Jump to content

Ziemia ogrodowa jako podłoże.


Recommended Posts

Witam wczoraj zrobiłem restart w swoim 70l baniaku głównie ze względu zmiany podłoża jak i ogólnej zmiany aranżacji. Na wielu forach czytałem ze ziemia ogrodowa bez dodatków to bardzo dobry substrat nadający się pod żwirek a więc dałem tak jak radzili ok. 3 cm ziemi ogrodowej bez dodatków, przy sciankach akwa zostawiłem 3-4 cm odstepu na to dałem starą firankę oraz przysypałem ok. 4 cm czarnym bazaltem o granulacji 2-4mm. Ile mam na początek świecić ? Mam 2x18W. Wyczytałem że przez pierwsze 2 miesiące po 6 godzin dziennie oraz połową dostępnego oświetlenia. Co ile wymieniać wodę ? Oczywiście bez odmulania. Niektórzy mówią ze raz na miesiąc, dwa 10 góra 20 procent a niektórzy że jak woda trzyma parametry to aby dolewać. Czy będzie konieczność podawania nawozów do słupa wody ? I tutaj też słyszałem wiele wypowiedzi że ziemia zagwarantuje roślinkom wszystkich składników ew. trzeba będzie czasami podać potas. Proszę o wasze sugestie.

Link to comment
Share on other sites

1) Podobno należy zacząć od 6h dziennie i stopniowo zwiększać oświetlenie do czasu stabilizacji częściowej zbiornika tj. 2-3 tyg. Jeśli już masz rośliny to możesz je wykończyć niedoborami oświetlenia.

2) Jeżeli to zbiornik LT to wodę podmieniamy rzadko, a raczej uzupełniamy jej ubytki. Na Lt mi nie pasuje bo masz 0,51W/l. Myślę, że stosunkowo szybko będziesz potrzebować nawozów. Swiatło da kopa roślinom do wzrostu, a te wyciągną pierwiastki z wody.

3) Nie odmulamy.

4) U mnie na początku wszystko było ok. Po 5 mies. woda zrobiła się jałowa. Teraz nawożę makro, mikro, co2. Inaczej wkraczają glony.

5) Ja dałem siatkę na ziemię. Żałuję, bo utrudniłem migrację korzeni. Po restarcie dam 6 cm ziemi i 2cm żwiru. Wymiesza się on z biegiem czasu. Będzie to doświadczalne akwarium.

Link to comment
Share on other sites

A powiedz mi ze światłem to odrazu zapalać 2x 18W i najpierw 6 godzin i pożniej zwiększać o godzinę czy 1x18W przez kilka dni zwiekszając o godzinę powiedzmy co 3 dni ? Roślinki oczywiście są sprzed restartu i akwa jest w miarę gęsto obsadzone. Trochę wody wlałem ze starego zbiornika. Firanka ma stosunkowo duże oczka więc nie powinno być problemu z migracją :)

Edited by Frostmore
Link to comment
Share on other sites

Od razu  2 x 18 W.

Tak możesz zwiększać co 3 dni. Max świeć 10 h.

Zacznij od razu podawać węgiel (CO2 -bimbrownia, butla, carbo) i potas.

Resztę makro  jak zauważysz braki (testy na NO3, PO4 lub po wyglądzie roślin).

Mikro po 3-4 tygodniach, chyba że rośliny łodygowe zaczną wypuszczać boczne korzenie.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co czytałem to do zbiorników z ziemia powinno sie podawać potas bez co2 mikro i makro. Ewentualnie po jakimś czasie jak ziemia sie wyjałowi zaczyna sie podawać nawozy. Czy to prawda ?

Edited by Frostmore
Link to comment
Share on other sites

Ja początkowo nic nie podawałem. Dopiero jak glony zaatakowały wprowadziłem nawozy.

Dlatego tak poradziłem, żeby nie doszło u niego do tej sytuacji. Łatwiej jest zapobiegać jak z nimi walczyć.

 

Nawozisz słup wody, żeby zminimalizować możliwość wystąpienia glonów. Równoważysz w ten sposób złe poziomy pierwiastków oraz podajesz te, których brakuje w ziemii.

Zapoznaj sie z artykułem Łorena  o nawożeniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...