Skocz do zawartości

Nowe akwarium po latach - porady dla początkującego


Marthy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich akwarystów,

od dłuższego czasu myślę nad ponownym założeniem akwarium. Z 10 lat temu miałem jedno małe, około 40 litrów. Miałem je ze 2 lata, ale z powodu młodego wieku kiedyś mi się znudziło, więc je zlikwidowałem. Czytam od kilku dni forum, żeby podłapać trochę podstaw i się dziwię, że moje akwarium wtedy tak dobrze żyło, bez tych wszystkich zabiegów icon_smile.gif Nie przygotowywałem wtedy specjalnie zbiornika - nic nie dojrzewał, nie używałem żadnych środków, nie badałem wody - po prostu po zalaniu wodą akwarium wsadzałem rośliny i wpuszczałem ryby, a te dobrze żyły, rosły a nawet i się rozmnażały. Nie wiem czy to szczęście, czy jakaś dobra woda w moich rurach icon_smile.gif

Chciałbym teraz założyć sobie akwarium 112 litrów - znalazłem jakieś oferty zestawów na allegro, tylko nie wiem czy to będzie dobry wybór. Mają one filtry wewnętrzne, a czytałem, że lepszy by był kaskadowy, to prawda? Możecie podpowiedzieć jakieś konkretne, dobre, ale w miarę tanie modele filtrów? Czy filtry kaskadowe można montować w akwariach z pokrywą?

Do akwarium chciałbym wpuścić kilka gatunków rybek, które kiedyś miałem - gupiki, molinezje, mieczyki, neonki, danio, glonojada i co nowe - parę krewetek. Czy w takiej kombinacji to wszystko by ze sobą grało?

Jakie rośliny są proste w "obsłudze"? Mam centralny zmiękczacz wody, jeśli to ma jakiś wpływ, to jakich gatunków unikać?

Narazie to na tyle pytań, które mi się nasunęły, ale podejrzewam, że ostnimi nie są icon_smile.gif Mam nadzieję, że mi pomożecie wejść z powrotem w świat akwarystyki. I wybaczcie moje braki wiedzy, ale przeglądam powoli forum i nie jestem w stanie tego wszystkiego naraz ogarnąć.

Pozdrawiam, Marcin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie patrz na gotowe zestawy na allegro. Całe ich wyposażenie to chińszcyzna. Lepiej skomponować zestaw samemu. Jeśli umiesz i masz możliwości to wykonaj pokrywe sam. Grzałke kup jakieś 150W. Oświetlenie wybierz tak aby wychodziło Ci ok. 0,4W/l. Ile możesz przeznaczyć pieniędzy na filtr?

Tutaj masz przykłady obsad do Twojego akwarium: forum.superakwarium.pl/topic/19687-przykładowi-mieszkańcy-akwarium-112l-128l/#entry290744

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wpuszczałem ryby, a te dobrze żyły, rosły a nawet i się rozmnażały.

Co nie znaczy, że miały dobrze ;-), człowiek też przeżyje na 2m² (i co najlepsze, nawet się potrafi rozmnożyć) :D

 

Ale tak na serio, to na twoim miejscu obrałbym sobie kierunek na jakiś jeden określony biotop, jest sporo tematów o tym na forum, z roślin może na początek coś szybko rosnącego nie sprawiającego większych problemów np. Rotala czy Ludwigia repens. Przy nawet niewielkiej dawce nawozów rosną zdrowe i prezentują się okazale.Co do zestawów to też odradzam gotowce, lepiej zrobić zakupy samemu w jakimś renomowanym sklepie z kompetentną obsługą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

To w takim razie odpuszczę sobie te gotowce. Ciężko mi powiedzieć ile mogę wydać na filtr, bo nie wiem ile mnie wyniesie zbiornik, grzałka i oświetlenie. Niestety nie mam takich zdolności manualnych, żeby samemu robić pokrywę, dlatego też chciałem kupić gotową :D

