Skocz do zawartości

Zielenice? co jest nie tak?


Legutas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z zielenicami, obrastają mi dno, szyby oraz starsze liście. Poniżej opisuje mój zbiornik

 

 

Akwarium zalane 6 miesiący temu
300L (120x50x50)
3 x    JBL SOLAR ULTRA NATUR T5 105cm(1047mm), 54W4.

1 x JBL SOLAR ULTRA TROPIC T5 105cm(1047mm), 54W

Czas oświetlenia 10:30 do 20:30 - na noc 3 taśmy LED zimne światło

 

 

Podłoże - ziemia kwiatowa bez nawozów itp. oddzielona siatką.

Ponad ziemią jest ok 4 cm -  2/3 kamyszek czarny 5-7 mm - 1/3 piasek ozdobny

 

Filtr Eheim 2226 ( dodatkowo wkład węglowy)  + prefiltr eheim 

EhfiMech (2L), Substrat Pro (2L), gąbka niebieska, gąbka biała (włóknina)

 

Ozdoby - 3 pnie dębowe odpowiednio spreparowane i wysuszone (w środku wydrążone). 

2 korzenie dębowe

 

Rośliny

- 3 x Glossostigma elatinoides - Języcznik australijski

- 4 x Cladophora aegagropila (Gałęzatka kulista)

- 3 x LILAEOPSIS BRASILIENSIS

- 2 x Hemianthus micranthemoides - Hemiantus zwyczajny

- 1 x UTRICULARIA GRAMINIFOLIA

- 2 x Hydrocotyle leucocephala - Wąkrotka białogłowa

- 2 x Heteranthera zosterifolia - Heterantera paskowana

- 3 x Ludwigia repens - Ludwigia płożąca

- 1 x Hygrophila polysperma - Nadwódka wielonasienna

- 2 x Rotala rotundifolia - Rotala okrągłolistna

- 3 x nurzaniec

 

Razem 26 szt.

 

Ryby:

 

- 10 x skalar

- 7 x neon

- 1 x glonojad

- 5 x kosiarka

- 7 x molinezja

- 6 x gurami mozaikowe

- 12 krewetek amano - chyba jeszcze są bo dawno ich nie widziałem

 

 

 

- 1x w tygodniu 20 - 30 % podmiany wody. 1 zalanie 50% kranówka 50 % RO. Dolewki podobnie.

 

Chemia po podmianie 1 x tydzień:

- AZOO NATURE-GRO Red Advan - 30 ml

- AZOO NATURE-GRO Plant Premium - 30 ml

- AZOO PSB - 90 ml

- AZOO PLUS Supreme Bioguard - 30 ml

- AZOO CHELATED IRON LIQUID - 30 ml

- EASY LIFE KALIUM - POTASSIUM - 30 ml -  w zależności od poziomu

- AZOO TRACE ELEMENTS - 30 ml - teraz nie podaje, bo się skończyło

 

CO2 - podaje z butli dyfuzorem 35 mm, ok 3-4 bąbelków na sekundę, czas działania 8:30 - 21:30, test stały azoo - wymieniany 1 x tydzień. 

 

 

Testy wody wykonane zestawem JBL

PH - 6.6 - 6.8

KH - 7

GH - 6

NH4 - <0,05

NO2- 0,025

NO3 - <0,5

PO4 - 2,0 albo więcej

FE - 0,6

K - 50-60

 

PO4 - próbowałem zbić podmianą 50 % - dużo nie pomogło. Juz 2 razy akwa przeżyło JBL PhosEx Rapid - później czyszczenie filtra, efekty znikome.... Jeszcze 3 miesiące temu było na poziomie 0,2....

Nie wiem czy mam odpowiedni czas oświetlenie oraz CO2.

 

Ryby karmię 2 x dzienne, po pracy kostka robali albo serce wołowe, a pod wieczór azoo 9in1.

