Jump to content

Gara Ruffa - obserwacje


karwos00
 Share

Recommended Posts

Witam 

 

Jako, że mało jest informacji o tej rybce - dodam coś od siebie po 3 miesiącach w akwarium

 

Baniak 112 więc za mały - kupiłem małą rybkę ok 3cm - przyjacielska, miła dla innych, żarła na potęgę wszystko co było, srała też konkretnie. 

 

Na dzień dzisiejszy ma ok 10cm - duża, niby ociężała, żre wszystko co się wrzuci. Piskorki zanim dopadną do czegokolwiek na dnie, Gara Ruffa połowę z tego zje. 

 

Dzisiaj ją wyławiam i oddaję do sklepu - powoody:

1. Za mały baniak i się z tym liczyłem. 

2. Poluje na krewetki - aktywnie - jak się jakiejś uczepi gania aż "zagryzie" - część krewetki je, część pozostawia na dni. 

3. zapędy terytorialne - o ile z piskorkami żyje w zgodzie i całowicie je ignoruje to już Razbory są przeganiane z wytyczonego terytorium - skupisko kamieni pod korzeniem - ok 30% baniaka - przesiaduje na lub pod kamieniami i przepędza każdą Razborę - już omijają te miejsce i widać to bardzo dokładnie że pływają wszędzie prócz miejsca wytyczonego pod korzeniem. 

4. Jest już dość agresywna i wydaje mi się że ona była przyczyną padnięcia 1 otoska - na brzuchu miał krwawe wybroczyny i nabrzmiałą tę stronę ciała - jeszcze wieczorem wszystkie otoski miały się dobrze - zauważone z rana i po 1 godzinie od zauważenia padł. (rybka ok 2cm). 

 

AD  3 i 4 - może to oznaka już za małego baniaka - może w 400l byłoby inaczej - 

Link to comment
Share on other sites

Nie słyszałem by ten gatunek miał tak dużą agresje.
To ryba stadna, szkoda, ze nie miałeś wiekszej ilosci osobników.

I ciekawi mnie to, czy miałeś faktycznie Garra ruffa, a nie np Gyrinocheilus aymonieri odmiane nominatywną

Link to comment
Share on other sites

Wyglądała dokładnie tak:

 

https://www.google.pl/search?q=GARRA+RUFA&rlz=1G1GGLQ_PLXX260&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DivkUb3JDY31sga8w4DABA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=685#facrc=_&imgdii=_&imgrc=NKxVTRqAAgV4ZM%3A%3BxqLgCCEnGdMfXM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.meena.se%252Fwp-content%252Fuploads%252F2011%252F04%252FGarra_rufa.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.meena.se%252F%253Fp%253D44%3B3223%3B2163

 

 

 

Gyrinocheilus aymonieri

- wg zdjęć - przynajmniej tych na google - to raczej nie to. Niestety nie mam dokładnego zdjęcia mojej bo niby  często leżała na kamieniach jednak ze zdjęciem przy moich nikłych zdolnościach dobrego zdjęcia nigdy jej nie zrobiłem. 

 

Agresywność w stosunku do piskorków żadna - często leżała pod kamieniami razem z nimi i z nimi jadła. Agresywna wydawała się w swym " wyznaczonym terytorium" tylko dla razbor i czasami widziałem jak pogoniła otoska. Krewetki atakowała celowa w celach konsumpcyjnych - obgryzała z niej wszystko - pancerzyk zostawiała - może udało się czasami upolować coś po wylince stąd jej zapędy w polowaniu - na pewno nie robiła tego przypadkiem. 

Nie była to agresywność po całym baniaku - przeganiała jedynie razbory spod korzenia

 

Niestety nie mogłem sobie pozwolić na 10sztuk w takim baniaku - w sklepie powiedziano mi że dość szybko rosną - i po 3miesiącach powiększyła się 3 krotnie. może w większym baniaku w większej ilości nie byłaby tak zadziorna. Podczas karmienia płatkami pływała z razborami nie zaczepiając - chyba, że jakiś płatek opadał obok korzenia. 

 

może niech to będzie przestroga dla kogoś kto chce mieć zbyt małą ilość w akwarium dodatkowo z krewetkami - oczywiście jeżeli to jest jakieś niespecyficzne zachowanie - niestety nie wiem czy to był samiec czy samica i czy to może mieć wpływ na takie zachowanie - informacji żadnych praktycznie nie znalazłem. 

 

Karmiona SERA VIPACHIPS, SAN , Tropical-spirulina  - jadła wszystko. dodatkowo mrożonym solowcem. Po jedzeniu brzuch 0.5cm wydęty - powrzuceniu więcej dla piskorków - jadła dalej - wręcz wydawało się że piskorki głodują bo potrafiły jeść płatki z tafli w biały dzień. Znalazłem jedynie że w naturze żywi się drobnymi skorupiakami = czyli wszystko się zgadza :)

Edited by karwos00
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...