Skocz do zawartości

[25l] Akwarium od podstaw. [prawie]


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem nowy na tym forum i prawdopodobnie niedługo będę zakładać znowu akwarium. W przeszłości już takowe miałem z Bojownikiem, z gupikami. Ale teraz chcę znów zrobić jakieś. Mam filtr do 60l, grzałkę bez termostatu, akwarium z pokrywą 25l [pokrywa z oświetleniem], 2kg żwirku i sztuczną roślinkę coś w stylu:ferplast_dyman.gif

Chciałbym abyście poradzili mi w sprawie roślinności, karmy i rybek. Na całość mam na razie 50 zł.

Akwarium w standardowych rozmiarach. [chyba]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:
Grzałka bez termoastatu w takim litrażu to samodestrukcja. Bez niej się obejdzie, jeżeli w pokoju masz temp. koło 20stopni i nie ma wielkich wahań temperatury.
Przy zwykłej żarówce nic nie zdziałasz. Jest to złe światło dla roślin, Kup żarówke Philips genie 6500K lub inna o tych kelvinach.Najlepiej zrób sobie belkę z rury pcv i daj dwie słabe żarówki philips genie.
Przy zwirku o duzej granulacji to bym odradzał. Najlepiej kupić taki 1-3mm, albo piasek.Piasek to bierzesz taki z piaskownicy i płukasz w wodzie, wymieniając ją około 8razy(mi tyle wychodzi) aż woda będzie czysta gdy ruszysz piachem.(Jak piach opadnie na dno).
Co do roślinności, to obstawiam, ze nie będziesz dawkowal CO2 i nawoził?
Wiec rośliny cieniolubne.Rogatek, nurzaniec, anubias, cryptocoryna itp itd.
Jeżeli chodzi o ryby, to Ty zaproponuj, które się Tobie podobają, i pomożemy Ci.
Powodzenia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Grzałka bez termoastatu w takim litrażu to samodestrukcja. Bez niej się obejdzie, jeżeli w pokoju masz temp. koło 20stopni i nie ma wielkich wahań temperatury.

Przy zwykłej żarówce nic nie zdziałasz. Jest to złe światło dla roślin, Kup żarówke Philips genie 6500K lub inna o tych kelvinach.Najlepiej zrób sobie belkę z rury pcv i daj dwie słabe żarówki philips genie.

Przy zwirku o duzej granulacji to bym odradzał. Najlepiej kupić taki 1-3mm, albo piasek.Piasek to bierzesz taki z piaskownicy i płukasz w wodzie, wymieniając ją około 8razy(mi tyle wychodzi) aż woda będzie czysta gdy ruszysz piachem.(Jak piach opadnie na dno).

Co do roślinności, to obstawiam, ze nie będziesz dawkowal CO2 i nawoził?

Wiec rośliny cieniolubne.Rogatek, nurzaniec, anubias, cryptocoryna itp itd.

Jeżeli chodzi o ryby, to Ty zaproponuj, które się Tobie podobają, i pomożemy Ci.

Powodzenia :)

 

 

Jednak sprawdziłem, mam termostat od 20 do 30 stopni, mój błąd. Nie mam zwykłej żarówki tylko jakąś specjalną, a żwirek mam taki 3mm może max 5mm jak się jakiś większy trafi. Co do ryb to nie wiem, słyszałem, że gupiki się bardzo szybko rozmnażają i że jak są z importu to przywożą ze sobą choroby, bojownika 1+2 tu nie wsadze. No nie wiem, chce rybki nie wymagające dużego wkładu finasowego. Mam kotnik i statek dla rybek. Miałem to wszystko na strychu i tak naprawdę sam nie wiedziałem co posiadam ;d Jutro więcej poszukam, może jeszcze coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z roślin to jednak odradzam nurzańca jak polecał poprzednik- to za duża roślina do 25l jak wybuja to sadzonki będzie puszczać po całym akwa a długie liście szybko pozarastają powierzchnię. Rogatek, wszelkiej maści mchy i wątrobowce(pelia, wgłębka wodna), rotale, nadwódka wielonasienna, drobnolistna wąkrotka, rzęsa wodna, pistia, bakopy, drobniejsze mikrozoria (windelov, thin leaf) bardziej się nadadzą.

Jakie pH i GH wody?

W tym litrażu możesz mieć harem gupików pawie oczko, g. endlera, drobniczki jednodniówki, pojedynczego bojownika, krewetki, ślimaki. 

