Skocz do zawartości

Kilka problemów z bojownikarnią 20L/


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Od miesiąca mam akwarium 20L, hodowałem w nim 2 gupiki - które w sobotę oddałem i kupiłem bojownika :). Samiec jest przepiękny (na dole dam foty) i nawet dobrze się zaaklimatyzowałem w nowym baniaku :). Wpuszczając bojownika zauważyłem na dnie małą rybkę (okazało się że stałem się posiadaczem 4 małych gupików), myślałem że staną się łatwym pokarmem dla bojownika - ale od 4 dni "dzielnie" pływają z bettą :). Ok tyle odnośnie ostatnich zmian w moim akwarium teraz kila pytań nękające mnie problemy.

 

1. Glony, glony, glony.... 

 

W niedzielę na ściankach akwarium spostrzegłem taką oto "zieloną nić szczęścia" :D (już myślałem że mnie to ominie).            Czy ktoś z was mógłbym podsunąć temat odnośnie skutecznej walki z tymi gloniakami (czytałem o zaciemnianich itd.

ale myślę że to kompletna bzdura), będę wdzięczny za podpowiedzi....

 

post-17653-0-12554800-1373366907_thumb.jpg

 

2. Bańki na powierzchnia wody

 

Odkąd kupiłem bette na górze akwarium zaczęly robić się takie oto bańki - ktoś wie co to?

 

post-17653-0-93579900-1373367005_thumb.jpg

 

3. Rośliny 

 

Mój problem z roślinami najlepiej zobrazują poniższe fotki, czy usunąć "uschnięte" liście (razem z korzeniem?), czy to jakaś choroba a może niedobór witamin?. Od razu napiszę że zalewając akwa wsypałem tylko żwirek - nie dając żadnego użyźniacza jako podłoże - może kupić jakiś nawóz w kulkach? (zależy mi na aby nie startować od nowa). Dozuję CO2 z bimbrowni. Nawożę PlantaMin firmy TetraPlant. 

 

post-17653-0-89226400-1373367215_thumb.jpg

 

post-17653-0-45682300-1373367230_thumb.jpg

 

4. Karmienie Betty

 

Kupując bojka, sprzedawca wcisnął mi taki oto "gadżet" do karmienia bojownika - jak na razie bojownik nawet nie dotknął jedzenia z tego ustrojstwa za to wrzucone na sucho robaki wsuwa zdrowo. Jak myślicie czy jest sens używania i czy robię to prawidłowo? Bojownika staram się karmić 2 razy dziennie - rano białe lub czerwone robale, wieczorem sypię trochę "Betta" firmy Tetra polecone przez sprzedawcę. Dodatkowo witaminy S7VitaMix firmy Dennerle; Jeszcze pytanie odnośnie małych gupików - czytałem że normalnie bojownik powinien je wsunąć - być może z moim coś jest nie tak że nadal z nim pływają? Kilka razy widziałem jak czatuje i rzuca się za nimi ale po chwili rezygnuje.

 

post-17653-0-57951700-1373367565_thumb.jpg

 

post-17653-0-41700900-1373367578_thumb.jpg

 

 

Kilka informacji:

 

Baniak 20L zalany około 23 dni temu 

Filtr dennerle 150L/h

CO2 z bimbrowni

 

Ryby

 

Betta Splendens

 

Rośliny

 

Echinodorus bleheri

Cryptocoryne parva

Eleocharis palvura

 

Parametry wody ( z dzisiaj)

 

PH:- 7.3

KH - 10˚

TH - <6˚

NO3 - 15

NO2 - 0

CL2 - 0

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie 2. Te bańki to robi Twój bojek, poczytaj o gnieździe bojowników. 

Pytanie 1. Ile masz światła w tej szklaneczce? Bo podając CO2 musisz również nawozić. NO3 jest na dobrym poziomie, nie wiadomo jak PO4 i Fe.

Pytanie 4. Przekarmiasz swojego bojka, jeśli dajesz tyle ile w tym karmniku. Wywal go, według mnie jest zbędny. Robali nie dawaj mu tak często, raz góra dwa razy na tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej światła wychodzi 0,6 W/L. Myślę że glony pojawiły się po dodaniu specyfiku S7 Vita Mix firmy Denerle (jest pewien że wprowadziłem za dużo makroelementów no i glony dostały pożywkę :( -  no nic uczymy się na błędach - rozpocząłem kuracje anty-glonową :)). 

 

Co myślicie o nawozie w kulkach? Opłaca się go dodać do podłoża? (bo roślinki zaczynają mi więdnąć i myślę że to przez brak odpowiedniego nawozu). Dodatkowo jak na złość ostatnio skończyło się CO2 a nowe dopiero zaczyna "garować" :(. W sobotę wybieram się do sklepu bo odpowiednie specyfiki - na razie czyszczę i krócej naświetlam - dodatkowo przez najbliższe 2 - 3 tyg. nie będę niczym nawoził (chodzi mi o nawozy w "płynie"). 

 

Co do karmienia na ten "niby" karmniczek ładnie mnie naciągnęli - po prostu co 2 dzień wrzucę pincetą kilka robaczków i będzie dobrze (co do robaków myślę że co 2 dzień będzie ok (w naturze jedzą je codziennie)). Macie jakieś sprawdzone sposoby na "przygotowanie robactwa?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Paweł M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...