Skocz do zawartości

Akwarium 6 miesięcy. Kilka problemów.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

6 miesięcy temu założyłem akwarium (gotowy zestaw z allegro 54l, jakieś chińskie filtry Halilea BT400, grzałka itp).

przepraszam z góry za obszerność tego postu ale akwarystyka jest tak rozległa ze inaczej się nie da...

Przez te 6 miesięcy mam kilka pytań, bo czuję się głupszy niż gdy zaczynałem...

 

Po pierwsze chciałbym zmienic filtr, bo ten wewnętrzny to raczej porażka-przede wszystkim uciązliwy jest podczas czyszczenia -trzeba sie gimnastykować z kubkiem aby po wyjeciu wtyczki z gniazdka zanieczyszczenia z powrotem nie przedostały sie do wody;/

czy warto Waszym zdaniem zastosować taki filtr?:

 

http://www.allegro.pl/item618584185_aqu ... ratis.html

ewentualnie może ktoś polecić mi jakiś inny dobry?

 

Po drugiem mam następujący problem - okrzemki. Pojawiają się po ok 3 tygodniach i całkowicie niszczą roślinki. czytałem o nich bardzo duzo ale nadal nie wiem czy przyczyną jest:

a) piasek - (kupiłem akwariowy wiec raczej odpada)

b)słabe światło -(mam 1x15w w najbliższym tygodniu zakładam odbłyśnik i zmienie lampe na aquarell philipsa - czy to dobry wybór?) poki co nie mam możliwości założenia drugiej świetlówki.

c)zbyt duza obsada - (2 kosiarki, 2 tęczanki, 3 prętniki, 2 zwinniki jarzeńce) ale dbam o poziom azotanów..

stosuje tetra: aglumin, aquasafe, nitrate minus -raz na 12mcy, biocoryn, i cristal z tropicala ale nic na to nie pomaga...

d) przyczyną może być jeszcze ponoć "kranówka" ale powyższe środki-szczególnie aglumin i aquasafe powinny sobie z tym poradzić.. tak sądze..

 

trzecia sprawa.. w moim akwa całkowicie zrezygnowałem z grzałki - woda ma temperature 26stopni w nocy i 28 w dzień gdy włączona jest świetlówka.. czy to jest normalne że nie musze dogrzewać akwa? -termometr mam rtęciowy i jest sprawny..

 

po czwarte prętniki karłowate-samce- straciły kolor.. pływają prawidłowo, jedzą ok, karmie je tetra-rubinem i larwami ochotek a mimo to od 1,5 miesiąca są w kolorze samic czyli taki oliwkowoszare... jeden padł:/ a jak je kupiłem były całe niebiesko-pomarańczowe...

 

i po piąte najważniejsze... nie moge dojść do równowagi w akwarium... robiłem 2 restarty bo gdy tego nie zrobie woda robi sie po miesiącu żółta i rośliny są całkowicie oblepione brunatnym okrzemkiem .. filtr czyszczę co tydzień (wkład mam gąbkowy), i wymieniam 1/5 wody (gdy wymienię wiecej okrzemków przybywa).

 

proszę o poradę co jeszcze moge/powinienem zrobic. chetnie załączyłbym foto ale rosliny sa zniszczone przez okrzemki i jednym słowem akwa wyglada fatalnie;(

 

Parametry:

ph 7,5

temp 27stopni

oświetlenie 1x 15w

filtr wewnętrzny gąbkowy hailea bt400 380l/h

jasny piasek+żwirek+korzeń+sporo roslin

 

oczywiście na początku zanim wpuściłem rybki akwa dojrzewało 2 tygodnie, ale niezbyt to pomogło...

 

 

Dziękuję za wszelkie uwagi i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak ja bym ten filterek wymienił na ten, który ci się podoba. Markowy i na gwarancji zawsze to lepiej jak wewnętrzny. Do tego nie trzeba go czyścić tak często co pozwala na utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku . Nie przekarmiaj ryb, podmieniaj 1/3 wody. Zwiększ oświetlenie jeśli dasz radę . Temperatura jeśli jest oki to nie musisz się tym martwić . Jeśli będzie odpowiednia filtracja, większość twoich problemów zniknie: okrzemki złe wybarwienie ryb no i ta brudna woda . Tylko pamiętaj ten filtr jest do 120l wiec zrobi niezłą pralkę w akwarium więc bez deszczowni się nie obejdzie inaczej będzie wysyp nitek . I daj sobie siana z ta chemią do wody nie jest nikomu potrzebna .... Wina za to co się dziej może być to ze właśnie za często myjesz filtr i zabijasz tym pożyteczne bakterie . Przy kubełku nie będzie kłopotu ja swój czyszczę raz na rok. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Pomyśle jednak nad włożeniem drugiej świetlówki i teraz powstaje pytanie czy muszę do niej kupować kolejny statecznik czy jest możliwość podpiąć tę drugą żarówkę pod istniejącą instalację?

na allegro wygrzebałem coś takiego:

 

http://www.allegro.pl/item625132806_phi ... iczny.html

 

warto o tym myśleć czy kompletować na własną rękę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że warto zakupić taki zestaw i za taką kasę.Statecznik,który masz w pokrywie jest na bank na jedną świetlówkę.Ja za swój zestaw bez świetlówki tylko z odbłyśnikiem zapłaciłem 70 pln.Natomiast jeśli chodzi o filtry kubełkowe tej firmy to więcej recenzji słyszałem negatywnych na jej temat od użytkowników jak i zaufanych sprzedawców.Mój szwagier ma filterek tego typu i właśnie kładzie podłogę na nowo bo filterek miał awarię i pociekła woda :) w serwisie jak i w sklepie powiedziano że to standart i nie ma co się gorączkować że zalewa pół chałupy a sprzęt na gwarancji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...