Skocz do zawartości

Restart Akwarium


karwos00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Po lepszych i gorszych okresach życia baniaka z powodu sinic postanowiłem zrobić restart - jako, że użyłem piasku i z braku doświadczenia w HT nie obyło się bez błędów. 

 

Podpowiedzcie proszę jak to najlepiej wykonać - chciałbym zacząć w piątek lub sobotę. 

 

Największym problemem są sinice i w związku z tym pytanie - czy taką wodę i ceramikę mogę wykorzystać od restartu? Czy lepiej wodę przepuścić przez filtr UV. W kolejności planuję: (poprawcie mnie jeżeli coś źle kombinuję):

 

1. Odlać możliwie czystą 20-30litrów z baniaka + woda do przechowania ryb i krewetek w innym naczyniu (piskorki razboty, otoski.

2. To co zostało z roślin - lotos wyczyszczę i wymoczę w nadmanganianie, rogatek też + płukanie w RO

3. Korzenie już wyszorowałem wygotowałem wyprażyłem + wygotowałem

4. kamienie - łupki wyszoruję i wygotuję. 

5. Sprzęt wyszoruję itp.

6. Filtr - ceramikę wypłuczę w wodzie z baniaka lub RO - podpowiedzcie co lepsze przy sinicach. 

7. Filtr po odpięciu od baniaka podłącze żeby chodził sobie z wodą z wiadra (lub podłącze w wąż na wyjście i wejście - czy to nie zabije bakterii ze względu na brak wody z tlenem. W tym czasie będę mył węże. 

8. Po wyszorowaniu baniaka zaczynam aranżację - użyję - Aquabasis plus + JBL MANADO. Kamienie, nowe rośliny - łodygowe bez mchów i drobnolistnych - zacznę ponownie od prostszych w utrzymaniu. korzenie, potem woda RO, na koniec 20-30 l z baniaka (po UV lub bez - podpowiedzcie

9. potem sprzęt: fitry grzałki itp, 

10. ryby na 2 dzień - jak zaczne w piątek, ryby w sobotę na wieczorek - u ryb bedzie 1 filtr wewnętrzy z baniaka (gąbka - zanim trafi do baniaka zostanie porządnie wypłukany 

 

Kiedy robić pierwsze testy?

Nawozić będe symfonią złota + fe + K - jak nie wypali wrócę do ręcznych soli. CO2 podłączę od razu. 

 

Podpowiedzcie proszę jak postąpić z woda i ceramika z filtra - czy nadaje się z baniaka w którym są sinice. Jak nie dam wody z baniaka a ceramikę wygotuję to o dojrzewaniu baniaka nie ma co marzyć - a nie mam jak przetrzymać ryb za długo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie i tak przeniesiesz do nowego (po resecie) zbiornika, więc czy będize ich mniej czy więcej to dużego znaczenia nie ma.

Testy rób gdy cykl azotowy się domknie.

Na początek nei przesadź ze światłem i nawozami bo glony będą znowu.

Lampa UW zabija wszystko co żyje. Zarówno cyjanobakterie jak i bakrerie nitryfikacyjne.

Ja bym zrobił dużą podminaę w starym akwarium (przeczyścił tylko co się da) i zadbał o to by były odpowiednie proporcje nawozów (w tym CO2) jak i światła.

 

Restart nie jest rozwiązaniem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart robię też ze względu na rośliny które zbyt dobrze nie rosną w tym piachu, poza tym - niby to piach jednak zbija się trochę - może nie w grudy ale nie jest tak sypki - przy piskorkach jednak przyda się coś bardziej sypkiego a manado z tego co widziałem jest dość sypkim podłożem. 

 

Jeżeli chodzi o ceramikę - rozumiem że płukać w wodzie z kranu nie wolno ale RO nie zabije chyba bakterii - w końcu to chlor i inne związki i pierwiastki załatwiają bakterie - wypłukać też ich się nie da więc chyba nie będzie to całkowity restart z potrzebą dojrzewania od zera. 

 

A co do światła - jak zaczynać?? Mam rozbite na 2 czasówki - jedna dla T5 druga dla t8 - teraz było tak że T8 świeciło od 9 do 19 a T5 od 11 do 16. Ledy włączałem z rana różnie jak się wstało - wyłączam po 22 - ok 5W więc raczej nie zaszkodzi baniakowi (choć widziałem w necie opinie że to ledy mogą być przyczyną glonów i innych cudów). (mój podpis mówi co mam w baniaku). 

 

PS - jeszcze pytanie o Aquabasis - czy dawać to na całości baniaka czy tylko tam gdzie zamierzam miec roślinki = czyli tył i boki ?? 

Edytowane przez karwos00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...