Skocz do zawartości

Brzanki sumatrzańskie niszczą rośliny


Tanner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam baniak 112l z 15 brzankami sumatrzańskimi. Karmie je normalnie. Ostatnio zrobiłem restart i kupiłem rośliny pod biotop. Przeczytałem jakich roślin potrzebują, bo przy kakombach karolińskich miałem problem. Odkopywły je i niszczyły. Kupiłem trochę na próbę: różdżycę, CRYPTOCORYNE crispatula var. BALANSAE, oraz 7 nurzańców śrubowych. Zamontowałem je w siatce i przykryłem żwirkiem. Problem pojawił się z nurzańcami. Ryby nieco odkopują roślinę, ale głównie nadgryzają ją przy dnie, zostają krótkie kikuty,a liście pływają po tafli wody. Zniszczyły jakieś 20% roślin w tydzień, a podobno tych nie ruszają. Sadzonki mają liście dł. 20-30 cm. Poradzcie mi proszę co mam zrobić? Innych roślin nie gryzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od poniedziałku do piatku karmie je raz dziennie wieczorem (niestety taki mam rytm dnia, mógłbym je jeszcze karmić rano) ichtiovitem, w soboty dostają biovit (którego nie lubią za bardzo lub ovovit, który uwielbiają) w niedziele dostają mrożoną ochotkę. Co mógłbym dodać do jadłospisu z jarzyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda ma temp. 25-26 C, niektóre nurzańce nieco pożólkły i zbrązowiały. Akwa oświetlam 6-10 h średnio 8h 2x 18 watt+ światło słoneczne. Podobno nurzańce potrzebują mało światła. Przed zasadzeniem wymoczyłem je 30 minut w nadmanganie potasu (30-50 opiółków, do moczenia skóry używa się 15-20) celem pozbycia się ewentualnych jajek ślimaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...