Skocz do zawartości

Obsada 300l - 3 warianty


Gość Lennart Brix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wariant 3

Strefa górna: Zwinnik latarnik x 5, Molinezja x 2-3

Strefa środkowa: Barwieniec Czarny x 4 + Barwieniec Czerwony x 4 lub Zwinnik jarzeniec x 8, Mieczyk x 2-3

Strefa dolno środkowa: 2 pary pielęgnic lub 1 para pielęgnic + 1 para akar na przykład: Pielęgnica Eliota x 2, Akara z Maroni x 2

Strefa dolna: Pielęgniczka Ramireza x 2-3, Kirysek Panda x 4

1. Ten zbiornik jest przyciasny na jedną parę "Elioti", a co dopiero łączyć je z akarami z maroni (które swoją drogą wolą miększą i kwaśniejszą wodę).

 

2. Pielęgniczki Ramireza wcale nie trzymają się bardziej dna niż w/w Pielęgnice, a łączenie ich z dużymi pielęgnicami jest po prostu komiczne.

 

3. Molinezje okupują wszystkie partie wodne- tak jak mieczyki. Albo jedne- albo drugie. Mieczyki spokojnie potrafią osiągnąć 15cm długości.

 

Z Wariantu nr 3 uszczupliłbym to wszystko, bo ogólnie chcesz za dużo ryb, a 200L wcale dużym zbiornikiem nie jest.

 

1+2 Molinezja/ Mieczyk

1+1 Pielęgnica meeka/ Pielęgnica "Eliota"/ Pielęgnica miodowa

I możesz ew. dodać do nich sumy typy Agamyxis pectifrons - masz 2-3sztuki.

 

 

Wariant 2

Strefa górna: Danio Pręgowany x10 lub Razbora Klinowa x 10

Strefa środkowa: Neon Inessa x 10, Brzanka Odeska x 7, Brzanka Purpurowa x 6, Brzanka Sumatrzańska x 7

Strefa dolna: Pielęgniczka Ramireza x 2-3, Kirysek Panda x 4

Razbora klinowa nie trzyma się górnej strefy (skąd masz takie bzdury wyczytane?)

Danio pręgowany woli niższą temperature i z wszystkich planowanych przez Ciebie ryb mniej więcej pokrywa się Brzanka odeska, ale 100cm baniak jest za mały na 2 stada.

 

Ogólnie cały zamysł nie do przyjęcia i nie ma co się tutaj zastanawiać.

 

Wariant 1

Wariant 1 - Brzankarium

Strefa górna: Danio Pręgowany x10 lub Razbora Klinowa x 10

Strefa środkowa: Brzanka Sumatrzańska x 7, Brzanka Odeska x 7, Brzanka Purpurowa x 6, Brzanka Różowa x 5, Brzanka Denisona x 5

Strefa dolna: Bocja Siatkowana x 4 lub Kirysek Sterby x 4 lub Kirysek Panda x 4, Grubowarg Dwubarwny x 1

Z przykrością zawiadamiam, że jeżeli planujesz Brzanki Sumatrzańskie, to ich nie zakupisz. Jest to gatunek rzadki i niedostępny.

Możesz planować brzankę Borneańską (http://krytykaakwarystyczna.wordpress.c ... tetrazona/)

 

Labeo bicolor jest duży (ponad 15cm) i agresywny. Lepiej brać Labeo frenatus, ale przy 100cm baniaku i tak trzeba zrobić dużo kryjówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant 1 nie zawiera nic sensownego bo to są praktycznie same ryby stadne.

 

Neony i Brzanki nie powinny być razem (neony wolą niższą temp).

 

Meeki możesz połączyć ostatecznie z Miodowymi, Sajica, Honduran Red Point, ale jedynymi dodatkowymi rybami mogłyby być Molinezje/ Mieczyki/ Ameki w małym haremie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lost. Czytaj całe posty

 

Z przykrością zawiadamiam, że jeżeli planujesz Brzanki Sumatrzańskie, to ich nie zakupisz. Jest to gatunek rzadki i niedostępny.

Możesz planować brzankę Borneańską (http://krytykaakwarystyczna.wordpress.c ... tetrazona/)

...

