Jump to content

Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady


Recommended Posts

Witam wszystkich jestem tu nowy.

Proszę o pomoc nie znam się na akwarystyce a chciałbym w domu zainstalować sobie akwarium w ścianie miedzy salonem a kuchnią miało by ono za zadanie atrakcyjnie wyglądać i być stosunkowo proste w obsłudze.

Zacznę od opisu:

Akwarium ma być wymiarów szer./wys./dług. 500x500x1200 czyli ok. 300L coś na wzór:

akwarium 1

akwarium 2

 

lub tu właśnie mój projekt roboczy i na nim proszę się skoncentrować widok od strony kuchni

mój projekt roboczy

 

Akwarium będzie częścią szafy "spiżarki" od strony salonu będzie Kamień Dekoracyjny Roma Sahara. Do akwarium doprowadzone są rurki od podłogówki (taka jedna pętla rura plastik fi 16).

I czas na pytania

1. Czy stelaż pod akwarium mogę zrobić z profilu 50x50x3 czym go wykończyć jakim materiałem myślałem o blasze 3mm + 5cm styropian twardy ew. styrodur a na to dopiero szkło ( czy to będzie dobry materiał i stelaż)

2. Jak mogę wykorzystać rurki z centralnego ogrzewania bo miałem kiedyś pomysł założenia termostatu z kapilarą w zakresie 20-30 stopni C i puszczenia ich pod taflą szkła akwarium w wyżłobieniu styropianu lub też włożyć do akwarium od strony szafy i po dnie akwarium przykryć piaskiem, żwirem lub też ale nie wiem czy to możliwe w dolnej szafce zamieścić dodatkowe akwarium (pytanie jak duże) w którym zachodził by proces filtracji wody tam znajdował by się główny filtr i tam woda była by zarazem ogrzewana za pomocą rurek CO i następnie za pomocą jakiejś (pytanie jakiej??? ) wymiany wracała by do akwarium a z akwarium pobierana do tego filtracyjnego.

3. Jakim materiałem zabezpieczyć szafki nad akwarium od wewnątrz by wytrzymały podwyższoną wilgotność - od akwarium (jakaś mata sam nie wiem liczę na wasze doświadczenie pomoc).

4. Ale to na razie chyba mniej istotne. jakie potrzebuję zestawienia zwierzątek, roślin i osprzętu który nie potrzebuje dużej ingerencji z mojej strony .Proszę was o poradę w sprawie rybek jakie mają zamieszkać taki zbiornik. Może ktoś poda jakiś kontakt do wykonawcy takich akwarium ( dobry, solidny i tani okolice Lublina ).

 

Za wszelkie odpowiedzi, porady, krytykę serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam Darek

Link to comment
Share on other sites

Sam kiedyś myślałem o tego typu akwarium, ale nie podjąłem się, ze względu na pkt 3.

Według mnie bez względu na to czym zabezpieczysz wnętrze szafki, to i tak wilgoć, która tam będzie panować może dawać nieprzewidziane efekty. Może gdybyś całość nadbudowy wykonał z tworzywa sztucznego w taki sposób, żeby się dała łatwo wyjąć i wyszorować, dałoby się zachować higienę. W innym przypadku bałbym się pleśni i innych dziwnych form życia lubiących mokre i ciepłe miejsca.

Nie traktuj tego jako porady kogoś doświadczonego. To po prostu aspekt który sam brałem pod uwagę, przymierzając się do projektu, którego nie zrealizowałem.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o wilgoć - jeżeli jest możliwość odprowadzenia powietrza do systemu wentylacyjnego to najlepiej jest to zrobić - ewentualnie z wentylatorem wolnym by nie było niczego słychać - w takim przypadku nie ma mowy o większej wilgotności bo wszystko pójdzie do komina.

 

Szafki w kuchni wytrzymują gotujące się potrawy więc wilgoć z baniaka na pewno nie będzie tak duża by przy dodakowym wyciągu zaszkodziła czemukolwiek.

Link to comment
Share on other sites

Co do podpięcia pod wentylację mam taką możliwość bo tak to też projektowaliśmy - będzie to wentylacja grawitacyjna do komina długości 10mb na końcu anomostat by ten ciąg nie wyciągnął rybek :)

Panowie a co z 1 i 2 punktem mojego problemu bo to już niedługo będę musiał jakoś ugryźć meble do kuchni będą już w czerwcu

Link to comment
Share on other sites

Do pokrycia mebli najlepiej nadają sie farby poliestrowe lub epoksydowe. po wyschnieciu są bezpieczne dla akwa bo odporne chemicznie i wzglednie tanie. Jeśli chodzi o wilgoc w scianach mam nadzieje ze masz również dostęp do wody koło akwarium bo zimą przez noc wyparuje pół zbiornika:) wiem z doświiadczenia. Wilgoc w takich miejscach jak zamkniete przestrzenie nad akwarium to problem oczywiście i to spory. Miałem szczęście prowadzic serwis takiego akwarium i w stu procentach wystarczały otwory wentylacyjne możliwie blisko sufitu. Ciepłe powietrze bedzie wyciągac wilgoś na pomieszczenie. Klimatyzacja moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem. Ogrzewanie pod akwarium za to moim zdaniem bardzo dobrym o ile szkło nie bedzie narazone na skok temperaturowy. minimum steropian 10mm pomiędzy. jak rozwiązujesz filtrację?? sump? wewnętrzny??

 

Edit:

 

a co do profilu to 30x20x1 w stu procentach wystarczy i to mówie o aluminium. Stalowy o tych wymiarach uniesie Ci spokojnie nawet 500L. a Ty masz dużo mnie:)

 

Luna: Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Nie pisz jednego posta pod drugim jeśli nie upłynęły minimum 24 godziny. Edytuj wiadomości.

Link to comment
Share on other sites

Co do filtracji to będzie Filtr zewnętrzny kubełkowy ale nie mam pomysłu jaki będzie najbardziej odpowiedni chciałbym taki kombajn wszystko w jednym wiem że są takie z lampą przeciw glonom i może być z grzałką ale czy to dobre takie wszystko w jednym

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...