Skocz do zawartości

kilka podstawowych pytań + problem z obgryzaniem się rybek


Perla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwarium 120l. Podłoże: żwirek i kamienie. Rośliny - Kryptokoryna.

Rybki:

2 x kirysek

2 x mieczyk

1 x welon

6 x molinezja (2 białe, 2 czarne, 2 czerwone)

3 x glonojad (2 samice i samiec)

2 x gupik (żółty i niebieski)

2 x neonki

2 x skalar (jeden duży - niestety najprawdopodobniej zjadł pozostałe neonki, bo było ich 12 i 2 gupika + jeden mały skalar)

 

Akwarium ma od ok 2 miesięcy. Rybki są karmione pokarmem płatkowym i od momentu gdy skalar zaczął zjadać neonki dodatkowo dostają robaki mrożone raz dziennie. Oprócz żarłocznego skalara wydawałoby się, że w akwarium jest wszystko w porządku ale w ciągu ostatniego tygodnia 2 rybki straciły ogony (molinezja biała i welon, który został tak oskubany, że niestety tego nie przeżył). Co jest powodem wzajemnego obskubywania się rybek? Jak można temu zapobiec?

 

Dodatkowo proszę o doradę co do składu rybek, bo z tego co wyczytałam obecny zestaw nie jest korzystny dla tych zwierząt. Najlepiej w dwóch opcjach z zachowaniem dużego skalara (wtedy bez małych rybek, bo pewnie zostałyby zjedzone - chyba, że się mylę :P) i bez niego. Rozważam też rezygnacje z kryptokoryny i zamiast tego jakaś sztuczna roślinność.

 

Z góry dziękuje za pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy, że nie jest dobrze z tym akwarium dlatego właśnie proszę o pomoc i dorady w sprawie obsady tego akwarium. Jago wymiary to 80x35x45, temperatura 28st.C, a podłoże to czarny i biały żwir 2-4mm na 1/4 powierzchni + zwykły żwirek na reszcie powierzchni. Oświetlenia nie jestem wstanie podać, bo to używane akwarium i symbole się zatarły, wiem tylko, że są dwie jarzeniówki, grzałka z termostatem i filtr wewnętrzny Junior typ N500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie skalar nie powinien być w tak "niskim" akwa. dla owej rybki to 50 cm wody. Dokup kiryski, postaw na molinezje, gupiki i neonki ja bym się pozbył. Z tego składu ja bym zostawił zbrojniki, molinezje i kiryski. (nie mam pewności co do mieczyków...więc się nie wypowiem). I zapomnij o sztucznych roślinach, wydzielają szkodliwe związki co wpływa tragicznie za zdrowie rybek. Jeżeli chcesz tanie i proste w uprawie roślinki to nurzańce, bakopa, mchy, a z doświadczenia wiem, że reineka nie jest trudna w uprawie a i jest bardzo ładną roślinką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP,

Jak już coś kiryski to inny biotop niż molinezje i mieczyki, już nie mówię o innych wymaganiach ...

Więc poco kolegę w błąd wprowadzasz ? i źle mu doradzasz ?

Nie jest napisane że akwa jest biotopowe - am. płn. a z wypowiedzi wynika, że jest ogólne... stąd ta mieszanka

 

Mieszanka, mieszanką, ale chyba po to doradzasz, żeby polepszyć  byt ryb w tym akwarium.

Jak mają inne wymagania to mieszanek się nie poleca. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kiryski mają inne wymagania niż molinezje !

OMG, ja bym zaczął od oddania wszystkich ryb a nie zostawiać tak jak kolega napisał, kiryski i molinezje a powinien wiedzieć, że te ryby mają inne wymagania.

Edytowane przez NFSMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, trochę się wygłupiłem z tymi molinezjami i kiryskami - sorry. 

 

Ale kiryski mają inne wymagania niż molinezje !

OMG, ja bym zaczął od oddania wszystkich ryb a nie zostawiać tak jak kolega napisał, kiryski i molinezje a powinien wiedzieć, że te ryby mają inne wymagania.

Ale dlaczego uważasz, żeby oddać całą obsadę? Można przecież pokombinować z tym co już ma, część oddać i kilka dokupić. Zostawić kiryski i glonojady (bo chyba chodzi o zbrojniki...) te już można razem trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jak wygląda aktualny stan akwarium, najlepszym rozwiązaniem był by restart moim zdaniem, autor napisał że chce zrezygnować z krypci i zamiast tego chce dać sztuczną roślinność więc po tym można się domyśleć,że autor nie wiele wie na temat akwarystyki.

Więc poleciłbym jak najszybsze oddanie ryb do sklepu akwarystycznego lub sprzedać etc, przemyśleć kwestie podłoża, sprawdzić parametry wody, zastanowić się nad biotopem, kupić lepszy filtr bo ten nie wyrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za informacje. W planach jest kupno wydajniejszego filtra zewnętrznego - może podacie przykłady jakie by były odpowiednie dla tego zbiornika (120l wymiary: szerokość 80, wysokość 45 i głębokość 35). Podłoże bym chciał żeby zostało podobne czyli na małej powierzchni żwir czarno-biały (5-10mm) i na reszcie żwir kwarcowy (1-3mm). Przekonaliście mnie i roślinki żywe na pewno będą (a nie sztuczne) - bym chciał żeby została kryptokoryna i teraz kolejne pytanie, czy sama wystarczy, czy by się przydała też jakaś inna roślina - jak tak to jaka, bo z tego co wyczytałem kryptokoryna przeszkadza często innym roślinom w rozwoju. Jestem świadomy, że część a raczej większość rybek trzeba będzie oddać, bo się męczą tu wszystkie razem.

 

Doradźcie proszę jakie rybki by się nadawały jeśli bym chciał zostawić przede wszystkim zbrojniki (mogą zostać w układzie 1 samiec 2 samice?) i do tego żeby pływały neonki.

 

Ewentualnie wariant II, żeby zostały skalary.

 

Proszę pomóżcie, dajcie konkretne rady, a nie tylko krytyka.

Przejmuję krytykę, coraz więcej rozumiem ale oprócz krytyki poproszę też rzeczowe rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprzedawania/oddawania rybek, powiedz nam jaką chcesz przeznaczyć kwotę na filtr zewnętrzny.

Zastanów się nad podłożem, osobiście preferuje jednolite podłoże a te Twoje to taki misz masz.

Co do roślinności to pooglądałeś sobie zdjęcia różnych baniaków ? na pewno chcesz samą roślinność ? jeśli tak to osobiście polecam Ci akwarium typu " low tech ", ziemia pod żwir, rośliny mało wymagające.

Na skalary akwarium niestety za małe.

Znasz może parametry kranówki ?

 

Zdania zaczynamy z wielkiej litery. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...