 

Głównie mam problem z roślinami. Starsze liście obrastają mi w glony kropkowane i już nie wyglądają super. Rośliny rosną szybko.

 

Problem z nalotem glonów na liściach i na kamyszkach oraz szybach mam od samego początku, zanim podniosło mi się PO4.

post-16341-0-49576300-1382793756_thumb.jpg

Edytowane przez Legutas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - <0,5

PO4 - 2,0 albo więcej

FE - 0,6

K - 50-60

 

1) Zwiększyć no3 do 20mg/l.

2) Po4 próbować zbić lub zostawić na 2,0mg/l przy no3=20mg/l

3) Fe - za dużo, połowa tego wystarczy

4) Potas robi się szkodliwy - obniży do 20

 

Odstaw lub zredukuj drastycznie mikro i obniż żelazo to zielenice przyhamują.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Zwiększyć no3 do 20mg/l.

2) Po4 próbować zbić lub zostawić na 2,0mg/l przy no3=20mg/l

3) Fe - za dużo, połowa tego wystarczy

4) Potas robi się szkodliwy - obniży do 20

 

Odstaw lub zredukuj drastycznie mikro i obniż żelazo to zielenice przyhamują.

 

Dzięki za pomoc :)

 

Zapomniałem dodać, że jeszcze miesiąc temu dodałem Ferti-Stick Azoo pod nowe posadzone rośliny.

 

Zastanawiam się, czy NO3 podwyższyć chemią (preparatami), czy może poprzez zmniejszenie podmian samo się podniesie?

 

Potasu po prostu nie będę dodawał i tyle no i mam nadzieję że spadnie. 

 

Trace elements wogóle nie będę dodawał, a żelazo będę obserwował i utrzymywał na poziomie 0,2-0,3.

 

 

A po za tym to mam pozostałe rzeczy ok? Filtr? Oświetlenie? CO2?

Edytowane przez Legutas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 powinieneś podnieść KNO3 --> kup na alegro.pl. Bez no3 rośliny będą marnie rosnąć, bo będzie im azotu brakować i inne pierwiastki nie spadną.

 

Co do potasu i żelaza zgadzam się.

 

Podmiany utrzymuj regularne, bo to ma na celu odświeżenie wody z innych substancji.

 

Zielenic może się pozbędziesz , może nie ale przynajmniej parametry wody będą ok.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodaje azot wg zaleceń i różnice są  powoli widoczne.

 

Poziom utrzymuje na około 10-12 mg/l. Stwierdziłem, że nie będę dodawał skumulowanej dawki raz w tygodniu, tylko drobne dawki codziennie. Podniosło mi się też NO2...

 

Uruchomiłem jeszcze pompkę cyrkulacyjną 1600l/h, żeby zwiększyć cyrkulację wody. Zastanawiam się czy filtr EHEIM 2226 jest wystarczający. Niby dla zbiorników do 350l, ale z tego co czytam na forach to zazwyczaj warto uruchomić filtr większy niż zalecany.

 

W piasku pod jego powierzchnia przy szybie widzę, że zbierają się glony. Czyszczę to co 2 tygodnie. Może to wynik niedostatecznej filtracji?

 

Nie chce używać lampy UV, bo chyba też wybije mi pożyteczne bakterie filtracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom utrzymuje na około 10-12 mg/l.

 

Jak to zmierzyłeś?

 

Podniosło mi się też NO2..

 

Czy przed podaniem no3 miałeś no2 zerowe ? Dobrze zmierzyłeś ? Może trzeba zmodyfikować media filtracyjne we filtrze? Sprawdź to.

 

No2 samo w sobie nie jest szkodliwe i zależy od kilku czynników, które wzmacniają lub obniżają próg szkodliwości.

 

 

Jak wyglądają te zielone glony ? Co z po4 ? Jaki poziom jest ? Jak dawkujesz mikro ? Jak żelazo ?

