Skocz do zawartości

Jaki biotyp do tych warunków


Hellno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wstępie witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość z powodu mojej niewiedzy.

Zakładam nowe akwarium w nowym miejscu po przeprowadzce i prosiłbym o pomoc w doborze biotypu do warunków jakie wymienię oraz późniejszą pomoc w doborze obsady. Jestem praktycznie początkujący a akwarium dopiero będzie startowane, więc z miejsca chcę uniknąć późniejszych problemów. Z tego też powodu wolę na początku się dopytać. Biotyp niestety będzie zależny od mojego akwarium(oraz jego wyposażenia) oraz kranówki(brak dodatkowych środków w najbliższym czasie na lepszy rozwój i sprzęt).

To tyle wstępem.

 

Akwarium panoramiczne 60x30x35.

Pokrywa z jedną lampą Philips Aqua Sky 15W-45cm

Filtr wewnętrzny Aquael Fan 1 plus

Grzałka Tetra Tec 50W

 

Woda wg strony wodociągów:

Śr Max

mg CaCO3/l 242,2 298,0

mval/l 4,8 6,0

mg Ca +2/l 96,9 119,2

milimole Ca 2,4 3,0

stopnie niemieckie (dH)

13,6 16,7

woda średniej twardości

 

Postaram się jeszcze po weekendzie zbadać wodę paskami JBl. Wiem, że nie dadzą 100% odwzorowania warunków wody, ale powinny być przybliżone.

 

Główne pytanie.

Czy do takich warunków da radę dobrać jakiś biotyp bez większej ingerencji chemią lub odpowiednim preparowaniem wody przed podmianą.

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i odpowiedzi.

Jeżeli założyłem temat w złym dziale to proszę o zmianę na odpowiedni.

 

Przenoszę do obsad. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie widzę opcji zmień/edytuj więc odpowiadam na swój post.

Po długich bojach z pewnym sklepem otrzymałem paski JBL Easy Test. Poniżej zamieszczę wyniki, które odczytałem z kolorów. Nie jestem w 100% pewny tych wyników.

 

NO3 -> 10 mg/l

NO2 -> 0 mg/l

GH -> >14 d

KH -> od 6 do 10 d

pH -> 7,2 - 7,6

Cl2 -> 0 - 0,8

 

Testy były wykonane na kranówce, która odstała ok 17 godzin.

Moje pytanie pozostaje takie jak w temacie. Czy uda się założyć biotop z taką kranówką i wyposażeniem takim jakie podałem. Jeżeli tak to prosiłbym o pomoc jaki oraz jaka obsada.

 

Aktualizacja:

 

Widzę, że muszę zrezygnować z konkretnego biotopu(brak jakichkolwiek podpowiedzi). Z tego powodu prosiłbym o uzupełnienie obsady i dobór odpowiednich roślin do akwarium.

 

Podłoże:

Ziemia + Piasek

 

Roślinność:

Proszę o pomoc tutaj.

 

Obsada:

 

-Góra: tutaj też proszę o pomoc w odpowiednim doborze

-Środek: Microrasbora galaxy x15 - 20? (z wielu wypowiedzi i wątków widzę, że nie powinna mieć problemów z moją wodą), chyba że padnie inna propozycja

-Dół: Krewetki RC x6 - 10? bądź inne ciekawe propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej zdjęcie to się zobaczy, masz duży wybór więc nie wiadomo co podpowiedzieć.

 

Wstaw foto to zobaczymy ile światła jest i jaki wystrój.

Prosiłbym o czytanie postów wcześniejszych.

 

Akwarium panoramiczne 60x30x35.

Pokrywa z jedną lampą Philips Aqua Sky 15W-45cm

Filtr wewnętrzny Aquael Fan 1 plus

Grzałka Tetra Tec 50W

 

W poście drugim, właśnie się pytam o roślinność oraz pomoc w doborze obsady.

Nie mam dużego wyboru ze względu na parametry wody, które też podałem w poście drugim. Nie chcę męczyć swoich przyszłych pupilków, dlatego proszę o pomoc w odpowiednim doborze do podanych warunków.

 

Stan dzisiejszy akwarium to ziemia + piasek, w wiadrach stoi woda w wiadomym celu. Jutro, najpóźniej w sobotę zakup roślinek, które mam nadzieję użytkownicy forum pomogą mi dobrać. Rybki na koniec, jak baniak się ustabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim oświetleniu sugeruję niewymagające rośliny, typu microsorium, anubiasy, nurzańce, oczywiście wszelkie mchy (ale ja nie przepadam za robieniem chaosu w akwarium ) , kryptokoryny (tyle, że raczje do większych akwariów) , pięknie mi rośnie sagittaria ( a mam 18 w na 90 litrów i 90 cm długości podłoża ! ) .

 

Polecam fora akwarystyczne, jeśli chodzi o rośliny- w sklepach ceny są nie z tej ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cenami to nie wiem. Ogólnie w falentach koło warszawy znalazłem hodowlę z sadzonkami (5 sadzonek w doniczce) po 6zl. Więc raczej to jest dobra cena. Na pewno obejrzę te rośliny(jak wyglądają i jak się roznosną) i dobiorę przez Pana polecane. Chyba, że nie można ich mieszać ze względów estetycznych. Kiedyś widziałem stronę z aranżacją akwariów, ale teraz one nie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Pana :P . Jak już, to pani, ale raczej tutaj wszyscy jesteśmy per "ty" . ;)

 

Wiadomo, jak się zakłąda akwarium, to chciałoby sie wsyztsko na szybko, już i teraz. Ale ja akurat - wydałam na początku działania akwarium trochę kasy na roślinki ze sklepu. Żadna nie przeżyła, a warunki oświetleniowe mamy podobne. W tym momencie wszystko ze świata roślinnego w moim akwa pochodzi od łódzkich akwarystów - i pięknie rośnie.

