Skocz do zawartości

chore rybki


edyta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od 5 dni mam akwarium na razie małe 25l. Kupiłam do niego gupiki (samca i 2 samiczki), 2 molinazje black molli, glonojada oraz miałam bojownika, którego wcześniej już hodowałam.

Pierwszy zdechł bojownik a następnie po kolei gupiki i molinezje został mi teraz sam glonojad.

Pierwszego dnia wszystko było dobrze pływały po całym akwarium a następnego już przy powierzchni wody i z trudnością oddychały, gupiki na dodatek miały zaczerwienione pokrywy skrzelowe i postrzępione płetwy.

Chciałabym nowe kupić rybki ale martwi mnie czy glonojad nie jest też chory. Co mogę zrobić żeby nie zaraził nowych rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko ryby do akwarium zostaly wpuszczone za szybko. Cykl azotowy nie zostal zakonczony, rownowaga biologiczna nie byla ustabilizowana. Rybki zdechly z powodu zlych warunkow panujacych w akwarium. Mogl to byc szok osmotyczny, w wyniku ktorego rozpadaja sie pletwy, dochodzi do martwicy pokryw skrzelowych oraz oslabienia organizmu ryb w zwiazku ktorym nastepuje wieksza podatnosc ryb na choroby.

Akwarium najlepiej zostawic nie zarybione na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edyto! Akwarium powinno stac wraz z nalana woda oraz wlaczona grzalka minimum tydzien. W wodzie zachodzi wiele procesow w tym czasie. Wlasnie w wyniku tych procesow parametry wody caly czas sie zmieniaja. Woda jest jeszcze zle natleniona, zawiera chlor oraz inne substancje, ktore ulegaja rozkladowi pod wplywem czasu.

Jezeli chcesz miec zdrowe i zadowolone rybki badz cierpliwa. Poczekaj az woda sie "odstoi"

Dopiero po minimum tygodniu mozesz (na wlasne ryzyko) wpuscic 1/3 planowanej obsady.

Radze ci poczytac troche o przygotowywaniu akwarium przed wpuszczeniem rybek np:

http://adam.bydgoszcz.webpark.pl/akwarium.html

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, żeby w 25l trzymać az tyle rybek z bojownikiem. To niedopuszczalne. Bojownik jest rybką bardzo terytorialną i agresywną i potrzebuje o wiele większych litraży jeżeli ma być w akwa ogólnym z innymi rybkami. Możliwe, że pierwsze sztuki, które padły to właśnie za jego sprawą. W niedojrzałym akwarium rybki wcale nie muszą zdychać, wystarczy tylko systematycznie podmieniać wodę (ok1/3 akwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że ten bojownik był bardzo łagodny i nie zaczepiał żadnych rybek. Hodowałam dwa jeden jest sam bo jest agresywny nawet samiczki podgryzał dlatego jest sam a ten co postanowiłam wpuścić do akwa był łagodny (bał się nawet samiczki) i padł mi jako pierwszy nie miał szans żeby jakąkolwiek mi rybkę mi podgryźć. Ze względu na niego postanowiłam założyć akwarium żeby miał więcej miejsca i lepsze warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, żeby w 25l trzymać az tyle rybek z bojownikiem. To niedopuszczalne. Bojownik jest rybką bardzo terytorialną i agresywną i potrzebuje o wiele większych litraży jeżeli ma być w akwa ogólnym z innymi rybkami. Możliwe, że pierwsze sztuki, które padły to właśnie za jego sprawą. W niedojrzałym akwarium rybki wcale nie muszą zdychać, wystarczy tylko systematycznie podmieniać wodę (ok1/3 akwa).

Co do bojownika się nie zgodzie co do tego ze jest to rybka którą trzeba trzymać w dużych zbiornikach a i można powiedzieć że jest jedna z nielicznych którą można bez problemu trzymać nawet w malutkim zbiorniczku wiem to z własnego doświadczenia gdyż od kilku lat są u mnie trzymane bojowniki w kulach (wiem zaraz będzie marudzenie ze w kuli nie można i takie tam) spokojnie można je trzymać bez filtra napowietrzenia i grzałki u mnie w kuli średnia długość ich życia to 1,5 roku więc raczej wielkość zbiornika im nie przeszkadza. A co do obsady akwarium to nie wiem w sumie patrząc po tym co inni piszą na forum i co polecają to jest raczej mała a nie duża. I tak na marginesie jeżeli bojownik od początku jest trzymany z innymi rybkami to nie będzie im nic robił najlepiej kupić takiego który w sklepie zoologicznym jest wpuszczony od jakiegoś czasu do innych rybek nie należy do innych rybek wpuszczać takiego który przez długi czas żyje sam. dobra kończę wywody pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...