 

Ile powinien kosztować zbiornik i osprzęt? Nie znam niestety cen, więc nie chciałbym się wpakować w dziadowską chińszczyznę, ale nie chcę też wydać wszystkich oszczędności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 112 litrów i jeśli będziesz kupować filtr to mogę z czystym sercem polecć kubełkowy JBL -e701 lub model wyżej. BARDZO cichy, prosty w obsłudze. Mam zainstalowaną deszczownicę, która napowietrza akwarium i nic już więcej do tego nie potrzeba. Ten zestaw z linku nr 4, który pokzałeś wydaje mi się wart tej ceny, ma właśnie taki filtr. Ja za swój e701 dałam prawie 300 zł i to jeszcze w promocji przez neta bo w moim zoologu kosztował 430zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi się ten czwarty najbardziej spodobał - fajne duże akwarium z dobrym filtrem (JBL e900 czytałem, że dobry), no i nie muszę kombinować szafki :)

 

Moooże wybiorę się jutro obejrzeć i jak będzie wszystko ok to myślę, że pojedzie ze mną do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

Akwarium jeszcze nie mam, ale będę wybierał jednak zbiornik 200/240 - możliwe, że ten z ogłoszenia, które podałem, ale ciężko się obecnie kontaktuje ze sprzedającym. Podobają mi się zbiorniki z czystą, klarowną wodą. Podłoże i tło czarne/ciemne, z dużą ilością zieleni, a do tego możliwe, że wysepka z piasku/żwirku. Korzenie oczywiście też znajdą swoje miejsce :)

 

Ciężko mi wybrać faunę, bo nie ukrywam, mało wiem (dlatego też szukam tu pomocy) :) Zrobiłem listę ryb, które mi się podobają i z których chciałbym coś wybrać:

1. Danio pręgowany
2. Zwinnik blehera, czerwonousty
3. Hokejówka amazońska
4. Gurami drobnołuski
5. Razbora klinowa, czerwonopłetwa
6. Kardynałek
7. Neon Innesa

8. Brzanka odeska
9. Gupik pawie oczko
10. Żałobniczka
11. Kosiarka

 

Te zaznaczone na zielono podobają mi się najbardziej. To, że jakiejś ryby nie ma w liście nie oznacza, że jej nie chcę. Z chęcią poczytam propozycje z waszej strony. Wydaje mi się też, że brakuje jakiś większych ryb - no chyba, że gurami będzie ok.

 

Wg danych z wodociągów mam pH +-7,3, danych o twardości nie doczytałem. Woda jest twarda, ale mamy założony centralny zmiękczacz wody, więc nie powinna należeć do twardych.

 

Z góry dziękuję za rady, są mi bardzo pomocne, bo pomimo czytania nadal są duże braki i jeszcze trochę minie zanim się bieglej zorientuję w temacie :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiek, trochę poczytałem, trochę zrozumiałem a trochę nie, ale starałem się wyłapać najważniejsze info :)

Znam też już twardość wody. Woda przed zmiękczeniem ma 15 dH, zaś po zmiękczeniu 3-4 dH. Dla części wymienionych przeze mnie ryb są to raczej wartości graniczne, w związku z czym zastanawiam się czy po zmieszaniu wody surowej i uzdatnionej da mi uśrednioną twardość wód (w proporcji 50:50 wyszłoby około 9 dH, co wydaje mi się odpowiednią wartością)?

Edytowane przez Marthy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie się zastanawiam cały czas. Myślałem zrobić to tak:

1. Górna warstwa: danio pręgowane

2. Środkowa: ławica zwinników/razbor klinowych + gurami marmurkowe

3. Dolna: kosiarki, zbrojnik

 

Biorąc pod uwagę, że zbiornik będzie 240l, to będzie to odpowiednia obsada? Nie wiem jeszcze w jakich ilościach te ryby. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...