 

Masz tam wszystko wytłumaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dh, to jednostka GH ;] Jak chcesz mieć naprawdę fajne parametry, to musiałbyś załatwić coś do obniżania twardości (np filtr RO, albo komorę z żywicą jonowymienną).

 

Pozwolę sobie skorygować Twój pomysł do czegoś bardziej realnego ;p.

 

40x zwinnik Blehera

1+1x akara z Maroni

20x kirysek Sterby'ego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie i nie. Obie są niedopuszczalne. Brzanki tworzą duże stada jednego gatunku. Danio też nie będzie się czuł najlepiej w ich towarzystwie. Jak chcesz brzanki borneańskie, to kup ich ze 20-30 i dołącz do tego bocje siatkowane, sztuk 8-10.

 

Akara z maroni wszama neony, bo jest w stanie. Pielęgnica miodowa to gatunek z twardych wód i załatwi Ci wszystkie małe ryby. Nannacara zostanie załatwiona albo przez akary, albo przez pielęgnice, a kiryski się trzyma w większych ilościach.

 

Na grzyba kostka napowietrzająca? Po co Ci co2 jak nie będziesz miał solarium? Dlaczego chcesz mieć ciemne podłoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danio pływają głównie w warstwie podpowierzchniowej, brzanki środek i dół. Myślę że nie będą sobie przeszkadzać tym bardziej że danio są szybkie a akwarium ma być długie 120cm.

Jedno i drugie to ryby karpiowate. Tu nie ma "Ta ryba przy powierzchni, a ta nie". To działa prosto: pływam tam, gdzie jest żarcie. Większość brzanek to typowe gatunki BW. Z kolei danio duszą się przy minimalnej obecności garbników.

Tutaj pytanie: Sądzisz że wszystkie brzanki stworzą jedno stado czy też sumatrzańskie i purpurowe razem bo w zasadzie to jedno a różowe i odeskie każde osobno ? Poza tym jak mam dać 8-10 sztuk bocji które rosną do 12cm do akwarium 120x40 a gdzie jeszcze rośliny, kamienie, korzenie ?

Nie stworzą stada. Brzanka borneańska (a nie sumatrzańska!) ma się tak do brzanki różowej, jak pawian do szympansa. Możesz dać tyle bocji, bo w optymalnych warunkach piskorzowate 99% czasu siedzą wciśnięte w szczeliny i oglądają jak toczy się życie dookoła. Na podobnej zasadzie co 12cm bocji na 120cm kupuje się 15cm zbrojniki do 80 cm akwarium.

Maroni i neony razem hoduje np kolega Zdzisław

Znam i innych, niestety w ich wypadku połączenie nie wyszło.

Ale mogę zamienić na Zwinniki Blehera

I dobrze byś zrobił, ale dla całości odpowiedni jest aranż w stylu BW, a nie roślinniak!

Informacje o twardości wody dot Miodowej są tutaj zupełnie inne niż to co piszesz:

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... e33c41a734

8-12n to chyba nie jest twarda woda

Nie jest to wiele GH, ale jeśli równocześnie ryba ma koło 18dh KH i odczyn lekko, lub mocno zasadowy, to chyba pojawia się pytanie czy ma to sens w zestawieniu z gatunkami BW, czyż nie?

Akarka paskowana współżyjąca z innymi spokojnymi akarami lub pielęgnicami to bardzo często spotykana sytuacja, tym bardziej że akwarium 240l. Odnośnie kirysków to obawiam się że na dnie gdzie i tak będą często urzędować Akary, Pielęgnice i Akarki na ich większą ilość zwyczajnie nie będzie miejsca.

Wzorujesz się akwariami na bazalcie, a to źle wróży. Wszystkie te ryby lubią mieć piach. Najzwyklejszy żółty piach to materiał który mają w środowisku naturalnym.

i jak cały dzień brzęczyk nie chodził to rybki pływały już z buźkami przy powierzchni.

Bo źle ustawiłeś filtry. Ja nie mam w ani jednym akwarium dodatkowego napowietrzania.

CO2 - tutaj mam dylemat ! Piszą ludziska że rośliny lepiej się rozwijają i glonów mniej na szybach rośnie.

