Jump to content

oświetlenie [240]


Recommended Posts

Jak w temacie. Naczytałem się troszkę o wszystkich parametrach świetlówek i mam taki mętlik, że głowa jest za mała ;)

 

Doczytałem się, że powinienem mieć stosunek 0.5W/1L 240L=120W :o

 

W mojej pokrywie są dwie świetlówki (standardowe). Teoretycznie powinienem mieć tak:

 

"240litrów x 45 lm/litr = 10800 lm

 

Dobieramy tak świetlówki aby spełniały ten warunek

 

3xPhilips TLD 940 (36W, 1200 mm dł, 3350 lm) = 7200 lm

 

Dokładamy świetlówki specjalistyczne dla roślin

 

2xPhilips Aquarelle (36W, 1200mm dł, 2450 lm) = 4900 lm

 

Uzyskujemy w ten sposób strumień świetlny 12100 lm co daje nam 50,4 lm/l. Świetlówki oświetlenia podstawowego mają współczynnik oddawania barw Ra 95, temperaturę barwową 3800K a rośliny doświetlane są 2 świetlówkami Philips Aquarelle. "

 

ale to 5 świetlówek, a wmojej pokrywie raczej nie ma miejsca na 5 świetlówek...

Jak mam zmienić konfigurację, żeby była poprawna i w dodatku zawierała nie więcej niż 3 świetlówki.

 

Naczytałem się również o tych kombinacjach power glo + sun glo itp... Może z nich by stworzyć jakąś kombinację? Dodam, że cena nie gra roli.

 

Podłoże będzie czarne bazaltowe bez żadnych dodatków. Co do roślin to nie wiem na ile papuzie mi pozwolą utrzymać, jednak chciałbym mieć ich troszkę :D

Link to comment
Share on other sites

Dla ciebie wystarczą 4 świetlówki 36 watowe. Możesz je kupić w razem z obudową przez alegro. Kosztują w sumie z dostawą 85 zł , ja jestem zadowolony,łatwo je się montuje tylko trzeba kabel kupić .

Link to comment
Share on other sites

problem jest inny... mam nowiutką pokrywę ( profil jak awkarium zresztą ) i nie interesuje mni ekupno nowej :/ Mam w środku 2 świetlówki T8 po 30W każda o temp. 6500K Wydaje mi się, że będę musiał kupić 2xT8 po 60W ( jedna właśnie o temp 6500K a druga jakaś pod rośliny )

 

Nie znam się aż tak super na charakterystyce barwy i przeliczaniu lumenów na poprawność składu stąd mój temat.

 

Są również dwie szkoły mówiące o świetlówkach. Akwaryści twierdzą, że musi być 0.5W na 1L a John Dawes w swojej książce o akwarystyce twierdzi, że na akwarium 240l powinno być oświetlenie 2x30W czyli dokładnie tak jak mam ale to zaledwie 0.25W/1l...

 

Tu rodzi się kolejne pytanie: czy akwaryści czasami nie przesadzają z ilością oświetlenia ( byle tylko ryby ładnie wyglądały i rośliny szybko rosły nie zastanawiając się czy takie mocne oświetlenie ich np nie stresuje?

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie ryby nie lubią takiego mocnego oświetlenia , tu chodzi bardziej o roślinki. Ja sam wcześniej miałem 2 świetlówki 36 watowe w 300 l akwarium , ale dokleiłem taśme odblaskową i zamontowałem 2 świetlówki , 40 watową power glo i zwykłą z Castoramy. Mam w sumie 148 watów i odbłyśnik. Nie musisz kupować pokrywy pisałem żebyś kupił dwie obudowy ze świetlówkami , te obudowy są tak cienkie jak świetlóka więc napewno się zmieszczą. Powiem ci ja mam niby ok światło , zamontowałem bimbrownik i w sumie rośnie mi dobrze tylko moczarka , anubias i zwartka. Kabomba powoli marnieje więc i tak czegoś brakuje , pewnie witamin bo ph mam 7.http://www.allegro.pl/item611368528_lampy_swietlowki_swietlowka_jarzeniowki_nowe.html , to jest strona do świetlówek.:)

Link to comment
Share on other sites

wolałbym dobrać do tego co mam jedną świetlówkę i ograniczyć się do trzech. Muszę się tylko zdecydować jakie dadzą najlepszy efekt, a to nie łatwe. Problemem ograniczającym zadanie jest fakt, iż moje świetlówki mają ok 900mm długości, a wszędzie proponują 1200mm a one mi się poprostu nie zmieszczą :/

 

Zostawiłbym jedną świetlówkę z moich standardowych t8, 30W, 6500K i dołożył dwie inne tylko jakie?

 

Na 100% chcę coś na rozrost roślin i coś wybarwiającego ryby. Jest inna możliwość mogę zostawić te dwie które są, a dołożyć coś z oprawkami tylko co? Przyznam się , że studiuję ten temat od ponad tygodnia i nadal stoję w martwym punkcie. nikt nie podpowiada nic konkretnego ( jaka świetlówka: symbol, parametry, ilość szt...). