Skocz do zawartości

Kilka pytań od zielonego w akwarystyce.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od niedawna zacząłem wdrążać plan założenia akwarium 72l (60x30x40). W tym celu zakupiłem:

-         Oczywiście akwarium

-         Pokrywę Econoline wraz z świetlówką Ecolight 11W

-         Filtr Aquael Turbo 500

-         Grzałkę AQUAEL AQn 100W

-         Żwirek piasek kwarcowy czarny 2-3mm

-         Dwa korzenie

-         Paczkę roślin z allegro

 

Planowana obsada to:

-         10x Neon Innesa

-         6x Kirysek Pstry

-         4x Otosek

-         10 x krewetek RC

 

Niestety w mojej miejscowości nie posiadają mniejszych kirysków, jedynie pstry i spiżowy są do wyboru. Odpada również opcja zamówienie, ponieważ sprzedawca w sklepie zoologicznym tłumaczył się, że taka ilość rybek jest zbyt mała i nieopłacalna dla niego, itd.

 

A teraz pytania:

1. Na opakowaniu żwirku pisało żwirek ceramiczny, czy to to samo?

2. Czy ten żwir będzie odpowiedni do tej obsady?

3. Temperatura wody jest cały czas 25 stopni, mimo że grzałka jest ustawiona na 23 stopnie, nie zaszkodzi to ewentualnie rybkom?

4. Czy mogę dodać do podanej obsady jakaś parkę lub harema? Myślałem nad Prętnikiem Karłowatym, gdyż Pielęgniczki Ramireza będą dostępne w sklepie zooligicznym dopiero we wrześniu.

5. Czy podany filtr może wystawać z wody? Bo, gdy zdjąłem wężyk napowietrzający i próbowałem ustawić filtr, by tafla wody lekko poruszała się, to tylko mam efekt pralki w wodzie.

 

Za ewentualne odpowiedzi z góry dziękuję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to śmiech 0,15w/l. Zmień ten moduł na dwa moduły dodatkowe oświetlenie diversa led extra 2x 7,2. Lub na parę świetlówek, np. 3x15w. Przydała by się tez bimbrownia przy takim oświetleniu. A i tak będziesz miał dosyć tych modułów aquaela bo za jakieś pół roku już Ci pójdzie, bo to szajs. Co do obsady to neony ok, krewetki ok, a co do kirysów i otosów, to albo otosy albo kirysy. Ja bym polecił otosy. Temperatura najlepiej 24, ale jak są upały to może być 26, lub nawet więcej nie będzie sprawiało większych kłopotów. I możesz dać prętnika 1 samca i 2-3 samice. Co do roślin to musisz podać nazwy w celu ustalenia czy będą rosły w tak słabym świetle (jeżeli go nie zmienisz).

Fotka akwarium by się również przydała, może coś doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety oświetlenia w tym miesiącu raczej nie zmienię

 

Roślinki to:

Hydrocotyle leucocephala (Hydrokotyle nerkolistne) - 1 szt. (15 cm)

Limnophila Sessiliflora (Limnofilia bezszypułkowa) - 2 szt. (15 cm)

Rotala rotundifolia(Rotala okrągłolistna) - 2 szt. (15cm)

Shinnersia rivularis (Dębówka meksykańska)- 3 szt. (15 cm)

Bacopa - 2 szt. (15cm)

Limnobium Leaevigatum - 5 szt.

Ceratophyllum demersum (Rogatek sztywny))- 2 szt. (15cm)

Microsorium Pteropus (Mikrozorium) - 1 szt. ( 5 cm)

Vallisneria nanas - 1 szt. (10 cm)

Wgłębka wodna (Ricia fluitans) - porcja

Jawa moss (mech) - porcja

.

Myślałem nad oddzielnym zakupem większej ilości nurzańca.

 

Wolałbym oba gatunki, zarówno kiryski pstry i otoski (sztuk 2). Ale jakby miał wybierać, to stanowczo kiryski.  

 

Odnośnie fotki akwarium to nie wiem czy warto teraz ją umieszczać, gdyż w zbiorniku znajduję się na razie tylko sam żwirek, mniejszy korzeń, grzałka, filtr i termometr. Roślinki mają wysłać dopiero w poniedziałek. A ponadto większy korzeń stawia opór i niestety wciąż wypływa, mimo że cały czas moczy się w gorącej wodzie. Jest zbyt duży na moje garnki.

 

p.s Co z pytaniami 1, 2 i 5? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski i kiryski nie spotykają się prawie wcale w akwarium, więc można je trzymać razem. Ja trzymałem i nie było problemu. Nikodem po co od razu bimbrownia? Światełka przydałoby się troszkę dołożyć bo teraz to nic nie będzie za bardzo rosło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Czy podany filtr może wystawać z wody? Bo, gdy zdjąłem wężyk napowietrzający i próbowałem ustawić filtr, by tafla wody lekko poruszała się, to tylko mam efekt pralki w wodzie.

