Skocz do zawartości

375L-450L jakie biotop?


fafik84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję pomocy przy wyborze biotopu do zakładanego litrażu.Mam raczej niewielkie doświadczenie akwarystyczne jednak uczniem jestem pojętnym;)

 

Po lekturze kilku stron tego forum zdecydowałem się uderzyć w jeden konkretny biotop tak aby jego przyszłym mieszkańcom żyło się jak najlepiej.Jako, że akwarium jest w fazie planowania mam pełną swobodę wyboru ograniczoną jedynie przez fundusze oraz....narzeczoną;) Po kolei:

 

-dane kranówki:ze strony wodociągów: mg Ca CO3/dm3 200-260     dh 11-15    woda okrślana jako średnio twarda

-akwa będzie znajdować się w salonie--->funkcja dekoracyjna-----> brak zgody piękniejszej połówki na coś innego niż cytuje: "ładne, kolorowe z duża ilością roślinek, na pewno nie żadne Black cośtam";)

-z powyższego wynika, przyzwoite oświetlenie ok 0,4-0,5 na litr, najlepiej piasek jako podłoże,sporo zieleniny

-chwilowo nie będzie stosowane wspomaganie co2 czy filtr ro

 

W jakim kierunku uderzyć z takimi parametrami kranówki oraz takimi wymaganiami?

 

Dodam tylko, że chciałbym aby ewentualna obsada zakładała jakąś naprawdę sporą(liczebnie) ławicę małych rybek.

 

Liczę na Waszą pomoc:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielska pływającego by trochę przyciemnić zbiornik, nurzańca, rogatka i może lotos (chociaz ten najmniej biotopowy) i możesz zrobić Amerykę Centralną :).

Problemem w obsadzie może być to, że albo pielęgnice bedą wykopywać rośliny (chociaż to nie reguła, a raczej kwestia jak ktoś zaaranżuje zbiornik) lub je po prostu zjadać.

Nie wiem jakie masz preferencje dotyczące wyglądu ryb, ale moja propozycja wygląda następująco:

Cryptoheros sp. Honduran Red Point / Cryptoheros sajica / Cryptoheros cutteri / Cryptoheros nanoluetus 1+1

+ Thorichthys meeki 1+1 / Thorichthys maculipinnis (znane jako P. elioti) 1+2

Byłoby 4-5 pielęgnic, przy czym Thorychthys osiągają przyzwoite rozmiary bo "Eliotki" nawet 18cm długości - bedą to reprezentacyjne ryby :).

Uzupełnieniem całości mogłyby być Molinezje żaglopłetwe lub wyrosnięte Mieczyki Hellera w składzie 2+4.

Dużo kamieni, jakiś korzeń, troche roślin- pasuje taki układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Jestem skłonny pójść w podanym przez Ciebie kierunku:)

 

A więc tak by wyglądała obsada:

-Cryptoheros nanoluetust 1+1

-Thorichthys maculipinnis 1+2

-Molinezje żaglopłetwe 2+4

 

Do przyjęcia jak rozumiem?

Jeśli tak to zanim zabiorę się za lekturę o zwyczajach pielęgnic, jak im urządzić akwa itp. 3 szybkie pytanka.:

 

-czy jeśli padnie na mniejszy litraż taki skład nie będzie miał ciasnawo?(długość się nie zmieni, zostanie 150cm)

-rozumiem, że jakość mojej kranówki jest do przyjęcia i nie będą musiał za dużo kombinować, żeby osiągnąć pożądane parametry?

-czy pielęgnice kupować od razu w parkach, czy lepiej kupić np 2+2,2+3 i poczekać na wydzielenie się jednej parki?

-w sumie najważniejsze.czy jest ktoś w stanie podać w okolicach Szczecina jakiegoś kompetentnego sprzedawce gdzie mógłbym spokojnie kupić/zamówić takie rybki bez zbędnych obaw?

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

-czy jeśli padnie na mniejszy litraż taki skład nie będzie miał ciasnawo?(długość się nie zmieni, zostanie 150cm)


Może być przyciasno. Proponuje jak najbardziej starać się kupić akwarium o podstawie dna 150x50 minimum. Możesz zrobić nawet niższe akwa (powiedzmy 40-50cm) a większą powierzchnie dna. Nie mniej jednak standardowe 375 (150x50x50cm) jest idealne dla tego układu.

 

 

 

-rozumiem, że jakość mojej kranówki jest do przyjęcia i nie będą musiał za dużo kombinować, żeby osiągnąć pożądane parametry?


Specjalnie wybrałem ryby z Centralnej Ameryki bo te wody są twardsze i nie musisz się przejmować parametrami wody.

 

-czy pielęgnice kupować od razu w parkach, czy lepiej kupić np 2+2,2+3 i poczekać na wydzielenie się jednej parki?


Moim zdaniem najlepiej kupic te 4-6 sztuk z kazdego gatunku i czekać. Kupując dorosłe pary możesz nie wiedziec czy są to dobrane ryby siłą czy same się dobrały.

 

w sumie najważniejsze.czy jest ktoś w stanie podać w okolicach Szczecina jakiegoś kompetentnego sprzedawce gdzie mógłbym spokojnie kupić/zamówić takie rybki bez zbędnych obaw?


Osobiście nie znam nikogo z Szczecina kto by sie zajmował tymi rybami, ale możesz kupić od kogos z innego miasta w Polsce i spokojnie dotrą do Ciebie wysłane PKP/ PKS - taka podróż trwa pare godzin :).

Cryptoheros nanoluetus są ostatnio w miare rozmnażane na Forum Miłośników Pielęgnic (adres na PW) - jak u kogoś podrosną, to napisz i będziesz mieć fajne, pewne ryby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...