Skocz do zawartości

dobieranie obsady


darnokonrad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was!

 

Jestem początkowym akwarystą, który już troszkę poczytał, jednak chciałbym zasięgnąć od Was porady dotyczącej dobrania rybek do mojego akwa.

Zacznę od wymiarów: 50x30x35 (dł x szer x wys) - tj. około 50 litrow

Czarny żwirek na dnie, jedna grota, skałka, jak na razie sztuczna roślinka.

Wstawię zdjęcie tego, co mam na tą chwilę, lecz myślę, że dopiero wieczorkiem.

 

Aktualna obsada:

- 6x Tetra czerwona (wielkość koło 1,5 cm)

- 2x Microrasbora Galaxy (mają już 1 cm)

- 1x Kirysek Panda (mlodziutki)

- 1x Loricaria Red (też młody, około 4 cm)

 

Obsadę oczywiście chcę powiększyć jednak teraz zaczyna się mój problem, ponieważ nie chcę, żeby mi się pozagryzały rybki. Chciałbym jednak dołożyć kogoś, kto korzystałby z groty bo przydenna strefa teraz jest praktycznie niewykorzystywana. Jedna osoba przekonuje mnie do dołożenia do akwa np ramirezek (zestaw 2+1 lub- ponieważ w akwa starczy miejsca na dwie strefy- zestaw 4 lub 3 +2) oczywiście mniejszość samców. Moje pytanie brzmi czy do bierzącego zestawienia ramirezy będą pasowaly? Może coś innego? Ja osobiście myslę też nad proporczykowcami lub prętnikami wielobarwnymi.

Czekam również na dostawę drugiej Loricarii (co do czyścicieli to ten temat zostawiam na sam koniec)

 

Dalsza sprawa- jeśli nie będzie ramirez to grota w akwa do wyjęcia się nadaje, bo nie będzie używana- w zamian jakaś roslinka by się przydała, lecz przy oświetleniu w postaci jednej świetlówki 25w (pomimo że mam jasno jak na moje oko) to nie wiem co mi tam może urosnąć- prosiłbym o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę aktualną masz nie za bardzo szczęśliwie dobraną.

Wbrew wyobrażeniu akwarium masz b. małe i zbyt dużo ryb w nim nie będzie mogło żyć. Tetry i galaxy są rybami ławicowymi i powinno być ich powyżej 10 szt (każdego gatunku), Kiryski są stadne i jak są hodowane pojedynczo to zdychają (powinno być ich więcej niż 6 szt). Loricaria dorasta do kilkunastu centymetrów i wydaje mi się za duża to tego akwarium.

Bystrzyki i danio mają trochę inne wymagania co do twardości wody i może się nie udać ich hodowla razem.

Ramirezy żyją w parach nie haremach. Wg mnie być może jedna para w takim akwarium sobie poradzi dla 2 na pewno nie m miejsca.

Co do groty to jak nie zauważyłem by ramirezy lubiły takie miejsca. Do tarła wybierają raczej płaski kamień lub korzeń.

 

Bez roślinek akwarium będzie dobrze funkcjonowało tylko przy b. wydajnej filtracji. Tak jak akwaria z pielęgnicami czy pyszczakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Wiem, że moje akwarium nie jest duże, dlatego też chcę dołożyć praktycznie jeszcze tylko jeden gatunek do tego składu.

 

Tetry i Galaxy pływają sobie razem już od kilku dni- trzymają się razem i jak na razie nie zaobserwowałem, żeby nie_odpowiadała im woda. Sugerowano mi  dołożenie ich jeszcze jednak ze względu na wielkość akwarium wstrzymuję się na razie z dokupowaniem ich.

 

Odnośnie Loricarii- wybrałem ją właśnie ze względu na niewielką wielkość w stosunku do np zbrojnika niebieskiego. Kirysków będzie więcej, lecz też wstrzymuję się z dokupieniem ich, ponieważ chcę żeby nie były męczone np przez właśnie Ramirezy.