 

 

Powinna być ta informacja w instrukcji ;-)

Może wystarczy zmniejszyć przepływ aby wyeliminować efekt pralki ;-)  (no chyba , że nie ma regulacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to ja się wypowiem, a mianowicie posiadam taki filtr w krewetkarium 50l, i chodzi na pełnych obrotach, chociaż blisko jest korzeń i i może go trochę spowalnia. Nie robi pralki, dla tego uważam, że do 72l będzie idealny, natomiast jak zarośnie ci zbiornik i go przerybisz  to lepszy byłby 1000, co nie zmienia faktu, że spokojnie wystarczy.

Może wystawać, ale tylko trochę, u mnie wystaje tak ok. 7 mm i uważam, że to max. jakie można go wyciągnąć nad wodę ponieważ silnik jest chłodzony wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Nie temperatura 25 jest ok

4. Możesz dodać ramirezki 1samiec 2 samice tylko musisz mieć wodę miękką

5. No właśnie Instrukcja

Nie bo kirysy lubią chłodniejszą wodę i tolerują chyba do 24*C czy coś takiego. Ja trzymam neony i kirysy i szukałem jaka najodpowiedniejsza temperatura dla nich, i znalazłem na wielu forach że 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Dunay
Rozumiem. Zakupie oba gatunki.

#andy102
Bawiłem się regulacją i według mnie nadal woda zbyt mocno faluję. A instrukcja niestety nie zawiera takich szczegółów.

#Tubylec

Może źle sformułowałem pytanie. ;/

Miałem na myśli, że jak usunę wężyk napowietrzający, to nawet regulacja nie pomaga, a to wszystko z powodu nisko ustawionej komory z wirnikiem. Niestety mam wrażenie, że woda w środkowej części mocno porusza się. Dlatego chciałem ustawić filtr tak, aby lekko wystawał, aby wirnik był wyżej i dzięki dołączonej końcówce kierującej mógłbym ustawić strumień wody, by lekko muskał taflę wody.

Tylko tu znów pojawiają się braki wiedzy i doświadczenia w akwarystyce i nasuwają mi się dwa pytania...

Pierwsze, o które wcześniej pytałem, czyli czy bez obaw można ustawić filtr, by korpus mógł wystawać z wody. Na które mi już odpowiedziałeś i raczej nie ma szans na to. Oraz drugie czy bez przeszkód można usunąć wężyk napowietrzający i filtr mógłby wypuszczać tylko wodę.

Szukałem na to odpowiedzi, ale nie znalazłem nigdzie dokładnej odpowiedzi. Jedynie dowiedziałem się, że bąbelki bardziej szkodzą w akwarium i lepsze napowietrzenie jest przez sam ruch tafli wody. Na logikę chłopską, jak szkodzą to trzeba je usunąć... A wolałbym mieć 100% pewność przed odłączeniem na stałe wężyka napowietrzającego.

#SKUROS
Ramirezy to piękne rybki, ale nie będą zbyt trudne dla początkującego? Z tego, co wyczytałem są to rybki nie tylko wymagające, delikatne, ale i kłopotliwe. Tu najbardziej obawiam się dobrania idealnej parki. Ciężko byłoby z ewentualną wymianą samic w sklepie zoologicznym...

#Nikodem
No właśnie z temperaturą mam kłopot. Termometr pokojowy pokazuję cały czas 24stopnie. A w akwarium bezustannie 25-25,5 stopni. Nawet podmieniłem 10% wody na zimną i przez jakiś czas było 23 stopnie, ale po kilku godzinach znów wróciło do poprzedniego stanu. Dodam, że akwarium nie stoi w pobliżu okna i nie ma szans, że to wina promieni słonecznych. A grzałka non stop ustawiona na 23 stopnie. Próbowałem tego też bez grzałki.



Odnośnie zmiany oświetlenia. Myślałem nad sprzedażą obecnej i zakupem nowej pokrywy z dwoma świetlówkami 2x15W. Ale czy takie istnieją? Na allegro nie widziałem żadnej. Tylko standardowa opcja 1x11w i 1x15w.

Wiem, że można samemu przerobić pokrywę, ale jakoś wolałbym bezpieczniejszą opcje kupna oryginalnej pokrywy. Oczywiście, jeśli będzie konieczna przeróbka pokrywy dla dobra rybek i roślinek, to będzie to wykonać samemu lub komuś to zlecić, ale tu już po ewentualnej gwarancji.

 

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na 2 pierwsze pytania, czyli:

1. Na opakowaniu żwirku pisało żwirek ceramiczny, czy to to samo? Przypomnę, że zakupiłem Żwirek piasek kwarcowy czarny 2-3mm

2. Czy ten żwir będzie odpowiedni do tej obsady?

Edytowane przez Kisuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kirysów i neonów nie ma problemu ja je mam u siebie w 27stC i jest git. A ramirezy nie są trudne wystarczy miękka woda. A płeć to tak idziesz do sklepu i patrzysz. Rozpoznasz płeć ramirez po tym że samica ma czerwony brzuch a samiec nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...