Skocz do zawartości

Potas w akwarium - skąd wiemy ile go trzeba bez tastów ?


xpamer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potas w akwarium - skąd wiemy ile go trzeba bez testów ?

 

Posiadam akwa 240 litrów roślinne. Sporo rybek i sporo roślin. Jedna potężna żabienica amazonska, kilka mikrozoriow i kryptokoryny. Jest tez lotos czerwony oraz Limnofila wodna. Dłuższy czas podawałem jako nawóz Symfonie Złotą w ilości 6 ml codziennie.

Oświetlenie to 2 x 54W Grolux + Aquastar ( świetlówki mają po dwa lata ) + 30W Fluora

Podaje CO2 ale w malych ilosciACH

 

Od jakiegoś czasu zacząłem stosować sole : Helat FE 13%, KH2PO4, KNO3 oraz K2SO4

Robiłem co tygodniowe testy żeby zobaczyć jak zużywane są te nawozy.

Podmianka wody - 30% co dwa tygodnie

 

Ustaliłem wstępnie ze powinienem mieć:

 

Stężenie Żelaza - 0,5

Stężenie Fosforu - 1

Stężenie Azotanu - 30

Stężenie Potasu - 25

 

Wszystko na początku szlo ładnie, bo rośliny odżyły i zaczęły bąbelkować. Najlepiej było to widać na mikrozoriach. Kryptokoryny ładnie wygładziły liście i nabrały kolorów.

Limnofilia zaczęła rosnąć jak szalona.

 

Od jakiegoś czasu coś zdechło znowu, choć parametry wody są dobre.

 

Liście się pozwijały w Kryptokorynach, Mikrozoria na krańcach liści pokryły się czarnym osadem i tracą masę blaszkowa. Tworzy sie czarna siatka. Limnofilia nie rośnie i zrobiła się bardzo ciemna, wręcz zaczerniona i nie rośnie w ogóle.

 

PH - 7.17

NO3 ( test ZOOLEK ) - ok 25-30

Zelazo ( test ZOOLEK ) - ok 0,5

Fosfor ( test ZOOLEK ) - ok 1

Potas ???

 

No właśnie, ile jest potasu i czy wzrosło na niego zapotrzebowanie. Ile właściwie dolewać roztworu jeśli nie mam żadnych testów na jego zawartość ?

Teraz codziennie daje około 10 ml ( 1 ml podnosi potas o 0,2 mg/l )

 

Pomóżcie , proszę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas w akwarium - skąd wiemy ile go trzeba bez testów ?

 

Posiadam akwa 240 litrów roślinne. Sporo rybek i sporo roślin. Jedna potężna żabienica amazonska, kilka mikrozoriow i kryptokoryny. Jest tez lotos czerwony oraz Limnofila wodna. Dłuższy czas podawałem jako nawóz Symfonie Złotą w ilości 6 ml codziennie.

Oświetlenie to 2 x 54W Grolux + Aquastar ( świetlówki mają po dwa lata ) + 30W Fluora

Podaje CO2 ale w malych ilosciACH

 

Od jakiegoś czasu zacząłem stosować sole : Helat FE 13%, KH2PO4, KNO3 oraz K2SO4

Robiłem co tygodniowe testy żeby zobaczyć jak zużywane są te nawozy.

Podmianka wody - 30% co dwa tygodnie

 

Ustaliłem wstępnie ze powinienem mieć:

 

Stężenie Żelaza - 0,5

Stężenie Fosforu - 1

Stężenie Azotanu - 30

Stężenie Potasu - 25

 

Wszystko na początku szlo ładnie, bo rośliny odżyły i zaczęły bąbelkować. Najlepiej było to widać na mikrozoriach. Kryptokoryny ładnie wygładziły liście i nabrały kolorów.

Limnofilia zaczęła rosnąć jak szalona.

 

Od jakiegoś czasu coś zdechło znowu, choć parametry wody są dobre.

 

Liście się pozwijały w Kryptokorynach, Mikrozoria na krańcach liści pokryły się czarnym osadem i tracą masę blaszkowa. Tworzy sie czarna siatka. Limnofilia nie rośnie i zrobiła się bardzo ciemna, wręcz zaczerniona i nie rośnie w ogóle.

 

PH - 7.17

NO3 ( test ZOOLEK ) - ok 25-30

Zelazo ( test ZOOLEK ) - ok 0,5

Fosfor ( test ZOOLEK ) - ok 1

Potas ???

 

No właśnie, ile jest potasu i czy wzrosło na niego zapotrzebowanie. Ile właściwie dolewać roztworu jeśli nie mam żadnych testów na jego zawartość ?

Teraz codziennie daje około 10 ml ( 1 ml podnosi potas o 0,2 mg/l )

 

Pomóżcie , proszę ...

NO3 za wysokie w stosunku do PO4

Poziomu potasu nie sprawdzisz, dawkuj np. według kalkulatora zulixa i koryguj jeżeli zaobserwujesz niedobór lub nadmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz 2mg/l K dziennie, czyli 7*2=14mg/l/tydzień. Jeśli masz dużo roślin to pewnie masz niedobór. Poza tym potas ciężko przedawkować.

 

A tu fragment autorstwa Łorena:

 

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Chociaż w tym fragmencie jest to niezrozumiałe.

 

Ja też ostatnio miałem problem. Dziury w liściach, czernienie liści. Wpakowałem dawkę tygodniową potasu za jednym razem, czyli 40mg/l. Brak wyraźnych zmian, ale lotos przyspieszył.

 

Potas ciężko przedawkować. Zapakuj 20mg/l jednorazowo do akwarium i obserwuj przez tydzień (już nie podawaj potasu). Jeśli pomoże to masz odpowiedź. Jeśli nie to problem tkwi może w ilości magnezu.

 

 

Od jakiegoś czasu coś zdechło znowu, choć parametry wody są dobre.

Niewyjaśnione zgony ryb ? Też tak miałem. A żyją u Ciebie ślimaki i krewetki ? Może mamy ten sam problem.

 

Ps. Zachowaj proporcje N:P 10-16:1 bo dorobisz się zielenic.

 

Jest test bodajże zooleka na potas, ale nie stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nic z rybek nie zdechło. Zdechło życie roślin :)

Ślimaki są - świderki. wiru bo bocje kontratakują od razu. Mam w sumie 5 sztuk bocji, w tym trzy Modesty i dwie Siatkowe.

Krewetki które kiedyś wpuściłem przeżyły tylko kilka sekund i zostały spałaszowane.

 

A co do testów Zooleka na Potas to czytałem gdzieś, że są zbyt drogie w stosunku do ilości testów i dość kłopotliwe w użyciu. A czy dokładne ... ? Nie wiem.

Stąd mój post na receptę BEZ testowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam zdjęcie - chyba każdy czytał nadmiary/niedobory macro - ale jak to jest w rzeczywistości - objawy są podobne i tylko doświadczone oko rozezna czego brakuje.

 

Wczoraj przesadziłem kryptocorynki - po nocy 3 liście wyglądają jak na zdjęciu - tak było od założenia baniaka, potem wszystko ok, roślinki pięknie się wybarwiły a wczoraj po przesadzeniu - dziurki, marnacja aż do rozpuszczenia - czy taki obraz to właśnie niedobór K ?? Nie ukrywam że szukałem testu na K ale w mieście nie mogłem znaleźć - jeżeli to brak potasu podam tygodniową dawkę i zobaczę - raczej K2SO4 nie zaszkodzi obsadzie.

post-17157-13685174698113_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...