Skocz do zawartości

Kilka pytań o akwarium LT


storck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
wczoraj zrobiłem restart mojego baniaka(72l) i jako podłoże użyłem ziemi ogrodowej bez nawozów i przykryłem żwirkiem. Na opakowaniu z ziemią pisze tak: "Podłoże jest doskonałą mieszanką torfu łąkowego z torfem sphagnowym co nadaje jej próchniczy efekt. Polecana do kwiatów doniczkowych balkonowych rabatowych i warzyw." 
1) Mogę od razu wpuścić rybki, ponieważ nie mam za bardzo gdzie ich trzymać.
2) Czy światło jakie mam w pokrywie (18W T8) wystarczy na to akwarium żeby roślinki dobrze rosły oraz ile godzin dziennie naświetlać?. 
3) Czy filtracja będzie odpowiednia mój filtr to Eheim 2012. 
4) Mam zamiar kupić kiryski i kosiarki albo otoski (zależy co będzie w sklepie zoologicznym) tylko nie wiem ile ich ma być...
 
 
Pozdrawiam, 
storck :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Akwarium musi przejść proces dojrzewania. Jeśli do ponownego zalania zbiornika użyłeś wody którą odlałeś z działającego i dojrzałego zbiornika nie powinno stać się nic złego. Jeśli natomiast woda to świeża kranówka, a filtr był czyszczony bieżącą wodą z wodociągów, to musisz niestety troszkę poczekać.

 

Ad.2 Czy wystarczy? To zależy od roślin jakie chcesz tam hodować. Niektórym wystarczy połowa tego a niektórym 4 razy więcej będzie za mało.

 

Ad.3 Filtr powinien dać radę. Musisz obserwować wodę, czy nie jest zbyt mętna i co jakiś czas mierzyć parametry.

 

Ad.4 72 litry, zakładam, że w standardowych wymiarach to za mało dla kirysów. Poczytaj o wymaganiach ryb które chcesz wpuścić i sam zdecyduj czy będą się tam dobrze czuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski jak najbardziej, ale co najmniej 6 sztuk (to gatunek stadny), na Kosiarki zdecydowanie za mały litraż.

O jakich Kiryskach myślisz? (jest kilka gatunków, to też ryby stadne). Czy oprócz tych ryb planujesz coś jeszcze?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Akwarium musi przejść proces dojrzewania. Jeśli do ponownego zalania zbiornika użyłeś wody którą odlałeś z działającego i dojrzałego zbiornika nie powinno stać się nic złego. Jeśli natomiast woda to świeża kranówka, a filtr był czyszczony bieżącą wodą z wodociągów, to musisz niestety troszkę poczekać.

 

Ad.2 Czy wystarczy? To zależy od roślin jakie chcesz tam hodować. Niektórym wystarczy połowa tego a niektórym 4 razy więcej będzie za mało.

 

Ad.3 Filtr powinien dać radę. Musisz obserwować wodę, czy nie jest zbyt mętna i co jakiś czas mierzyć parametry.

 

Ad.4 72 litry, zakładam, że w standardowych wymiarach to za mało dla kirysów. Poczytaj o wymaganiach ryb które chcesz wpuścić i sam zdecyduj czy będą się tam dobrze czuły.

No niestety filtr czyściłem pod bieżąca wodą, ale mam 10l wody z przed restartu czy jeżeli to wleje to coś pomoże czy pogorszy?

Otoski jak najbardziej, ale co najmniej 6 sztuk (to gatunek stadny), na Kosiarki zdecydowanie za mały litraż.

O jakich Kiryskach myślisz? (jest kilka gatunków, to też ryby stadne). Czy oprócz tych ryb planujesz coś jeszcze?

Z tymi kiryskami to nie wiem do końca nic, ponieważ nie orientuje się jakie rybki będą aktualnie w sklepie zoologicznym... W okolicy mam 3 takie sklepy to objadę każdy i się dowiem. Z przed restartu mam jeszcze 3 danio oraz 3 neonki i planuje jeszcze kupić gupiki, ale to później.

Edytowane przez storck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No niestety filtr czyściłem pod bieżąca wodą, ale mam 10l wody z przed restartu czy jeżeli to wleje to coś pomoże czy pogorszy?

Zdecydowanie pomoże. Ale w taki wypadku patrząc na filtr rybki wpuść minimum po tygodniu działania akwarium bez nich. W tym czasie zasięgnij informacji na temat obsady i przygotuj ją tak aby się u Ciebie nie męczyła, a miała radość z życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rybki wpuść minimum po tygodniu działania akwarium bez nich.

No właśnie z tym jest problem, ponieważ nie mam gdzie dać na ten tydzień moich 6 rybek (3 danio i neonki). Na razie mam ich w tym wiaderku 10l z tą wodą z przed restartu, ale one tam są bez filtra i nie wiem jak długo pożyją. Moje pytanie co się stanie jeżeli ich wpuszczę, czy akwarium nie dojrzeje, czy rybką może zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybki wpuść minimum po tygodniu działania akwarium

 

Polecam poczytać o cyklu azotowym, kiedy się zaczyna i kiedy się kończy.  

 

 

 

nie mam gdzie dać na ten tydzień moich 6 rybek (3 danio i neonki)

 

 

Można było o tym wcześniej pomyśleć, a teraz to oddać koledze na przechowanie lub dogadać się ze sklepem. 

Jeżeli wpuścisz rybki do akwarium to zafundujesz im męczarnię jak się cykl azotowy zacznie.

 

 

 

Jeszcze ostatnie pytanie Ile godzin dziennie naświetlać dojrzewające akwarium?

 

Zacznij od 6 h dziennie przez 1 tydzień , później zwiększaj co tydzień o 30 min. 

Edytowane przez zygmuntpompa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...