Skocz do zawartości

Problemy akwarium 45l po zmianie właściela


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam kilka nurtujących mnie pytań w związku z moim zbiornikiem, ale od początku...

 

1. Wymiary: 50x30x35 (bez podłoża mieści się tu jakieś 45l).

2. Świetlówka w osłonie 14W, nie wiem jakiej firmy - z tego co czytałam to może być za słaba i chyba lepsza byłaby taka 32W (?) Świecimy jakieś 12 h na dobę.

3. Zbiornik mamy od połowy lutego i "adoptowaliśmy" go od znajomego wraz z obsadą, więc był zmuszony dojrzewać z rybami, choć udało nam się 1/3 wody przenieść ze starego akwarium. Mam jednak wrażenie, że dalej nie jest ustabilizowany. Początkowo mieliśmy prosty filtr wewnętrzny, ale od dwóch tygodni mamy TetraTec 400 i do tego napowietrzacz TetraTec APS 50. Filtr chodzi 24h, a napowietrzacz tylko w dzień, na noc wyłączamy, bo dość głośny.

4. Wodę do tej pory podmieniałam raz w tygodniu - około 25 % - odstaną, z dodanym do niej AquaSafe (Tatra) i dodatkowo potem do wody EasyBalance (też Tetra). Parametry mierze kilka razy w tygodniu testem EasyTest 6 w 1 - zawsze wszystkie parametry wychodziły w normie (NO3, NO2, GH, KH, pH i Cl2).

5. Jeśli chodzi o "grzebanie" w akwarium, to ostatnio robię to codziennie, a to za sprawą paskudztwa, jakie się pojawiło i zarasta szyby, liście niektórych roślin i korzenie - było opisane w jednym forumowym wątku, ale nie ma tam odpowiedzi co to takiego, nie udało mi się dowiedzieć też nic z priva: http://forum.superakwarium.pl/bialy-osad-pajeczyna-t37488.html

Usuwam je z szyb czyścikiem akwarystycznym - taki magnetyczny, z korzeni - szczoteczką do zębów (oczywiście tylko do akwarium), z liści staram się zdejmować to ręką. Jednak nie da się tego osadu wyjąć z akwarium, część odciągam odmulaczem, ale reszta pewnie pływa sobie tam dalej. Mam tez wrażenie, że po podmianie wody na następny dzień jest tego więcej niż wtedy, gdy woda jest starsza.

6. Temperatura jest na poziomie 25 - 26 stopni - mam grzałkę z termostatem 50W, więc jest stabilnie.

7. Nawozy do roślin: Palnta Gainer: Macro RED, Ferro + Pro, K+ plus - co drugi dzień 1 ml preparatów, i do tego Easy Carbo 1 ml też co drugi dzień.

8. Obsada. Niestety kilka ryb straciliśmy - pewnie przez nieustablizowany zbiornik - na razie nie chcę wpuszczać nic nowego, dopóki nie będę pewna, że jest stabilny. Więc tak: bojownik (samiec + 2 samice: stara i młoda), otoski (3), miedziki (2 się tylko ostały z 6), 4 ślimaki Hellena, które chyba mnożą się na potęgę, bo mnóstwo jajeczek złożyły na szybach, korzeniach, roślinach. Niepokoją mnie miedziki, które po kolei zdychają - teraz to już nie wiem czy z warunków środowiska czy z samotności...

9. Roślinek mamy dużo: Anubiasy (3 duże + maluszek), zwartki - chyba z 10 krzaczków, microsium (poprzycinałam, bo bardzo czerniały mu liście i teraz jest taki malutki krzaczek), bacopa monieri - jakieś 6 średnich okazów, gałęzatkę, mech jawajski mały.

13. Nie mam bladego pojęcia jakie jest podłoże, wiem, że znajomy kupił jakiś substrat pod żwirek, gdy pomagał nam się z tym wszystkim zainstalować.

14. Ryby karmimy zgodnie ze wskazówkami poprzedniego właściciela co drugi dzień. Mamy kilka rodzajów pokarmu dla urozmaicenia: Tetra rubin granulki i Tetramin płatki, 2 razy kupiłam tez żywy pokarm dla ryb (i chyba ten najbardziej lubią - raz te czerwone robale, raz te przezroczyste :)). Dla otosków mamy Tetra Wafer Mix, ale mam wrażenie, że w ogóle nie są nim zaintersowane - może mają dość pożywienia w akwarium? Staram się usuwać po kilku godzinach te krążki, bo bywało, że zaczynały paskudzić w akwarium - chyba pleśnieć...

