Jump to content

Przygotowania do założenia akwarium


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

od pewnego czasu noszę się z zamiarem założenia akwarium. Moje doświadczenie w tej dziedzinie wynosi zero, dlatego też ostatnie tygodnie spędziłem na dokształcaniu się. Bardzo dużo informacji zebrałem czytając to forum, za co dziękuję!

 

Początkowo planowałem akwarium 60 litrowe, aktualnie (po namowie ze strony dzieci :-)) stawiam na 112L lub 120L. Będzie to akwarium ogólne. Zanim przystąpię do zakupów, chciałbym rozwiać kilka wątpliwości.

 

1. Na szafkę pod akwarium wybrałem regał Expedit z IKEA. Od tyłu, u dołu, wzmocniłem go dwoma kontownikami, wypoziomowałem i przytwierdziłem kołkami do ściany. Regał nie ma "pleców". Zakładam, że akwarium będzie ważyło około 150kg. Testy robiłem siadając na regale wraz z dwoma synami. Wyglądało stabilnie, mam nadzieję, że wytrzyma. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

 

2. Blat tej szafki ma wymiary 79x39cm. Wymiary typowego akwarium 120L to 80x35cm. Mogę postawić akwarium bezpośrednio na szafce? Czy może lepiej kupić płytę o wymiarach takich jak akwarium, położyć ją na regał i dopiero na nią akwarium? Istnieją też akwaria z plastikową ramą u podstawy, może to było by dobre rozwiązanie?

 

3. Jako podłoże planuję użyć zalecanego dla początkujących żwirku 3-5mm. Ile kilogramów/litrów powinienem kupić?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

1. Szafka wygląda wg mnie nieco niestabilnie, ale po wzmocnienu powinna wystarczyć. Zrób test z obciążeniem conajmniej 200 kg, lepiej żeby szafka się teraz rozwalia, niż później wylało się 100l na podłogę.

2. Niewiem co o tym sądzić, wiem napewno że akwarium musi całą powiechrznią przylegać do szafki.

3. Ok. 15 kg. U mnie tyle poszło, najlepiej kup 10 kg i jeżeli okaże się dla ciebie za mało dokup więcej.

Pozdrawiam :D

Najlepiej żeby żwirek był ciemny.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam piasek - 20kg + 2,4kg pod piach podłoża dla roślin. 10KG wg mnie to za mało do 112l. Regał dobrze by było wzmocnić plecami - np ze sklejki. Szafka ma na środku pionową ściankę więc nie będzie się wyginać w łuk - oczywiście podkładka pod akwarium - pianka styropian musi być. Sprawdzić trzeba stabilność szafki na boki - czy jak te 150-200kg na nią usiądzie i zacznie sie bujać na boki to czy nie będzie śladów chęci do złożenia się w rąb.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

No i z planowanych 60l zrobiło się 126l :-). Akwarium z osprzętem kupione.

Dzisiaj wzmocnie regał, kupię płytę pod akwarium. Na jutro planowane zakupy w zoologicznym (żwirek, kamienie, korzeń) i zalewanie akwarium.

 

Kilka roślin kupię w sklepie, kilka postaram się zdobyć na lokalnym rynku ogłoszeń. I tutaj pytanie do Was: czy roślinki powinno się czymś odkażać zanim włoży się je do akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej solą akwarystyczną, i dokładnie usuń (jeżeli jest) ikrę ślimaków.

Nie musisz odkarzać, jeżeli masz pewność co do roślin, ale z sklepu co w co 4 roślince miałem ślady ślimaków i po kilku miesiącach plagę, która zakończyła się restartem akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Nie straszcie kolegi ślimakami. Jak się przywloką razem z roślinkami to trzeba kupić kilka Helenek (ślimak który zjada inne ślimaki) i plagi nie będzie. U mnie 4 szt. w 140 l wytępiły rozdętki i utrzymują populację świderka w rozsądnej liczbie.

Link to comment
Share on other sites

Ślimaki i tak się pojawią i tak - można cudować na wszystkie sposoby. Jedyne rozwiązanie sadzenie roślin z hodowli in vitro.

Jeśli już wybicie jaj ślimaków z roślin to roztworem kwasku cytrynowego a nie solą - sól spali rośliny.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za dotychczasową pomoc.

 

Kupiłem podłoże dla roślinek (4,8 Kg, porcja dla 80cm /100-160L/, DeponitMix firmy Dennerle) oraz kwarcowy żwirek (20kg, granulacja 1-2mm). Jestem w trakcie umieszczania tego wszystkiego w akwarium. Mam jednak pewne wątpliwości.

 

DeponitMix utworzył warstwe 2-6cm. Na tył i boki dałem wiecęj, na przód mniej. Zacząłem sypać żwirek, póki co użyłem jakieś 8kg, utworzyło to około 3cm warstwę. Zastanawiam się, czy po wsypaniu pozostałych 12kg, warstwa żwirku nie będzie za gruba. Może wymieszać wsypany już żwirek z DeponitMix? A może po prostu nie wsypywać całych 20kg?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie masz wymiary tego akwarium ale jeżeli piszesz, że masz 126 l to podejżewam, że 5kg podłoża pod rośliny i 20 kg żwiru to zdecydowanie za dużo. Proste nie wsypuj tego wszystkiego bo skończy się to tak, że będziesz miał 10 cm warstwę podłoża..

Link to comment
Share on other sites

Wymiary akwarium to 80 x 35 (szer) x 45 (wys). Te 5kg dla roślin to z zestawu przeznaczonego dla takich własnie wymiarów. Chciałbym mieć jedno lub dwa wyraźne wzniesienia w podłożu, stąd chętnie sypnął bym jeszcze trochę żwirku.

 

Czy taka sytuacja, że na powiedzmy 4cm podłoża dla roślin znajduje się 6cm żwirku jest ok? Czy coś na tych wzniesieniach będzie rosło?

 

Przepraszam za nadmiar pytań, ale wolę się upewnić, niż po kilku tygodniach żałować, że coś źle zrobiłem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Co do szafki IKEA mam taką samą 112L Stoi i ma się dobrze. "Stolarzy" nie słuchałem. Wygięć nie ma. Wcześniej w SolidWorksie zrobiłem projekt szafki, dobrałem materiał i zrobiłem test na wytrzymałość. Akwarium + osprzęt (żwirek, samo akwarium , elementy dekoracyjne, pokrywa) = ~ ok 150 kg spokojem będzie. Ciężar rozkłada się równomiernie. Zatem musi być mata pod to. No i żwir wiadomo.. duże kamyki o dużej powierzchni na sam dół i na to żwirek (cała reszta) . Ja użyłem kamyczków później biały żwirek, a na środku dałem ziemię dla roślin akwariowych i polałem ją trochę bakteriami nitryfikacyjnymi. 

 

2. Ważna rzecz. U mnie jak widzisz na zdjęciach (link poniżej) szafka ma blat dodatkowy. Został on wkręcony, bo po 1 akwarium wystawało a po drugie podłoże nie jest jednorodnie wytrzymałe. Dlatego przymocowałem tak samo jak w szafce IKEI dodatkowy blat do tego pierwotnego na wkręcane śruby na imbusach. Pierw wiertarką mniejszym fi otwór a później wkręcając gwintowałem. Na to mata i akwarium stoi. 

 

Zdjęcia do akwarium (sama szafka + wykonana pokrywa z oświetleniem LED) : https://plus.google.com/photos/107978743346195849532/albums/5865595296889328945?authkey=CI7kwpLFv6P2BA

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...