Zresztą "sadzonka" to pojęcie względne. Może się okazać, że za 6 zł masz malutkiego "wypierdka" który niknie w akwarium. Zresztą, najpierw warto zobaczyć, co oferują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za "Pana", z przyzwyczajenia odpowiedziałem nie sprawdzając nicka. Sadzonki już widziałem na "oczy" u ludzi, którzy kupowali w tym miejscu. Nie są to do końca wypierdki, ale młode roślinki, o które będzie trzeba zadbać. Plusem jest to, że są z "naszej" hodowli, czyli można traktować tak jak od forumowiczów. Nie są to super "sterylne" warunki jak od pewnych firm i łatwiej im się przyjąć w świeżych akwariach o innych parametrach. Wiem, że będą musiały odchorować swoje.

 

nemo130: Przypominam, że to dział obsady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak miał przed kompletowaniem obsady taka propozycję - zainwestuj w testy kropelkowe na pH, nawet najprostszy zoolek, powinno się udać je znaleźć za jakieś dwie dychy. Twardość masz ze strony wodociągów całkiem dokładnie podaną, brakuje nam dokładnego odczytu pH. Testy paskowe, nawet JBL, często są dosyć niedokładne. Załóżmy że machnął się tylko o jeden odcień i może nam wyjść 6,8 albo 8,0 - a to już całkowicie zmienia Twoje możliwości. Szczególnie ta pierwsza opcja dałaby mnóstwo nowych opcji.

Ale przyjmijmy, że jest te 7,2-7,6. W takim razie widzę możliwości:

- Żyworódki z Ameryki - Płatki, gupiki.

- Południowe Chiny - Kardynałki Chińskie, dzika odmiana krewetek neocardina, choć tu nie jestem pewien czy da się wspólne wymagania co do temperatury dograć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Minęło juz trochę czasu i zbiornik kończy się stabilizować. Na starcie doszło kilka zmian w samym osprzęcie zbiornika.

 

Wyposażenie dodane i pracujące razem z tym co było podane na początku:

 

Filtr Aquael Minikani 80

Grzałka Tetra Tec 50W --> zastąpiona przez Aquael 75W

Dodana świetlówka T5 Juwel-lite day 9000K 24W (łącznie 39W)

 

Woda kryształ, musze zacząć nawozić ze względu na brak składników dla roślin(zaczynają obumierać i gnić) oraz coraz większej ilości glonów.

Woda przetestowana testami kropelkowymi Zoolek: pH to 7,5 (4,5 - 9) --> 7,6(<8 kolor i skala ciężka do odczytania) (6 - 8)

 

Teraz główne pytanie jaka obsada?

 

np: dół: Krewetki RC(10) i otoski(5) - Można tak połączyć ??

      środek: Microrazbora(8-10)

      góra: Harem - o ile można to jaki

 

Lub inna obsada. Proszę o pomoc w doborze obsady oraz od których zacząć (tzn. które najpierw wpuścić).

 

Aktualizacja i prośba o ocenę obsady:

 

Harem Betta Splendens (Bojownik Syjamski) 1+2 --- spokojnego samca (Czerwony stary, nie przypomina samicy i stroszy się do lusterka) mogę otrzymać od znajomego, więc pozostałoby dokupić tylko 2 samice

Ławica Microrazbory Galaxy x10-12 / Gupika Endlera x10-15

Kiryski x2(razem z bojownikiem) --- dokupić jeszcze 2 ?

Krewetki Red Cherry x10

 

Wpuszczanie zacząłbym od krewetek RC, następnie Microrazbory/ Endlera, na samym końcu kirysków i bojownika.

Edytowane przez Hellno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to, że dalej nie potrafię usuwać swoich postów, dodam informację na temat mojego akwa.

 

W akwarium poza glonami coraz więcej pojawia się małych robaczków (wręcz wysyp). Czytałem, że to oznacza ustabilizowanie się zbiornika oraz dodatkowy pokarm dla rybek. Dodatkowo moje helenki naskładały sporo jajek oraz doczekały sie potomstwa(6 mini helenek na szybie, malutkie niemal przezroczyste). Z tych powodów chciałbym już powoli zarybiać mój baniaczek.

 

Post wyżej aktualizowałem proponowaną obsadę do mojego baniaczka. Prosiłbym o wypowiedzenie się na jej temat.

Edytowane przez Hellno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tego co widzę masz 63 litry, pH 7,5 i średnie twardości.

Harem bojownika teoretycznie jak najbardziej ok, tyle że nie polecany dla początkujących. Nawet nie tyle chodzi o to, żeby samiec był spokojny, ale trzeba uważać na samice - to czasem naprawdę rozrabiające zadziory. Dlatego też o ile przy spokojnym samcu, dużej ilości kryjówek i zbiorniku tej wielkości w ostateczności można spróbować z krewetkami, to harem i krewetki jak dla mnie odpada.

Ławica - skłonił bym się ku microrazborom. Mniejsze prawdopodobieństwo, że będą drażnić pana domu, poza tym to rzeczywiście ławica, w przeciwieństwie do gupików.

Dno - a jakie to kiryski? Pstrych i spiżowych bym do takiego baniaka nie pchał, dla nich raczej od 80 cm wzwyż. Możesz wrzucić stadko 6-8 pigmejów czy pand, pH co prawda przy górnej granicy, ale powinno być w porządku.

Zatem ja bym na początek proponował coś takiego: 1 bojownik + 10 microsrasbor + 8 kirysków. Powinno być w miarę bezpiecznie, choć nie zaszkodzi obserwować czy bojek nikogo nie zaczepia.

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...