 

Ok- jeśli twierdzisz, że dwie pary Ramirez będą miały zbyt ciasno kupiłbym zestaw 2+1. W grocie jest płaski kamień, dlatego uważałem, że będzie ona jednak wykorzystywana. Jednak dalej mam wątpliwości, czy nie będą one męczyć Tetr, Galaxy i Kirysków- jakbyś mógł wypowiedzieć się w tej sprawie byłbym wdzięczny.

 

A wracając do tematu groty- mówisz, że nie zauważyłeś, żeby ramirezy lubiły takie miejsca. Więc teraz pytanie- a jakie rybki zamiast ramirez mógłbym dołożyć, którym grota podpasowałaby?

Jeśli nie będzie ona wykorzystywana przez rybki to będę musiał zmienić dekoracje, ponieważ chciałbym, żeby miały "wygodnie" rybki. I tu powstaje drugie moje pytanie- jak je urządzić dla nich, żeby były zadowolone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!, Po pierwsze co to za grota?, Po drugie ramirezki dopiero podczas tarła są trochę agresywne ale tylko wtedy gdy widzą bezpośrednie zagrożenie dla młodych. Poza tym ryby ławicowe, które posiadasz się będą wchodziły w drogę ramirezkom, microrasbora galaxy jest a Azji, a kontynentów raczej nie mieszamy. Poza tym jeżeli chcesz, żeby rybki miały wygodnie nie przerybiaj akwa i odpuść ryby dla ramirezek tj. 1+1 M. ramirezi, i pokuś się np. o A. Affinis x6, bedzie zdecydowanie lepiej:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!, Po pierwsze co to za grota?, po drugie ramirezki dopiero podczas tarła są trochę agresywne ale tylko wtedy gdy widzą bezpośrednie zagrożenie dla młodych. Poza tym ryby ławicowe, które posiadasz się będą wchodziły w drogę ramirezkom, microrasbora galaxy jest a Azji, a kontynentów raczej nie mieszamy. Poza tym jeżeli chcesz, żeby rybki miały wogodnie nie przerybiaj akwa i odpuść ryby dla ramirezek tj. 1+1 M. ramirezi, i pokuś się np. o A. Affinis x6, bedzie zdecydowanie lepiej:-) 

 

2bzj.jpg

 

To jest moja grota :)

 

Nie za bardzo zrozumiałem co mam odpuścić... mógłbyś mi to wyjaśnić? Ramirezek jeszcze nie mam, więc jeśli uważasz, że nie będą dobrze współżyły z nimi Tetry i Galaxy to powiedz mi proszę jakie inne mogę do nich dołożyć. Strefa przydenna nie jest u mnie teraz praktycznie w ogóle wykorzystywana.

 

Affinis... masz na myśli Otoska? Jeśli tak może jeszcze jakieś inne propozycje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi, żebyś odpuścił - oddał część rybek, na rzecz ramirezek. Dokłanie, chodzi mi o Otoska. A tak na marginesie, to czy te kamienie nie zatwardzają Ci wody? I jeżeli chcesz pielęgniczki hodować to powinieneś zmienić podłoże, ponieważ rybki te podczas tarła wykopują małe dołki w podłożu i tam przenoszą "swoje małe", tak więc o tym tez pomyśl. Rybki ławicowe nie będą wchodziły w drogę ramirezkom. Ale jak już to oddaj galaxy, nie polecam kirysków z tego względu, że będziesz miał wtedy sporo na dnie i ramirezki podczas tarła mogą się stresować, że maja intruzów a otoski de facto latają po całym akwa. Jeżeli Ci się nie podobają Otoski przyujściowe to możesz pokusić się o Otocinclus Cocama( Otosek zebra) ale koszt jednego to wydatek rzędu 40pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie doszedłem do takiego poziomu w akwarystyce, żeby wiedzieć czy te skałki zatwardzają mi wodę, więc nie wiem :P

