Skocz do zawartości

Brązowy nalot na podłożu


wiciunce
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hmm ile ono ma ? no miesiac jak nie więcej . Światlo mam zarowke 40V i szybe nad lustrem wody. Kiedys miałem 2 zarowki 40V i wtedy na kamieniach mialem zielony glony wiec stwierdzilem ze 80V to zdecydowanie za duzo. Uzywam MFC i CRISTALA wiec nie sadze ze to jakies pasozyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki nie są szkodliwe. Jeśli siedzą tylko na podłożu to pół bidy. Gorzej jak zaczną włazić na roślinki. Samoistnie znikną po około 3-4 tygodniach w miarę dojrzewania zbiornika. Jak ci bardzo ten nalot przeszkadza to kup otoski tak jak Daniel napisał - omiotą wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwiększ oświetlenie do ponad 0.5W/l i wydłuż czas oświetlenia, obniż pH [zależy jakie masz ryby]. U mnie też zaczynają się pojawiać. podmieniaj wodę co 3 dni ok 20% ale nie odmulaj dna, po prostu sama woda. jak jest za dużo krzemu i fosforu to tworzą się okrzemki no i rzecz jasna za mało światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jestem niedoświadczonym = początkującym akwarystą.

Założyłem akwarium ok 3 m-ce temu 60l.

Neonki 20 szt + kiryski panda 4 szt.

Podłoże czarne kamyki.

Około miesiąc temu na podłożu nagle pojawił się dziwny brud w postaci jak na zdjęciu - przełożyłem ryby do innego akwarium i dokonałem czystki w zabrudzonym podłożu. Wytrzymało miesiąc.

Dzisiaj znalazłem to samo + niestety zdechłego kiryska panda :(.

Na zdjęciu to yaki (?) brązowo beżowy osad za kiryskiem i sztuczną dekoracją.

 

Proszę pomóżcie gdyż nie mam pojęcia co jest przyczyną i jak z tym walczyć.

Woda ph 7,5, temp 27'C czysta, brak roślin.

 

Proszę o pomoc.

 

Fotki:

https://docs.google.com/open?id=0B2YIJn ... UQwZDZSSjQ

https://docs.google.com/open?id=0B2YIJn ... l9QbUJSTW8

 

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja u siebie mam to samo już drugi raz. Za pierwszym razem miałem oświetlenie 0,3W, zwiększyłem na 0,7 odstawiłem całkowicie nawożenia na dwa tygodnie (nawożę roztworami soli), jednocześnie dwukrotnie zwiększyłem dawkę CO2 w płynie i zmieniłem źródło wody do podmian. Podmiany wodą z nowego źródła robiłem dwa razy w tygodniu. Po niespełna tygodniu okrzemki zaczęły w oczach ginąć po dwóch tygodniach nie było praktycznie po nich śladu. I w tym momencie popełniłem błąd bo zacząłem znów stosować kranówkę do podmian. W kranówce jest dużo krzemu i myślę że to jest główną przyczyną. W tej chwili walczę z nimi tą samą metodą która wcześniej zadziała. Nawożenie jak najbardziej będę stosował ale do kranówki raczej nie wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...