Skocz do zawartości

Chemia wody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Co prawda  nie jestem już początkujący, ale jeżeli ktoś chce mnie tak postrzegać , to absolutnie nie mam nic przeciwko. Zadam teraz kilka pytań,  ponieważ  chcę wiedzieć co myślicie ,chce poznać  waszą opinię , najlepiej z doświadczenia, kilka pytań z ciekawości, a kilka bo nie jestem pewien ( źródła różnie podają).

Kto ma ochotę się pobawić to zapraszam. Proszę tylko o obiektywne odpowiedzi, suche fakty...

 

 

1 Jaka jest zalecana filtracja na 300 litrów wody ( stosunek litrów/ na godzinę)
( źródło)

2 Jak prawidłowo oblicza się stosunek ryb /litrów wody
( źródło)

3 W jaki sposób prawidłowo rozmieścić skały, rośliny aby w żaden sposób nie zakłócić, zmniejszyć , utrudnić filtracji?

4 Czy jest możliwe , aby przy prawidłowym No3 były złe wyniki no2 lub nh3 ?
( skoro są te azotany przekształcane z azotynów i amoniaku)
Zależy mnie na szczegółowych informacjach w tych  możliwościach , kombinacjach.

5 Jaka kombinacja wkładów jest najlepsza?
Używam dużo bio ceramiki, przez wzgląd na dużą porowatość. A może lepiej będzie dać różne zestawy np kermazyn, zeolit, żwir amonowy, bioceraika itp

6 Które z testów są ( uważacie ) za niezbędnie potrzebne?
(Posiadam no2, no3, ph, zastanawiam się nad nh3 lub gh, i innymi..)

7 Jak często ( profilaktycznie) należy przeprowadzać testy? Tak tylko dla wglądu.

8 Czy przed podaniem granulatu lepiej jest go pomoczyć?
( Mam na myśli mniejsze ryby 1/3 osiągnięcia swej długości , podrostki).

Jeżeli tak to jak długo?

Edytowane przez adullam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ma być nadfiltracja. Nigdy filtry nie mają takiej wydajności jak podaje producent. Wszystko też zależy od ilości i jakości złóż w filtrze. Nawet jak będzie kubeł przelewał 400 l/min w 20 litrowym akwa a będzie on pusty (bez medii) to i tak filtracja biologiczna będzie niewystarczająca.

-biolog nie musi mieć dużego przepływu,

-mechanik - pasowało by

 (źródło - własne doświadczenie)

 

2. Nie ma czegoś takiego jak obliczenia wielkości ryb do ilości litrów.

  Każda ryba ma inne wymagania. Jedne potrzebuja  większego dna. Inne wyskości akwarium itd.

 

3. Na to tym bardziej nie ma przepisu. Wszystko zależy jakie i jak masz ustawione filtry, roślinność jakie skały, ich wielkość itd.

 

4.Jeżeli Ci  filtr biologiczny nie wyrabia to zawsze będziesz miał wykrywalne ilości NO2 czy NH3/NH4.

  Kumulacja NO3 zależy od ilości podmian, roślin, wkładów filtrze itp.

 

5.Kombinacje wkładów układasz w zależności jakie chcesz mieć parametry wody.

 Patrząc na biologię najleprze oczywiście są materiały najbardziej porowate.

 

6. KH, pH ewentualnie GH.  Reszta przydaje się:

  -NO3, PO4, Fe - roślinniak

  -NO3, NO2, NH3/NH4 -  w razie problemów z akwarium/rybami.

 

7. Jeżeli nic się nie dzieje, akwarium jest ustabilizowane (nie mylić z dojrzałym-bo to nie to samo), masz stałe parametry wody, nie ma problemów - wcale.

 

8. Nie ma sensu. Jeżeli już chcesz moczyć to produkty każdej firmy są inne i nikt Ci tego nie powie (na oko 2-3 minuty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Ja mam 750 ( 3 filt. biologioczna) +_ wew 450 l/h  - 1200 l/g. ( wew filtr jest temporalny)

Różne opinie słyszałem, ale większość zaleca około 1000 l/h przy 300 litrach. Tak nadfiltracja powinna być.

 

2 Kiedyś był 1 cm na 1 litr, ale potem uznali że nie jest to odpowiedni przelicznik.

-Dlatego zapytałem jak to dziś wygląda.

 

5  Filtracja biologiczna jest najważniejsza. Teraz tylko chodzi co do bio ceramiki, czy np zeolit, kermazyn, czy coś innego?

Chodzi o to aby te filtry były komplementarne. np Ceramika nh3, nh4, no2, no3 .

Uważam te parametry na najbardziej pożądane  stosuje bio ceramikę od wielu lat, ale sam nie wiem.co jeszcze?

Może przydało by się coś tonizującego witaminy, magnes, czy ille śladowe pierwiatki w wodzie które słuzą zdrowi ryb?

 

6 Ja używam;

-NO3, NO2,  PH, -  w razie problemów z akwarium/rybami.

Wydaje mnie się że jeżeli no3 jest dobre , to no2, nh3  z zasady też musi być ( powinno)  w odpowiednich ilościach,  gdyż są przecież bezpośrednio przekształcane w procesie azotowym.

 

7 Uważam tak samo, dlatego sugeruję się obserwacja ryb i ich zachowaniem.

 

np;Po zachowaniu zauważyłem że ryba zaciska płatwy,lub dostaje temporalnych konwulsji. Zmierzyłem no2 

 wyglądało na około 0,3 może 0,4 - po chloraminie co musiałem zrobić, ale po daniu aqua safe + bactozym 3 tabletki na drugi dzień pływała w górę i w dół ... w górę i w dół. )

-Dobrze mieć  jedną bardziej wrażliwą rybę wtedy od razu widać że coś jest nie tak. Można szybciej zareagować.

 

8 Oczywiście że namaczania mogą być użyteczne. 

Ja karmię granulatem , bo frontosy są mięsożerne. Pokarm jest bardziej  lekkostrawny , no i przyjmują więcej wody. W zasadzie kilka dni ryby nie jadły bo stosowałem chloraminę ( miałem flexibakterioze- najprawdopodobniej jedna nowa ryba była chora) no i nie było sensu po kilku dni bez pokarmu 3,4 aby od razu tak pazerne ( małe sztuki) miały go łykać. A tak jak namoczy się (one go prawie natychmiast połykają ) jest zdecydowanie bardziej wskazany. Tak myślę.

Nie wiem czy będę moczył przy karmieniu regularnym, chyba raczej nie, ale wiem że więcej wody się przyda rybom...i warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...