 

To zielone to może być wynikiem:

-wysokiego po4

-wysokiego mikro

-wysokiego fe

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom mierzę za pomocą testów na NO3 i utrzymuje mi się na około teraz na 12-15

 

Fe mam 0,2

PO4 jest już około 1,6 1,8

 

No2 przed podaniem azotu było zerowe.

 

Media zmodyfikowałem kilka dni temu. W prefiltrze eheima mam jedna gąbkę a w drugiej części wrzuciłem Azoo ACTIVE FILTER 4in1. Różnica w wodzie widoczna gołym okiem, bardziej klarowna i czystsza. Na samych glonach jeszcze różnicy nie widzę... za krótki okres czasu

 

Obecnie robię testy co ok 3 dni, żeby sprawdzić efekty codziennego dawkowania.

 

Wnioski - podaje z powrotem raz na tydzień dawkę po 30 ml jak poprzednio, przy czym żelazo dodaje tylko gdy spadnie poniżej 0,3. Potasu w ogóle nie podaje, bo mam nadal wysoki koło 60. Nie dodaje potasu od 2-3 tygodni. Poziom utrzymuje mi się względu na podawanie KNO3.

 

W załączniku przesłałem zdjęcia piasku z glonami.

post-16341-0-93408500-1384160387_thumb.jpg

Edytowane przez Legutas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czekaliśmy troche dłużej :)

Zmieniłem nawożenie z gotowej chemii na gotowe mikro, makro z akwarium-net.... Widzę poprawę chociażby w kolorze czerwonych roślin. Glony w piasky znikneły.

 

Wymieniłem świetlówkę JBL SOLAR ULTRA NATUR T5 105cm(1047mm), 54W na Juwel Colour 6800K 54W i dodałem odbłyśniki.

 

Obecny czas światła mam od 9:00 do 19:30, na noc nadal ledy. 

Ciągle utrzymuje mi się wysoki poziom PO4, więc w poniedziałek odbieram wkłady do filtra do usuwania PO4.

 

Zastanawiam się nad tym stwierdzeniem z pewnego portalu

 

 

 

Obowiązuje tu zasada - nigdy za wiele.
Bardzo dobrze znaczenie filtracji w rozwoju glonów ilustruje przypadek:
Akwarysta posiada 2 akwaria: 100l wyposażone w filtr kubełkowy do 150l i akwarium 300 litrów wyposażone w filtr kubełkowy dedykowany do akwarium 600l. W mniejszym zbiorniku ma ciągły problem z glonami.
Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie było jego zdziwienie gdy na czas restartu akwarium 300l przełożył większy filtr do mniejszego akwarium. W ciągu 3 dni wszystkie glony zrobiły się białe i rozpuściły się!

 

 

 

Czy Eheim 2226 z wydajnością 950l/h jest odpowiedni to dekoracyjnego mojego zbiornika. Uruchomiłem pompkę cyrkulacyjną i widzę już poprawę.

 

Może warto wymienić filtr na filtr z wydajnością ok 1200-1500l/h lub dołożyć wewnętrzny do środka?

 

Czy to może być przyczyną Wysokiego PO4?

 

Odmulam dno tak odgórnie co 2 tygodnie, a podmiany 30% mam co tydzień.

 

Filtr muszę czyścić 1/miesiąc a węże po 2 tygodniach mają już ciemny kolor...

 

Ostatnio poszalałem i zrobiłem ok 50% i mam pierwotniaki..... Mleczno-biała woda. Narazie podniosłem CO2 do poziomu ok 50-60 mg/l i dodaje Easycarbo. Poziom wysoki, ale bąble jakoś słabo trzymają się liści...:/

Edytowane przez Legutas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanawiam się nad tym stwierdzeniem z pewnego portalu

 

Bardo dobre stwierdzenie.

 

 

 

Może warto wymienić filtr na filtr z wydajnością ok 1200-1500l/h lub dołożyć wewnętrzny do środka?

