Skocz do zawartości

czy stary syfon na naboje co2 nada się?


fleder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś może próbował dostarczać co2 ze starego metalowego syfonu na wymienne naboje (chyba 12g), takie jak do wiatrówek? Może byłoby możliwe nałożenie wężyka na wylot syfonu i danie klamry zaciskowej by gaz płynął bardzo powoli?

Podobny patent zastosowano w takim wynalazku:

http://www.rataj-spk.cz/www_pl/produkty ... ikator.htm

 

Ciekawi mnie jakie tam jest ciśnienie i czy nie zsadzi wężyka przy zbytnim ograniczeniu przepływu klamrą? Może ma ktoś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś nabój podłączyć do syfonu.

No raczej :) Każdy syfon ma zacisk do instalacji naboju co2, taki jak mniej więcej w kompaktowych wiatrówkach, mocowany na stałe aż do zużycia.

 

Coś cisza w temacie, czyżby takie rozwiązanie było aż tak bardzo pionierskie? A może aż tak głupie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 się nada oczywiście lecz technicznie sobie tego nie potrafię wyobrazić.

Dasz to CO2 do syfonu i co dalej? Zaworek precyzyjny wytrzyma to ciśnienie? Jakie Będzie ciśnienie w syfonie? Jak zamontujesz wężyk na syfonie? dzióbek jest stożkowy przeważnie...

Syfon zabierze dużo miejsca (tyle co butla) i podejrzewam, ze cenowo CO2 wyjdzie dużo, dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podejdę od strony cenowej :)..

 

Załóżmy, że koszt 10 takich kapsułek z co2 to ok. 10zł (na allegro znalazłem w cenie od 10 do 20zł za 10sztuk), ilość co2 w 1 kapsułce 12g o ile to jest 100% CO2, a nie jakaś domieszka zwykłego tlenu i czegoś tam :)..

 

Za kwotę 10zł mamy 120g CO2 - na jak długo może wystarczyć taka ilość, a to zależy, ale myślę że ok. 10g w ciągu 1 dnia, wiec 10 kapsułek starcza na 12dni..

 

A wiec w ciągu miesiąca musimy wydać: 25zł, średnio butla 1.5kg + reduktor zakupimy w ciągu ok. 6-7 miesięcy stosowania tej metody, liczę tylko butlę + reduktor z tego względu, że w tym pomyślę z syfonem już mieliśmy te inne zabawki typu zaworki, dyfuzor itp..

 

Gdy nie mamy w domu syfonu to koszt butli to czas ok. 3-4 miesięcy stosowania tego pomysłu (syfon ok. 50-80zł).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikuję co2 z naboju do syfonu wajchą, syfon wypełnia się co2 z naboju, wężyk może na klej jakiś, nie wiem (dlatego pytam i zakładam wątek do ciężkiej anielki, od tego są fora hehe), dozowanie co2 z syfonu do akwarium przy pomocy zaworka. Jakie będzie panowało ciśnienie w takim układzie? Nie mam pojęcia, stąd moje pytania, myślałem, ze może ktoś próbował.

Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny to jeśli ktoś chce może kupować syfon za stówę, można też kupić sprawnego starocia za 15-20zł, zwłaszcza, że nie wiadomo co z tego wyjdzie. A jeśli ktoś znajdzie takie cudo na strychu no to nie mamy co mówić o kosztach :D

Szczęśliwie składa się, że mam reklamówkę naboi do wiatrówki z czasów, kiedy strzelałem sobie do tego i owego (dziś już pora na poważniejszą zabawkę ;) ) i to również jest praktycznie za darmo w moim przypadku. Zanim zużyję te naboje to pewnie odłożę na zestaw co2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko masz to zmontuj zestaw i napisz na forum o efektach. Wg mnie najtrudniejsze będzie połączenie syfonu z zaworkiem precyzyjnym no i spowodowanie żeby gaz wylatywał z syfonu. Normalnie jest wajcha do nalewania sterowana ręcznie. Pewnie można ją rozebrac by była otwarta cały czas....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...