Skocz do zawartości

160l dla neonków


Amfidiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Moje pierwsze poważne akwarium dopiero dojrzewa, ale myślę, że już w przyszłym tygodniu będę mógł wpuścić do niego pierwszych mieszkańców. Testy jeszcze wykazują NO2 w wodzie, ale wczoraj podłączyłem bimbrownię, więc liczę na szybki wzrost roślinek :)

 

Nastawiłem się na dosyć popularną obsadę:

30 neonków inessa

6 kirysków (a które, to już zdecyduję w sklepie)

6 otosków

1+3 kakadu (lub parkę ramirezek, jeśli kakadu będzie niedostępne).

 

Mam jednak do Was parę pytań:

- jak dużą ławicę mogę trzymać w takim zbiorniku i przy takiej obsadzie?

- na dnie mam piasek - czy kiryski poradzą sobie z jego przekopywaniem, żeby uniknąć stref beztlenowych? Czy może dorzucić jeszcze jakieś ślimaki? Jakie?

- czy mogę obsadę budować stopniowo, czyli np. zacząć od 15 neonków i 6 kirysków, a później dokupić resztę? Czy lepiej od razu kupować wszystkich mieszkańców? A jeśli po kolei, to bardziej do sprzątania przydadzą się otoski czy kiryski?

- nie jestem też przekonany ani do kakadu, ani do ramirezek. Jaką inna parkę można by było zamiast niej hodować?

 

Akwarium ma wymiary 100x40x40, woda w kranie raczej twarda, obojętna. Filtr kubełkowy mechaniczny i biologiczny. Temperaturę próbuję cały czas zbić...

 

Światło 2x30W, więc niewiele. Akwarium tworzone głównie dla neonków, więc im ich więcej, tym lepiej :)

Edytowane przez Amfidiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30szt rybek ławicowych to moim zdaniem max dla tego litrażu. Szkoda że planujesz roślinniaka, bo widzę że głównie zależy ci na neonach a to ryby raczej do BW.

Piasek to idealne warunki dla pielęgniczek i kirysków.

Obsadę przede wszystkim powinieneś wpuszczać etapami, wpuszczenie docelowej obsady od razu zachwieje wykształconym ekosystemem i później możesz borykać się nie tylko z glonami ale i z chorobami zwierzaków. Rozplanuj to w czasie na 3-4 razy.

Czy możesz podać pH i GH wody? Tak dla pewności, bo pewnie to zupełnie wykluczy niektóre gatunki.

 

1+2x p. Kakadu

1+2x zmienniak plamisty

20x neon innesa/bystrzyk barwny/b. czarny/prystelka/miedzik obrzeżony/zwinnik jarzeniec/z. czerownousty/razbora klinowa

6x otosek

6x kirysek

 

1+1x p. ramireza

1+2x prętnik karłowaty/bojownik syjamski

20x neon innesa/bystrzyk barwny/b. czarny/prystelka/miedzik obrzeżony/zwinnik jarzeniec/z. czerownousty/razbora klinowa

6x otosek

6x kirysek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz pogodzić wymagania temperaturowe Ramirezek z Neonami Innesa? Tego nie idzie połączyć sensownie.
"Kirysek" - mówiąc Kirysek masz na myśli jakiś konkretny gatunek? Są gatunki ciepłolubne i bardziej zimnolubne.

Apistogramma trfiasciata nadawałaby się do połączenia z Kiryskami pstrymi i właśnie Neonami Innesa. Są to stosunkowo małe pielęgniczki i mógłbyś się skusić na większy haremik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz tak rozbieżne dane, ale ten Neon nie jest gatunkiem tak ciepłolubnym jak P. Ramireza

26Stopni to granica Neona- najlepiej by było ok 23stopni http://www.fishbase.org/summary/10691

Temp dla Ramirezek zaczyna się od 26 w górę  http://www.fishbase.org/summary/12305

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, nie przekroczę wtedy 30 sztuk neonka dla tego litrażu. Kiryski raczej panda.

 

Śledzę wszystkie nowe tematy na forum od dwóch tygodni i ramirezki dosyć często pojawiają się w zestawieniu z neonkami. Chociaż szczerze powiedziawszy, bardziej podobają mi się kakadu.

http://forum.superakwarium.pl/topic/40509-obsada-112l/?p=415483

http://forum.superakwarium.pl/topic/40443-akwa-112-l/

http://forum.superakwarium.pl/topic/38026-obsada-do-160-l-1004040/?hl=ramirezki&do=findComment&comment=393643

 

Mówicie, że można z nimi trzymać bojowniki? Zawsze mi się podobały te rybki, ale bałem się ich agresywności, więc z góry skreślałem. Spodobał mi się także barwniak czerwonobrzuchy, a widzę, że pasowałby do takiej obsady.Poza neonkami nie chciałbym mieć na razie na środku nic więcej niż jedną parkę lub mały haremik, więc musiałbym się zdecydować tylko na jeden gatunek.

 

W poniedziałek robiłem podmiankę wody, we wtorek zrobiłem testy paskowe Tetry i wyszły takie wyniki:

 

NO3 50
NO2 3
GH 16
KH 5
pH 7.2
Cl 0.8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem pierwsze rybki, sześć kirysków panda. Bardzo przyjemne i żywe stworzonka :) Będąc w sklepie miałem czas przyjrzeć się pielęgnicom (skoro ramirezki odpadły) i wpadła mi w oko Pielęgniczka Agassiza. Wiecie o niej może coś więcej? Trzymamy ją w parach czy w haremach? Wyczytałem, że toleruje wodę 22-28 st. więc odpowiadałaby zimnolubnym kiryskom i neonkom.

1+1 lub 1+3 Agassi
30 neonków innesa
6 kirysków panda
6 otosków

Czy taka obsada ma teraz sens? Niestety, nie widziałem tam kakadu, ale jeśli byłaby ona lepszym wyborem, to dopytam o możliwość jej ściągnięcia.

 

EDIT: Dzisiaj dokupiłem haremik 1+2 Pielęgniczki Agassiza "Fire Red". Dosyć drogie w sumie. Zostały więc jeszcze otoski i neonki. Temat więc wyczerpany, dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Edytowane przez Amfidiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Dzisiaj dokupiłem haremik 1+2 Pielęgniczki Agassiza "Fire Red". Dosyć drogie w sumie. Zostały więc jeszcze otoski i neonki. Temat więc wyczerpany, dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Czyli popełniłeś ten sam błąd co ja bo Fire Red to hodowlana odmiana bez ciekawych zachowań.

Szybko Ci się znudzą.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...