 

Tylko Ty mylisz pojęcia, tu nie chodzi o przepływ a o biologię, ustabilizowanie  akwarium.

Im większa ilość złóż biologicznych tym więcej bakteri w filtrze, tym stabliniejsze akwarium.

Po podmianie i pierwotniakach widzisz na jakim małym poziomie jest u Ciebie.

Więc, nie patrz na przepływ filtra a na jego pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem filtr wewnętrzny o przepływie ok 600 l/h. Zmianę już zauważyłem po zmianie barwy glonów w piasku na brązowy. Pytanie czy PHOSEX Rapid , czy jednak zwiększony przepływ w tym pomógł?

 

Dodałem też PHOSEX i jutro powtórzę dawkę. Filtry nie brudzą mi się aż tak bardzo.

 

Uruchomiłem lampę UV 9W. Na razie po 14 h pracy nie widzę zbytniej różnicy.. 

W weekend przeczyszcze filtry i dodam wkład do filtra na PO4.

 

SIO2 mam na poziomie 2.0, więc po kuracji z PO4 wrzucę wkład na krzemiany...

 

Co myślicie o filtrze JBL 1500? Będzie git? + wewnętrzny? Czy sam wystarczy? 

W sumie zastanawiam się nad JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1501 lub JBL CRISTALPROFI e1500.

Greenline ma mniejszy przepływ bo 1400/h a e1500 - 1500l/h. Powierzchnia złóż i wymiary są identyczne, wiadomo różnica w poborze 20W a e1500 35W.

 

wiem ,że nie ten dział, ale w sumie rozmawiamy o glonach w moim zbiorniku i przyczyna i przeciwdziałaniu :)

 

Zastanawiam się czy ziemia kwiatowa/ogrodowa (bez nawozów - wg producenta) nie puściła mi PO4 po jakimś czasie.

 

Muszę też pozmieniać te pnie dębowe... są one w środku wydrążone, jednak woda w nich nie ma jak przepływać... Chyba z tyłu każdego nawiercę jakieś otwory... 

Edytowane przez Legutas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulam dno tak odgórnie co 2 tygodnie, a podmiany 30% mam co tydzień.

 

Później się dziwisz skąd masz po4 ? W podłożu masz gejzer fosforu. W ziemi masz go sporo. W buforze jakim są kamyki pewnie z kilka mg/l. Grzebiąc w podłożu uwalniasz wszystko do wody. W podłożu są osady będace naturalnym źródłem nawozu. Ponadto dno zbiornika to potężny filtr biologiczny

 

 

Filtr muszę czyścić 1/miesiąc a węże po 2 tygodniach mają już ciemny kolor...

 

U mnie jest podobnie.

 

Ja jeszcze uczepię się potasu. Wcześniej pisałem, że ok. Tak wysokie stężenia mogą poblokować Ci inne pierwiastki i rośliny przestaną rosnąć. Jeśli rosną, to pod żadnym pozorem nie kombinuj z kH i gH.

 

 

 

 

Filtra nie szoruj, czyść wtedy kiedy tego wymaga. Rozwalasz biologię tymi podmianami po 50%.

 

SIO2 mam na poziomie 2.0, więc po kuracji z PO4 wrzucę wkład na krzemiany...

 

Wyjaśnij mi po co ? W jaki sposób SiO2 szkodzi ?

 

Uruchomiłem lampę UV 9W. 

 

Jestem przeciwnikiem UV. 

 

 

Zastanawiam się czy ziemia kwiatowa/ogrodowa (bez nawozów - wg producenta) nie puściła mi PO4 po jakimś czasie.

 

Po to masz żwir nad ziemią. Pisałem już wyżej. W akwarium z ziemią nie wolno grzebać w podłożu. Roślin nie wyrywamy, tniemy przy gruncie. Poczytaj Walstad.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...