Skocz do zawartości

Ziemia ogrodowa jako podłoże.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj zrobiłem restart w swoim 70l baniaku głównie ze względu zmiany podłoża jak i ogólnej zmiany aranżacji. Na wielu forach czytałem ze ziemia ogrodowa bez dodatków to bardzo dobry substrat nadający się pod żwirek a więc dałem tak jak radzili ok. 3 cm ziemi ogrodowej bez dodatków, przy sciankach akwa zostawiłem 3-4 cm odstepu na to dałem starą firankę oraz przysypałem ok. 4 cm czarnym bazaltem o granulacji 2-4mm. Ile mam na początek świecić ? Mam 2x18W. Wyczytałem że przez pierwsze 2 miesiące po 6 godzin dziennie oraz połową dostępnego oświetlenia. Co ile wymieniać wodę ? Oczywiście bez odmulania. Niektórzy mówią ze raz na miesiąc, dwa 10 góra 20 procent a niektórzy że jak woda trzyma parametry to aby dolewać. Czy będzie konieczność podawania nawozów do słupa wody ? I tutaj też słyszałem wiele wypowiedzi że ziemia zagwarantuje roślinkom wszystkich składników ew. trzeba będzie czasami podać potas. Proszę o wasze sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Podobno należy zacząć od 6h dziennie i stopniowo zwiększać oświetlenie do czasu stabilizacji częściowej zbiornika tj. 2-3 tyg. Jeśli już masz rośliny to możesz je wykończyć niedoborami oświetlenia.

2) Jeżeli to zbiornik LT to wodę podmieniamy rzadko, a raczej uzupełniamy jej ubytki. Na Lt mi nie pasuje bo masz 0,51W/l. Myślę, że stosunkowo szybko będziesz potrzebować nawozów. Swiatło da kopa roślinom do wzrostu, a te wyciągną pierwiastki z wody.

3) Nie odmulamy.

4) U mnie na początku wszystko było ok. Po 5 mies. woda zrobiła się jałowa. Teraz nawożę makro, mikro, co2. Inaczej wkraczają glony.

5) Ja dałem siatkę na ziemię. Żałuję, bo utrudniłem migrację korzeni. Po restarcie dam 6 cm ziemi i 2cm żwiru. Wymiesza się on z biegiem czasu. Będzie to doświadczalne akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi ze światłem to odrazu zapalać 2x 18W i najpierw 6 godzin i pożniej zwiększać o godzinę czy 1x18W przez kilka dni zwiekszając o godzinę powiedzmy co 3 dni ? Roślinki oczywiście są sprzed restartu i akwa jest w miarę gęsto obsadzone. Trochę wody wlałem ze starego zbiornika. Firanka ma stosunkowo duże oczka więc nie powinno być problemu z migracją :)

Edytowane przez Frostmore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu  2 x 18 W.

Tak możesz zwiększać co 3 dni. Max świeć 10 h.

Zacznij od razu podawać węgiel (CO2 -bimbrownia, butla, carbo) i potas.

Resztę makro  jak zauważysz braki (testy na NO3, PO4 lub po wyglądzie roślin).

Mikro po 3-4 tygodniach, chyba że rośliny łodygowe zaczną wypuszczać boczne korzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja początkowo nic nie podawałem. Dopiero jak glony zaatakowały wprowadziłem nawozy.

Dlatego tak poradziłem, żeby nie doszło u niego do tej sytuacji. Łatwiej jest zapobiegać jak z nimi walczyć.

 

Nawozisz słup wody, żeby zminimalizować możliwość wystąpienia glonów. Równoważysz w ten sposób złe poziomy pierwiastków oraz podajesz te, których brakuje w ziemii.

Zapoznaj sie z artykułem Łorena  o nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...