O ile masz oświetlenie większe niż 0,48/0,50 W/l, to ma to sens. Ale wtedy tak naprawdę to nie za bardzo ma sens. Już to tłumaczyłem koledze w innym temacie, ale to tak jakby CI kazali żyć w pokoju oświetlanym dziesięcioma 60Watowymi żarówkami na metr kwadratowy.

Ciemne podłoże aby jasno ubarwione pielęgnice się ładnie wyróżniały

Ten efekt uzyskuje się przez zagracenie dna, co wpływa dobrze na ubarwienie, zdrowie i ogólny stan ryb. Umożliwia im też normalne zachowania.

Sverting, nie zrozum mnie źle ale ja naprawdę nie po to zakładam akwarium 240l żeby mieć 2 gatunki rybek.

Ja to rozumiem, ale z drugiej strony pamiętaj, że ilekolwiek gatunków nie chcesz mieć, to trzeba to zgrać tak, żeby wszystko miało ręce i nogi. Akwarium w pierwszej kolejności musi być dobrym domem dla ryb, dopiero w drugiej Twoją ozdobą. Potrzebujesz sensownych ilości ryb w obrębie stada. Dna które odpowiada gatunkom. Parametrów dobrych dla poszczególnych ryb. Akwaria holenderskie z definicji nie miały mieć ryb, to że ktoś je tam wpuścił i potem się przyjęło nie oznacza, że to jest dobry stan rzeczy. Jeśli chcesz dopasować obsadę, to musisz wybrać jedną z dróg postępowania.

 

1) Dobierasz ryby do wody i dla nich tworzysz aranżację

2) Wybierasz aranżację i musisz się pogodzić z ograniczeniami jakie to przed Tobą stawia.

 

Jeśli chcesz mieć dużo gatunków ryb, to to się da zrobić, owszem, ale 240 l to naprawdę nie jest duże akwarium do takich celów. Jeśli chcesz mieszać mocno, to naprawdę, jest potencjał, ale trzeba wyjść poza myślenie: podoba mi się to, to i to.

Dla przykładu możesz zrobić akwarium wzorowane na jeziorze Inle, gdzie jest wiele drobnicy ciekawej. Jednak jeśli chcesz zrobić mocno roślinne akwarium z CO2 i solarium nad głową, to masz bardzo ograniczony wybór, ponieważ mało która ryba wybiera sobie za środowisko miejsca o bardzo mocnym naświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od 2':

Będzie gnić, ale o to chodzi ;]. Rozkład zachodzi powoli i wystarczy dorzucać kolejne warstwy liści. Z resztą, odpal z mojego podpisu link do 70l.

Jasny żwir kwarcowy - "tak, ale!". Jasny żwirek kwarcowy jest wygodny, ale powoduje, że każde pojedyncze rybie gówienko będzie widoczne jak na dłoni. Piasek naturalny - żółty, ma to do siebie, że ziarna są nie tylko kwarcowe. Taki melanż odciąga uwagę od brudu, bo odzwyczajasz się od jednolitości barwy. Możesz się wtedy zapytać: dlaczego zatem nie odmulać? Powód jest prosty. Rozkład liści zapewnia pokarm wielu zwierzętom, w tym Twoim przyszłym rybkom. Przesiewając piach przez skrzela będą filtrować szczątki roślinne, pierwotniaki i ogólnie plankton, a to bardzo urozmaica dietę. Dodatkowo jest idealnym źródłem pokarmu dla narybku, a pewnie zależy Ci na nim jak każdemu akwaryście :D.

W tym drugim wydaniu skupiłbym się na w miarę biotopowej ekipie. Oto co proponuję.

 

30x Nannostomus beckfordi

20x Corydoras punctatus

1+4x Apistogramma steindachneri

1+1x Cleithacara maronii

20x Carnegiella strigata

 

 

Część ryb może być ciężko dostać, owszem, ale podkreślam, że to obsada full ultra biotopowa. A jak się postarasz, to w Polsce dostaniesz KAŻDĄ z tych ryb.. także warto:D

 

 

 

1'

 

Co do brzanek ja Ci radzę pójść w jeden gatunek i dobrać ciekawe ryby do towarzystwa. Jako, że będę rzucał łaciną, to na początek zaznaczę, że prawdziwa nazwa sklepowej "brzanki sumatrzańskiej" - Puntius tetrazona, to brzanka borneańska - Puntius anchisporus.