Widzę, że jesteś obeznany w temacie i dzięki za rady. A co zamiast ramirezek poleciłbyś mi? Szczerze mówiąc nie chciałbym oddawać już tego co mam... zwyczajnie szkoda mi ich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym litrażu nie jest wiele możliwości, aczkolwiek można stworzyć coś fajnego. Masz tylko 2 galaxy, tych rybek trzyma się co najmniej 6, także chyba ci nie będzie szkoda 2 razborek, oddając razborki zostaniesz w Ameryce i można kombinować. Loricaria, jak napisał don_Vall, jest trochę za duża na ten baniaczek. Jeżeli chodzi o pielęgniczki to mniej wymagające(co do wielkości zbiornika) są borelki(Apistogramma Borelli), ale wówczas mimo wszystko, jeżeli chcesz hodować pielęgniczki musisz pomyśleć o zmianie podłoża na piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne są te Borelki, podobają mi się :) ale czy do nich nie powinienem dołożyć do akwa więcej roślinności? Co do podłoża, a co sądzisz o pół żwirku i pół piasku? Poza tym słyszałem opinię, że na ciemnym podłożu ryby czują się lepiej i bezpieczniej, Do tego ładniej się wybarwiają. 

 

Dalej nie wiem czemu powinienem pozbyć się Galaxy- jeśli powodem jest tylko fakt, że pochodzą z innego kontynentu to dla mnie to w niczym nie przeszkadza... Czemu nie można kombinować z nimi?

Na razie Loricaria jest malutki i mieści się na listku, zobaczę jak szybko będzie rósł. Nie jestem typem, który wyrzuca ot tak rybki- muszę mieć konkretny powód żeby to zrobić.

 

Poniżej, jak obiecałem zdjęcie mojego akwa. Wybaczcie jakość zdjęcia ale mam słaby telefon... Jeśli uznacie, że należy coś zmienić, żeby Borelki / Ramirezki (lub może jeszcze jakieś propozycje? :P ) miały wygodniej to planowałem zrobić coś z tym dużym kamieniem po prawej i / lub ze sztuczną roślinką. Grotę i tymczasowo żwirek bym zostawił.

 

post-18341-0-33955200-1380130139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę sztuczną roślinkę to wywal, a wsadź jakąś/jakieś prawdziwą/e. Ramirezy lubią pływać między roślinami gęsto rosnącymi (podwodne zarośla).

Mnie, Twoje akwarium się nie podoba ale to Twoje akwarium.

Ryby muszą mieć kryjówki nawet te które pływają przy powierzchni. Można im dać jakieś pływające rośliny.

Kiryski dopiero w stadzie a właściwie już ławicy są ciekawe w obserwacji.

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm z żywymi roślinkami będzie mały problem, ponieważ nie wiem, czy przy moim oświetleniu z jedną świetlówką 25w urośnie mi coś. Chyba jedynie coś z dużymi liśćmi jak ta sztuczna. Faktycznie myślałem nad czymś pływającym- jak ktoś zna jakąś nazwę co by się sprawdziło to proszę o info.

 

 

 

Ryby muszą mieć kryjówki
zdaję sobie z tego sprawę i dlatego myślę nad zmianą skalki po prawej. Rybom ławicowym bardziej potrzebne miejsce do pływania niż kryjówki...  Ale co da mi roślinka pływająca, skoro nie mam ryb górnostrefowych?? 

 

 

TLB wypowiedz się proszę w kwestii Borelek / Ramrezek, co mógłoby "zrobić im dobrze" prócz tego co jest? Może zamiast kamienia korzeń z takimi samymi skałkami jak po prawej plus dodatkowa roślinka?

 


don_Val

 

 

P.S. Nie lubię akwa z masą roślin i neonkami... to nie dla mnie. Dlatego też moje akwa ma przewagę skał i kamieni i sztuczną roślinkę, której w ogóle miało nie być bo nie lubię roślin. Ale teraz chcę dobrze dla ryb i jestem skłonny zmienić swoje upodobania w tej kwestii P.S.2 I mój jeden Kirysek sam w sobie jest ciekawy w obserwacji...

