Skocz do zawartości

Akwarium 250l od podstaw, prośba o ocenę planu i ew. rady


Rekomendowane odpowiedzi

Otóż już od jakiegoś czasu planuję kupić akwarium. Im dłużej się zastanawiam tym robi się ono większe, ostatecznie stanęło na wymiarach 100 x 50 x 50. Z racji finansów myslalem o kupnie używanego z wyposażeniem (choćby na forum jest całkiem atrakcyjna oferta tyle że daleko ode mnie), jednak coraz bardziej skłaniam się do nowego. Wiecej zapłacę jednak mam wszystko na gwarancji no i większą frajdę będę miał komponując je sobie od podstaw. Bardzo bym prosił o ocenę wybranych przeze mnie elementów i ew. wskazanie lepszych (przy wyborze kierowałem się trochę ceną, jak kogos ciekawi to wpiszę tutaj ceny ze sklepu, w ktorym planuję kupowac, nie znalazłem sumarycznie tańszego). Po przestudiowaniu wszelkich poradników w internecie oraz Waszego forum wybrałem takie elementy:

 

1. Akwarium proste 100 x 50 x 50 wraz z plastikową czarną pokrywą (z żarówkami 2 x 30W); 404zł - jest szansa, że takie oświetlenie wystarczy?

2. Filtr zewnętrzny Atman CF-800; 250zł

3. Grzałka z termostatem Hagen Elite 300W; 38zł

4. Termometr Atman; 3,5zł (malutki i nie będzie przeszkadzał specjalnie, a odczytać ponoć z niego się da)

5. Mata 100 x 50; 14zł

6. Biostarter Sera Nitrivec - 9,5zł za 50 ml - ile bym tego potrzebował do akwarium o w/w rozmiarach?

7. Siatka Hagen Marina 10 x 25; 2,5zł

8. Karmnik Aquanurt; 2,5zł

9. Skrobak Hagen Marina; 16zł

10. Odmulacz Actizoo z pompką; 6zł

 

I teraz jeszcze dwa elementy co do których nie jestem przekonany, różne sprzeczne wersje przeczytałem...

 

11. Testy wody - najważniejsze parametry zdaje się to: twardość ogólna, PH, azotyny, azotany. Zastanawiam się nad takimi testami:

 

JBL easy test 5 in 1; 30zł; http://allegro.pl/item626735655_testy_j ... rdosc.html

Sera Aqua-test set, kropelkowy; 89zł; http://www.sklepmalawi.eu/Sera_Aquatest ... p1334.html

JBL Combiset; 130zł; http://www.sklepmalawi.eu/JBL_Combiset_ ... p1336.html

 

Co byście radzili? Ceny szybko rosną, choć oczywiscie nie miałoby sensu kupowanie testu, który będzie źle wskazywał. JBL ponoć są najlepsze, ta pierwsza oferta myslicie że ma szansę zadziałać?

W ogóle to testy wody mają jakąś datę ważności? Dużo ich jest, a przecież takich testów wody nie robi się codziennie.

 

12. Podłoże

Czytałem iż najlepiej jest dawać na dno kamienie, a później żwir bo inaczej to może pękać szkło. Mógłby ktoś powiedzieć ile w tym prawdy i ile kilogramów potrzebuję na swoje akwarium? Szacuję na około 30kg średniego żwiru tj. 5-10mm (czy może inny rozmiar lepszy?). Wystarczy tyle kilogramów? I czy to prawda, że jak zakupię czarny bazaltowy to może on ranić ryby? I czy ten żwir jest naprawdę czarny czy taki szarawy jak na zdjeciu: http://www.sklepmalawi.eu/index.php?pod ... &site_no=2?

Najładniejszy żwir na dno to wg mnie albo taki całkiem czarny albo ew. czarno-biały. Ponoć dla ryb najlepszy jest rzeczny... Prawda to?

 

Gdybym w powyższym spisie pominął jakiś istotny element to bardzo prosze napisać. Nie wspominałem nic o roślinach (bo o nich nie mam pojęcia, jedynie wiem, ze chcialbym miec ich dość dużo) oraz o rybach, póki co to jeszcze sie nie zdecydowałem jednak mysle nad akwarium wielogatunkowym ze spokojnymi rybkami. To co mi na razie przyszło do głowy to: stadko Neonek, Mieczyki, Molinezje, Skalary, Zbrojniki Lamparcie, Bojownik Syjamski. Jednak nad tym jeszcze nie przysiadłem dobrze i nic konkretnego w tej chwili nie mogę napisać. Zdaję sobie sprawę, że wiele z powyższych elementów zalezy wlasnie od wybranych ryb oraz roślin dlatego prosze je oceniać pod kątem takich stworzeń jak tutaj skrótowo sprecyzowałem.

 

A co do samego założenia zbiornika to z tego co czytałem to rozumiem ze taka jest procedura:

 

I Żeby wiedzieć jaką w ogole mam wodę to robię jej testy.

II Wkładam wszystko co nie jest żywe do akwarium.

III Nalewam trochę wody (niestety bezpośrednio z kranu - nie mam gdzie trzymać ponad 200l żeby chlor wyparował), sadzę roślinki, dolewam resztę wody. Tutaj mam pytanie, ile poniżej górnej krawędzi akwarium miec wody oraz czy kłaść szybę na akwarium?

IV Włączam filtr oraz ustawiam odpowiednio termostat grzałki (we wcześniejszym punkcie będę sie starał nalewać wodę o temperaturze około 25 stopni). Wlewam biostarter. Czekam aż akwarium dojrzeje, gdy po zrobieniu testów stwierdzę, że dojrzało to kupuję i wsadzam ryby.

 

Mam nadzieje, ze ktoś dotarł w czytaniu tutaj... Fajnie by było gdyby ktoś kompetentnie odpowiedział w tym temacie, byłaby w zasadzie tutaj pełna wiedza jak zakładać wieksze akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takie oświetlenie to jakieś 0.25W/L a średnie oświetlenie to 0.5W/L ale 0.25W/l będzie ale tylko dla mało wymagających roślin.

Co do sprzętu nie znam się kompletnie i się nie wypowiem..

Mam biostarter JBL 100ml i pisze ze to na 3000l. wody

Mata musi być.

Odmulacz przydatny w sumie można zrobić samemu ale za niecałe 10zł to lepiej kupić

Testy mam też JBL 5w1 sprawują się dobrze.(nie b.dobrze ale za cene 30zl 50x5testów to nie duża cena do dość dobrych testów)

Podłoże ja bym na twoim miejscu sypnął np.http://allegro.pl/item626392674_tetr ... dloze.html

Choć nie jest to tanie rozwiązanie lecz tańsze(oczywiście to też trzeba przysypać żwirem lub kamykiem) od ADA czy ASII. Niektórzy dają ziemie ogrodowa pod spód i na to np. Bazalt

Ja też podczas wlewania wody nie odstawiałem jej i nic się nie stało no chyba że to ma jakieś skutki uboczne...

Niektórzy mówią że woda po południu zawiera mniej chloru niż ta z rana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy mam też JBL 5w1 sprawują się dobrze.(nie b.dobrze ale za cene 30zl 50x5testów to nie duża cena do dość dobrych testów)

No nie powiedziałbym, przy stężeniu NO2 i NO3 powyżej 10mg/l testy przekłamują nawet o kilkaset stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...