Skocz do zawartości

Czerwone plamki u welonka...


Villemka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój 4-letni welonek (który dotąd nie chorował) od kilku dni poleguje sobie na kamieniach na dnie, nie leży tak przez cały czas bo nieraz normalnie pływa i zachowuje się normalnie, normalnie też je i ma apetyt, jednak często leży właśnie na dnie. Wczoraj na brzuchu pojawiła mu się czerwona plamka, dziś jest ich już kilka... Czy ktoś wie co może mu być i jaki lek ewentualnie zastosować? Chciałabym uzyskac pomoc od kogoś kto naprawdę się na tym zna ponieważ zależy mi na rybce, jest piękna, ma długi - prawdziwie weloniasty - ogon i nie chcę jej stracić :( Nie chcę się radzić w zoologiku, bo tam mało się znają i raz mi już przy jednej rybce nic nie pomogli i niestety padła :( a też miała czerwone plamki tyle że tamta przestała jeść więc już w ogóle było źle, a ta chociaż je więc jest nadzieja, że to może nic poważnego.. Czy ktoś z Was już miał tak u swojej rybki? Co jej może być? Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120 litrów, długość 80 cm, wysokość 40, szerokość 34cm, funkcjonuje od 4 lat, 3 welonki, jeden (ten chory) 4-letni, drugi – prawie dwuletni i trzeci – ponad roczny, dwa glonojadki i jeden ostronos (nieagresywny i nie zaczepiający welonów). Świetlówka T5 firmy Sera - dwie żarówki 45 wat. Filtr zewnętrzny Tetra Ex 700 na pojemność 100-250 litrów, dodatkowo napowietrzanie. Dno kamyczkowe, bez roślin żywych, jedna sztuczna dla ozdoby, dodatkowo zamek. Podmiana wody raz na tydzień/2 tygodnie, wymieniane jest ok. 1/3wody, nalewana woda jest odstana i kilkudniowa, dodatkowo podczas podmiany odmulane i czyszczone z odchodów dno. Temperatura 24 stopnie. Pokarm głównie granulat (zawsze rozmięknięty) Hikari, Tetra, Tropikal, ostatnio jadły też takie mini płatki –Multi Crisp z Tetry - wcześniej namoczone w wodzie, od czasu do czasu solowiec albo artemia. Jedzą przeważnie 2x dziennie, zjadają pokarm z ciągu kilku minut...

 

Edit:

A i przy podmianie wody zawsze wpuszczam im kilka kropel witamin od Sery...

Edit:

Daję zdjęcia rybki. Z góry przepraszam za jakość, zwłaszcza tego drugiego gdzie widac plamki ale albo rybka leży na brzuchu tak że ich nie widać albo pływa i jest w ciągłym ruchu, i wtedy trudno je dobrze ująć na zdjęciu... Coś tam jednak widać i jak się przyjrzeć to można je dostrzec na jasnym brzuszku - takie jaskrawo-czerwone plamki...

Edit:

Poza tymi plamkami to guzów i ran nie zauważyłam jak na razie.. Byłam dziś w zoologiku i poradzili mi, żebym ją kilka dni przegłodziła, ale nie wiem czy to pomoże..


Nie pisz jednego posta pod drugim, używaj opcji "edytuj".
/ Luna

post-18071-0-27463200-1377627632_thumb.jpg

post-18071-0-59173400-1377627741_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

żebym ją kilka dni przegłodziła, ale nie wiem czy to pomoże..
 

 

A ja bym ją przegłodziła i to ostro.

Wylewy w okolicy brzucha są jednym z objawów zapalenia przewodu pokarmowego, fotka słaba ale nie wygląda to na otarcie tylko właśnie coś podskórnego.

To, że ryba często leży też może być spowodowane własnie problemami z trawieniem, które powoduje u welonów problemy z pęcherzem pławnym.

Czym karmisz? 

Dla welonów zero żywego pokarmu( mięsnego) i pokarm głównie roślinny, jak suchy to najlepiej namoczony bo to bardzo pazerne ryby i często się "zatykają" z tego powodu. 

Nie robiłabym jej na razie żadnej kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ją na wszelki wypadek pogłodziłam i zobaczę jak jutro będzie z tymi plamkami..

Karmię rybki głównie rozmiękniętym granulatem, czasem płatkami i raz na jakiś czas solowcem lub artemią. Różne opinie słyszałam na temat tych ostatnich, jedni mówią że wolno mrożonki, inni że nie. Sama już nie wiem, czasem daję ale tylko właśnie solowca albo artemię, nigdy mrożonek z mięsem typu serca wołowe czy indycze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamki zaczynają bleknąć, więc chyba będzie dobrze :) :) :)

 

A znasz jakieś dobre mrożonki dla welonów? Takie, które by się nadawały dla nich? Bo nie chciałabym dawać im samego suchego, tylko czasem im coś urozmaicić, ale skoro artemia się dla nich nie nadaje, to może coś innego? Słyszłam, że jest mrożony pokarm roślinny w kostkach specjalnie dla welonów, ale nie znam nazwy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A znasz jakieś dobre mrożonki dla welonów?
 

Dobry będzie mrożony groszek, brokuł, kalafior, marchewka etc. 

Co do groszku działa na welonki dobrze, parzysz lub podgotowujesz a potem widelcem gnieciesz albo wyciskasz prosto do baniaka ten środek, będzie dobry po tej głodówce, działa na nie przeczyszczająco.

Co do gotowych roślinnych mrożonek nie widziałam nigdy. Możesz sama robić im roślinne mixy, mrożone warzywa ( w tym groszek), spirulina, jakiś pokarm w płatkach wieloskładnikowy, witaminka-miksujesz i mrozisz.

Te rarytasy po kuracji ;)

Na razie nie przerywaj głodówki. 

 

 

 

Plamki zaczynają bleknąć, więc chyba będzie dobrze
 

Na pewno :) Trzymam kciuki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobry będzie mrożony groszek, brokuł, kalafior, marchewka etc. 

Co do groszku działa na welonki dobrze, parzysz lub podgotowujesz a potem widelcem gnieciesz albo wyciskasz prosto do baniaka ten środek, będzie dobry po tej głodówce, działa na nie przeczyszczająco.

 

 

Dzięki śliczne :)

Edytowane przez Villemka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...