? A może krewetki RC zamiast kirysków na dno?


Od czyszczenia dna jesteśmy my, a otoski... No otoski w jakimś stopniu pożywiają się glonami, ale to my mamy zadbać, aby te glony się nie pojawiły bo ryba nie pomoże nam zlikwidować wszystkiego.

54L właśnie jest malutkim akwarium, które łatwo będzie zdestabilizować biologicznie jeżeli będzie za dużo ryb. Lepiej dawać max 3 gatunki + dołożyć krewetki.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...