Skocz do zawartości

Karlik szponiasty a skalary, gurami. Inne zwierzątko akwariowe, nie będące rybką?


Millvaukee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć coś o innych zwierzątkach akwariowych nie będących rybkami. Mam akwarium około 180l, z obsadą: 2xskalar, 2xkosiarka, 2xgurami całujący, 2x gurami marmurkowy, 2xgurami mozaikowy, 1xzbrojnik, 1xglonojadek żółty.

Tu moje pytanie: co sądzicie o dołączeniu do tychże przyjaciół wyżej jakiegoś ciekawego zwierza w postaci np. karlika, krewetki (jakiej? amano? filtrującej? bo już czytałem że RC są za małe - no chyba że jako ekskluzywna przekąska dla towarzystwa) W jakiej ilości, może jeszcze jakieś inne ciekawe stworzenia mi polecicie?

P.S. Miałem już mini raczka ale odpada gdyż gurami chcąc sprawdzić co to takiego ciekawego zaczęły co obmacywać tymi swoimi wąsami a on nie dając się molestować, swoimi szczypczykami dziabnął dwóm po około 8mm wąsika. Został oczywiście wyeksmitowany do drugiego akwa gdzie nie ma natarczywej obsady:)

 

Przy okazji zapytam, żeby nie zakładać nowego tematu: Czy drogie koleżanki Ampularie mogły  wrąbać mi cabombe? (do akwa ok60l wpuściłem niedawno 2 ampularie żółtą i niebieską) i powoli zauważałem zanik cabomby, a czasami nawet zdarzyło mi się przyłapać łobuzów jak się wspinały po roślince. Nie mam do nich oczywiście pretensji ale pytam bo zostały mi takie ładne kijki i nie wiem czy sobie dać spokój z czekaniem aż odrosną czy zainwestować w inną roślinkę.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy drogie koleżanki Ampularie mogły  wrąbać mi cabombe?
 

Na bank :) Moje zajadały się paprotnicą, do której miałam stały dostęp bo znajomemu rosła na potęgę a u mnie tydzień i zjedzona, i wcale nie dostawałam małych szczepek ;) 

Co do karlików lubią atakować inne rybki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam stado krewetek amano. Są wytrzymałe, stosunkowo duże (rosną do ok 4 cm, czasem do 5 cm), bardzo efektywnie zajmują się odpadkami i lubią uprawiać stadny wypas na glonach :) Naprawdę ciekawie obserwuje się te stworzonka, widać bardzo wyraźną hierarchię w grupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w zoologicznym nosząc się z zamiarem kupna stadka amano. Jednakże byłem lekko w szoku gdy Pan w zoologu odradził mi kupno amano (nie chciał zarobić? albo po postu w porządku gość) argumentując, iż po wylince kilka dni są miękkie i automatycznie skalary po prostu by się nimi zaopiekowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładałam, że decydując się na zakup krewetek posiadasz o nich podstawową wiedzę...

Trzymając krewetki z rybami należy zapewnić im kryjówki (zarośnięte miejsca, korzenie, szczeliny) aby mogły bezpiecznie przejść wylinkę. Zatem nie powinno być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, że taka jest kolej rzeczy.

 

Najpierw czytamy i dostosowujemy warunki do potrzeb zwierząt, dopiero później je kupujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście że mam wiedzę na temat krewetek i znam podstawowe sprawy dotyczące np. wylinki. Mam też w akwarium dostateczną ilość kryjówek (od tego zacząłem planowanie akwarium, bo wiedziałem, że będę chciał mieć nie tyko rybki), które podejrzewam spełniałyby warunki krewetkom trzymanym w towarzystwie dajmy na to skalarów, które uważam, że byłyby najbardziej zainteresowane krewetkami.

Zastanawia mnie fakt nieco inny, zadający pytanie czy ma sens trzymanie krewetek w zbiorniku, w którym pomimo kryjówek mogłyby czuć się zastraszone i praktycznie nie wychodzić z owych kryjówek? Wtedy nici z obserwacji ich zachowań itd.

Dlatego właśnie podjąłem ten temat i postanowiłem przeprowadzić dyskusję:) Poznać zdanie innych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...