 

I zdjęcie akwarium:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat napisany dość ogólnikowo poruszonych wiele problemów ale tak na prawdę, nie wiadomo w jaki sposób odpowiadać na pytania a bardziej stwierdzenia że coś tam w akwarium mamy... :)

Może zacznijmy z innej "mańki" - napisz co chcesz mieć w tym akwarium - jak ono ma wyglądać docelowo , do czego dążysz - jakiej pomocy oczekujesz - będzie łatwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Masz 0,31 W/l - dla mało wymagających roślin wystarczy. Zwiększając ilość światła powodujesz, że wzrasta apetyt roślin na pierwiastki.

2) Jeśli rusza się tafla wody to napowietrzacz jest niepotrzebny. Szkoda prądu.

3) Po co aż 25% wody podmieniasz. Rozwalasz biologię i destabilizujesz zbiornik. Podmieniaj 10-20%. Po co lejesz tyle chemii. Jeden uzdatniacz wystarczy. Najlepiej jakby była woda odstana 24h. Chyba zmieścisz te 4,5-9,0l w garnku na 1 dzień.

4) Temp. w akwarium musi być dobrana do wymagań ryb.

5) Ryby karmimy codziennie dając tyle pokarmu aby mogły zjeść i nic nie pozostaje. Raz w tyg. można zastosować głodówkę.

 

I najważniejsze:

 

Podajesz macro red, które zawiera azot, potas, fosfor w odpowiednich proporcjach - tak podaje producent.

Tempo zużycia azotu, fosforu jest indywidualne dla każdego akwarium. Np. Wlewasz 16jednostek [nazwijmy "j"] i 1 j fosforu (licząc tygodniowo). Z tego przykładowo rośliny zużywają 5 j azotu i 0,2 j fosforu. Podajesz makro kolejny tydzień, czyli +16j azotu (mamy teraz 27) i +1 j fosfory (teraz 1,8). Pierwiastki kumulują się. Podmiany mają redukować, ale ciężko dobrać podmiany aby redukowały do odpowiedniej ilości. Prawidłowe stężenie to 10-16mg/l No3 i 1,0mg/l po4. Czyli stosunek 10-16:1. Bez testów na no3 i po4 prędzej czy później dorobisz się glonów.

 

Jeszcze jedno, co mikro ? Nie podajesz ? Błąd.

 

 

Ja bym odstawił macro i podawał tylko żelazo i mikro oraz carbo lub co2. Kiedy woda zrobi się jałowa to bym dodał połowę dawki producenta.

 

Skoro nie ma testów, to trzeba metodami eksperymentalnymi ustalić optymalne nawożenie tym cudem.

Na mikro uważaj, bo jak przedawkujesz i dojdzie do kumulacji miedzi, to ślimaki pójdą do ślimakowego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy z innej "mańki" - napisz co chcesz mieć w tym akwarium - jak ono ma wyglądać docelowo , do czego dążysz - jakiej pomocy oczekujesz - będzie łatwiej

No to zacznijmy w takim razie tak.

 

Docelowo chciałabym mieć następującą obsadę:

- bojownik 1+2

- otoski - 5 szt. (teraz 3)

- miedziki - 6 szt.

- czy przy takiej obsadzie możliwe są także jakieś krewetki?

 

Jeśli chodzi o rośliny to do tego co jest, chcę dołożyć jeszcze kryjówkę - kokos, zagęścić Bacopa monnieri i dać Moczarkę (żeby z tyłu zakryć "aparaturę" i trochę mchu na przód w okolicy kokosa (wgłąbkę).

 

No i przede wszystkim chcę uregulować zbiornik i tu oczekuję rad :)

 

Edit:

 

4) Temp. w akwarium musi być dobrana do wymagań ryb.

Z tego co wyczytałam, to temperatura pasuje wszystkim mieszkańcom mojego zbiornika.

 

 

Jeszcze jedno, co mikro ? Nie podajesz ? Błąd.

 

No podaję, bo właśnie ten preparat "Ferro + pro" to nawóz żelazowy i mikroelementowy. Ale chemia akwariowa to dla mnie niepewny grunt niestety...

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...