Skocz do zawartości

Zmiana aranżacji, podłoża. Czy mogę ją zmienić z rybkami?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwarium 30l. Cały prawy róg aż do połowy zarósł mi anubiasem nana i zrobiło się strasznie mało miejsca. Mam 8 RC, 2 amano, 4 Gupiki.

 

1.Czy mogę wyrwać te anubiasy z podłoża? (na pewno zrobi się strasznie w akwarium: brud, zmętnienie itp), dodam że korzenie jego sięgają aż do drugiego końca akwarium.

2.Czy muszę przełożyć gdzieś obsadę?

3.Czy nie popsuje to parametrów w akwarium? dodam że moje RC noszą jaja

4.Czy mogę dołożyć żwiru bo mam ok 2cm bez przekładania obsady?

 

Proszę o odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim litrażu ja bym wyciągnął, dużo roboty nie będziesz miał. Kwestia wyłapania obsady oraz zlania wody. Zaoszczędzisz stresu zwierzakom. Dodatkowo dosypując podłoże możesz uszkodzić jakąś RC.

Co do anubiasa to ciężko będziesz go miał włożyć z powrotem nie rozkopując podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pewnie będę musiała rozkopać tak jak piszesz żeby wyciągnąć. Mam w podłożu kulki gliniano torfowe. Jak pogrzebię w podłożu to nie popsuja parametrów wody? A co myślisz o tym jakbym lekko powyciągała anubiasy i obcieła korzenie żeby z 2-3 cm zostawić? Mogą takie martwe być w podłożu? Na szczęście nie mam jeszcze młodych RC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jeszcze aktualne, ale na twoim miejscu zrobiłbym tak:

 

Najlepiej 3 Pojemniki na wodę po ok. 10L z akwarium odlać do jednego z pojemników z 5-7L następnie wyłapać obsadę i wrzucić do tego pojemnika dolać wody do praktycznie pełna włożyć tam filtr i ustawić odpowiednią moc oraz przykryć go czymś, jakąś szmatką aby nie wyskoczyły krewetki, ryby..

 

Do 2 pojemnika podobnie zlać wodę, tak aby praktycznie wody w akwarium nie było, jedynie delikatnie w podłożu.

 

Wyrwać roślinę najlepiej jak najdelikatniej zrobić z nią co się chce itp.. i teraz masz 2 możliwości, jeśli nie robiłeś takiego 'restartu' dosyć długo (lub długo już posiadasz akwarium) to warto żwirek wyciągnąć akwarium umyć w normalnej wodzie bez żadnych środków, możemy również żwirek wypłukać, wtedy należy kilka litrów wody ok. 2-3L (z akwarium) wlać do innego pojemnika i podobnie jak pierwszy raz płukałeś żwir tak zrobić, możesz z 2x tak zrobić (tą wodę możesz już wylać), następnie wrzuć ten + nowy żwirek do akwarium, zasadź rośliny, delikatnie wlej wodę, przerzuć obsadę, a tyle ile będzie brakować wody to dolej z odstanej wody..

 

 

Robiłem tak 2 razy, ale bez krewetek z samymi rybami i w obu przypadkach nie było zgonów..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki za odpowiedz ale dzisiaj rano zajęłam się akwarium, wymieniłam żwir na podłoże na ziemi ogrodowej. Ogólnie wlalam 5l odstanej wody i 20l z akwarium + stary żwir wypłukany w wodzie z akwarium i przełożyłam obsadę. Jak na razie spokój i mam nadzieje że tak zostanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...