 

 

 

4hbe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli roślinki to tylko prawdziwe, hodując pielęgniczki musisz mieć kryjówki w formie roślin i korzeni ale prawdziwych. Jeżeli nie chcesz w wystroju nic zmieniać to odpuść sobie pielęgniczki. Lubisz skały i kamienie a nie lubisz roślin zainwestuj w baniak min. 112l i zrób biotop Malawi:-) Sama woda i skały. Poza tym piszesz, że możesz zmienić upodobania, to wywal sztuszną roslinką, zrób większy nieład z kamieniami(chyba, że one są plastikowe to też wywal)ramirezkom do tarła są potzrebne kamienie płaskie, rzadziej korzenie aczkolwiek też są potrzebne. Z roślin pływających: Pistia, Paprotnica. Rybki czują się lepiej na ciemnym podłożu owszem tak, ale trzeba też brać pod uwagę to w jakich warunkach żyją na wolności, wybarwienie ryb to nie wszystko. A roślinka pływająca rzuci cień na akwa i rybki się lepiej będą czuły. A różnica między tetrą czerwoną a rasborką galaxy jest taka, że ta pierwsza wymaga wody miękkiej i lekko kwaśnej a galaxy potrzebuje wody lekko zasadowej i twardszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje pierwsze akwa i na razie nie chcę zmieniać go na większe.

Wszystkie kamienie są kamieniami.

Postaram się zrobić tak, że dołożę ze dwie rośliny, ale nie pływające, bo te co osadzę to już na pewno nie będą rosły, a zamiast kamienia po prawej stronie zdjęcia pomyślę nad korzeniem. Nie mogę za bardzo też zasłaniać tej prawej strony ze względu na filtrację wody.

Wymiana dna to nie takie pstryknięcie palcami, więc tymczasowo zostawię ten żwirek i albo dołożę parkę Ramirezek, albo Borelek (o ile je dostanę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezy podobnie jak inne pielęgniczki lubują się w przeciskani przez zarośla. Potrafią wpływać w takie miejsca, zę wydawać by się mogło, że tam już jest tylko roślina a nie ma wody...

 

Może muszlowce jakieś... Tez nie musi być roślin. Może jeszcze być coś w rodzaju BW - same korzenie, gałęzie i liście. Wadą pielęgniczek będzie to, że nie będzie można ich dać więcej jak jedną parę lub maksymalnie harem 1+2. Ja do takiego akwarium nie miałem odwagi wpuścić parki G. ramirezi ale myślę, że jakby było sporo kryjówek to uda się je utrzymać. Dla haremu pielęgniczek jest zdecydowanie za mało miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey, więc więcej roślin- przyjąłem i tak właśnie zrobię. Do tego pomyślę o korzeniu w zamian za ten kamień po prawej. Mam już pewien pomysł nad rozmieszczeniem tego, żeby nie popsuć filtracji wody- w miejscu sztucznej roślinki posadzę 2-3 żywe (takie, żeby był chociaż cień nadziei, że urosną one), a zamiast skałki poszukam odpowiedniego na to miejsce korzenia. Przy takim układzie wydaje mi się, że akwarium będzie i wyglądać dobrze i być odpowiednio filtrowane.

 

Moim założeniem przy wpuszczeniu zestawu 1+2 było umożliwienie samcowi wybrania sobie partnerki- okey, będzie musiał się zdać na wybraną dla niego przeze mnie partnerkę.

 

Ostatnia sprawa która mnie nurtuje- jak uważacie- lepiej Ramirezki czy Borelki? Które z nich będą mniej konfliktowe / łatwiejsze w utrzymaniu? Czy może jeszcze jakieś inne zamiast nich, może coś jeszcze innego jest możliwe co okaże się lepszym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borelki ogólnie potrzebują mniejszego litrażu od Ramirez, ale musisz mieć kryjówki i podłoże piaskowe. Te kryjowki obojętne czy to kokos czy z roślin czy kamienie poukladasz. Stwórz warunki przypominające jak najbardziej naturalne. Ja osobiście do okolo 50l brał bym borelki.

 

 

Pisownia!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...