 

Ja bym na Twoim miejscu w Takim wypadku pomyślał o kupnie filtra RO zamiast bawienia się w CO2, zrobił porządne ciemne BW ze zwartkami wendta i paprotnicą rutewkowatą na tafli. W takich warunkach można odstawić porządne Borneo:

 

20 x Puntius anchisporus <--- nie za dużo, bo przyćmią inne ryby i nie pozwolą im dojść do jedzenia

15 x Pangio semicincta

1+1/2 x Betta unimaculata

1+1/2 x Betta falx

4+1 x Sphaerichthys vaillanti

 

Cały zestaw by oczywiście znacznie lepiej działał z razborami, ale jeśli brzanki Ci się podobają ;p..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30x Nannostomus beckfordi

20x Corydoras punctatus

1+4x Apistogramma steindachneri

1+1x Cleithacara maronii

20x Carnegiella strigata

Popatrzyłem, poczytałem, byłem w kilku sklepach, pooglądałem na żywo.

Te Brzankarium odpuszczę i skupię się na Biotopie Black Water Gujańsko - Brazylijskim w zasadzie wg Twego pomysłu powyżej. Ale:

 

1. Pstrążenica mi się wybitnie nie podoba. Zamiast niej wolałbym Zwinnika Latarnika x 10-15 sztuk. Co sądzisz ?

2. Drobnoustek Beckforda - tutaj pytanie czy mógłbyś go jakoś porównać do Zwinnika jarzeńca ? Interesują mnie różnice w zachowaniu i w wymaganiach. Czy możnaby je trzymać razem na zasadzie DB x 10 + ZJ x 10 czy też koniecznie trzeba się zdecydować na jedną z tych rybek ?

3. Akara z Maroni - OK, Pielęgniczka Pięknopłetwa - jeszcze bardziej OK ale może masz jakikolwiek namiar gdzie ją można dostać. Przeryłem internet, sklepy u mnie w mieście i generalnie już nie mówię że jej nie ma to nawet słabo ją kojarzą a szkoda bo rybka piękna.

4. Kirysek Punktowany - tutaj mam pytanie: czy można mieszać 2 gatunki kirysków ? Na przykład 10x Punktowany i 10x Kirysek Sterby albo Kirysek Julii ?

5. Dałbym jeszcze 5x Fantom Czerwony, co sądzisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu mieszanie 2 gatunków kirysków. Jedno stado 10sztuk będzie optymalnie.

 

Fantomów nie dodawaj- to też stadne ryby, a 5 to nie stado.

 

Apistogramma steindachneri miał swojego czasu Mpaw (nie ma go na tym forum). Napisz do niego- może jeszcze ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz mieszać, to nie nazywaj biotopem ;]

 

Pstrążenica wymieniona tylko dlatego, że to typowo powierzchniowa ryba. Latarnik to inna zabawa.

 

Drobnoustki i zwinniki to zupełnie różne ryby. Jarzeńce nie trzymają taj ławicy. Są bardziej zaczepne.

 

Na YT są filmy Polaków którzy mieli tą pielęgniczkę. Popytaj ich, może coś wiedzą.

 

Fantom bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do specjalisty mi daleko kolego :D.

 

 

Witam ponownie, Zapadły pewne decyzje: zamówione akwarium 120x50x50. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Odnośnie biotopu BW Ameryki Pd: zastanawiam się czy samymi liśćmi dębu i szyszkami olchy nawet w połączeniu z wkładem torfowym do filtra uzyskam odpowiednio miękką i kwaśną wodę.

Niestety jeżeli twardości wyjściowe są wysokie, to liście i szyszki za dużo nie zdziałają.

 

W instalację RO nie chce mi się bawić, najwyżej przy podmianach bym lał mix kranówki i wody destylowanej kupowanej w baniakach w markecie.

 

Przy tak dużym litrażu jest to nieopłacalne

 

Obsada byłaby: 15x Hokejówka Amazońska, 10x Zwinnik Jarzeniec, 1+1 Akara z Maroni, 1+1 Akarka Paskowana, 1+1 Pielęgniczka Pięknopłetwa, 10x Kirysek Sterby

Niby to aż 240L, ale z drugiej strony nie jest to gigantyczny baniak. Lepiej zrobić większe stadko jednego gatunki stadnego.