 

1x bojownik

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

1+2x gupik pawie oczko/drobniczka jednodniówka

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

1+3x gupik endlera -> przy tym wyborze grzałki do akwa możesz nie wkładać

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

PS: Tylko żadnego statku tam nie wkładaj! :)

Edytowane przez mcda-p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzaniec jak się ogarnie, to można dać, ale to kwestia przycinania ;3
Jaką masz żarówke? To jest ważne. Gdy chciałbyś rośliny wymienione przez mcda-p to lepiej by było dawkować EasyCarbo albo bimbrownia. Coś z serii AquaArt też nie zaszkodzi. Niektóre gatunki wymienione lubią mieć nawóz i węgiel.

Ja bym proponował Endlerki mimo wszystko, albo może dzikie gupiki ;3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzaniec jak się ogarnie, to można dać, ale to kwestia przycinania ;3

Jaką masz żarówke? To jest ważne. Gdy chciałbyś rośliny wymienione przez mcda-p to lepiej by było dawkować EasyCarbo albo bimbrownia. Coś z serii AquaArt też nie zaszkodzi. Niektóre gatunki wymienione lubią mieć nawóz i węgiel.

 

Ja bym proponował Endlerki mimo wszystko, albo może dzikie gupiki ;3

Żarówkę mam Aqua El enqouline 11w.

Takie same jak to http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSV3tqRZEZQdiU6edl8LHFx4zw3JNYRx2k1WM3W2tT0ow7qla28

Patrzyłem te endlerki, to całkiem fajnie wyglądają.

 

 

Z roślin to jednak odradzam nurzańca jak polecał poprzednik- to za duża roślina do 25l jak wybuja to sadzonki będzie puszczać po całym akwa a długie liście szybko pozarastają powierzchnię. Rogatek, wszelkiej maści mchy i wątrobowce(pelia, wgłębka wodna), rotale, nadwódka wielonasienna, drobnolistna wąkrotka, rzęsa wodna, pistia, bakopy, drobniejsze mikrozoria (windelov, thin leaf) bardziej się nadadzą.

Jakie pH i GH wody?

W tym litrażu możesz mieć harem gupików pawie oczko, g. endlera, drobniczki jednodniówki, pojedynczego bojownika, krewetki, ślimaki. 

 

1x bojownik

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

1+2x gupik pawie oczko/drobniczka jednodniówka

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

1+3x gupik endlera -> przy tym wyborze grzałki do akwa możesz nie wkładać

+ślimaki

+krewetki babaulti/RC-> przy zarośniętym akwa z dużą ilością kryjówek

 

PS: Tylko żadnego statku tam nie wkładaj! :)

Dopiero wyjąłem akwarium, nawet wody jeszcze nie wlałem ;p Czekam aż wyschnie, ale chyba jednak jeszcze raz będę musiał umyć, bo mam taki biały osad, jakby kamień i to ciężko zmyć, a wy też macie taki problem? Mam to na grzałce i na ściankach. A co do tego statku to może się fajnie komponować z mchem. A i tło znalazłem, polecacie tło do akwarium czy nie?

 

 

PS: A i mam pytanie, bo jak zawsze zmieniałem w akwarium, to rybki odsadzałem do oddzielnego zbiornika, wylewałem całą wodę, czyściłem, wlewałem wodę i dawałem rybki, dobrze to robiłem?

Edytowane przez kerps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadła mi grzałka i pękła, bo była szklana. Skleiłem taśmą, ale i tak pewnie będę musiał wymienić. Ile mniej więcej taka grzałka z termostatem?

 

EDIT: Postanowiłem, że chyba kupie gupiki endlera/pawie oczko. Może dwa haremy i teraz jakie podłoże do nich? Piasek czy żwirek? Jakie roślinki?

EDIT2: Słyszałem, że do gupików trzeba dawać 1 łyżeczkę soli na 10l, czy to prawda?

Edytowane przez kerps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1+2 Endler, nowa grzałka, jak wstawisz starą zrobisz zwarcie i szlag Ci korki trafi przy okazji wybijając rybki..., odpuść sobie sól, a jeżeli podłoże to jak Ci się bardziej podoba estetycznie, przy takim litrażu został bym przy piasku. poza tym, jak zaczną Ci się mnożyć to szkoda by było jak by o kamyki się pocięły...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...