Myślę, że połączenie tych pielęgnic może mieć sens przy mocno zagraconym baniaku. Ja teraz mam 1+1 C. maroni z dzikimi Crenicichla regani (samiec Crenicichli ma z 12cm, a samiec akar z 10...) w baniaku o długości 100cm i mimo sporego zagracenia Crenicichle są zdominowane, a Akary władają większą częścią zbiornika.

 

 

Podoba mi się też pomysł Pleya z Pielęgnicami Ameryki Środkowej, czy w takim baniaku dałoby radę:

1+1 Pielęgnica Meeka, 1+1 Pielęgnica Miodowa i teraz mam problem: 1+1 albo Akara Błękitna albo Pielęgnica Niebieskołuska.

Dobrze rozumiem? Chciałbyś 3 gatunki pielęgnic? Miodowe, Meeki i jeszcze Akarę Błękitną (która swoją drogą zamieszkuje Amerykę Południową, a nie Centralną) lub Niebieskołuską?

 

Taki baniaczek jest wystarczający dla SAMOTNEJ Parki Niebieskołuskich. Te ryby są duże (ja miałem 18cm samca) i zajmą 90% baniaka. Reszta ryb podczas tarła Rocio będzie siedzieć w kącie baniaka.

 

Myślę, że zamysł Meeka + Miodowa ma sens i możesz sie tego trzymać + dodać do nich Mieczyki/ Ameki/ Molinezje żaglopłetwe

 

Pytanie: Która z nich jest bardziej niebieska, jakie są wg was różnice w zachowaniu i która by tutaj bardziej pasowała ?

Akara błękitna czy Rocio? Oba gatunki opalizują na seledynowy kolor, przy czym u Akary jest to bardziej widoczne. Jak wiadomo umiejscowienie zbiornika ( światło słoneczne) + oświetlenie zbiornika ma na to wpływ. Nie wspominam już o genetyce.

 

Ja jednak śmiem twierdzić, że Pielęgnica niebieskołuska jest o wiele bardziej niebieska od Akar, z tym, że pamiętaj moje powyższe słowa dotyczące Rocio w 120cm baniaku- tylko pojedyńcza parka. Nic więcej.

 

Czy są jakieś ławicowe spokojne rybki które by można tutaj na górę dodać, czy tylko molinezje i mieczyki w układach 1+2 lub 1+3

I jeszcze kwestia dołu: jak rozumiem najlepiej by tutaj pasowały kiryśniki czarnoplame, ale może są jakieś duże kiryski które mogłyby je zastąpić ?

 

 

Jeżeli ma być to Centralna Ameryka to ciężko będzie znaleźć biotopowe sumiki do planowanych pielęgnic.

Co do układu żyworódek- dobrze kombinujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to tak- to było 3 lata temu i wtedy może i posiadałem wiedze, ale duża jej część pochodziła z tego, iż miałem podejście akwarystów starej daty - im więcej ryb, tym lepiej. Wtedy też nie brałem pod uwagę wymagań co do wody, dlatego też mieszałem obie Ameryki ze sobą.

 

Teraz wiem więcej i uwierz mi; gdybym miał mozliwość usunięcia tamtych postów, to na pewno bym to uczynił. Są stare, nieaktualne, a przecież wiedza idzie do przodu :).

 

Na Fronstosy Twój zbiornik jest dwukrotnie za krótki :) Te ryby nie trzymamy w parach, a samce potrafią spokojnie osiągnąć ponad 35cm długośći.

 

EDIT: Przy takiej powierzchni dna nie daje Ci gwarancji, że to się uda, ale jeżeli dobrze rozegrasz kwestie aranżacji to może uda Ci się połączenie Miodowa + Meeka + Sajica. Teoretycznie agresja mocno dominującej pary zostaje rozłożona na aż 4 ryby, więc teoretycznie powinno być bezpieczniej. W praktyce jak to będzie, to stwierdzisz sam- ja nie miałem takiego połączenia w takim baniaku.

 

Gdyby to był mój zbiornik, to pozostawiłbym Meeka + Miodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...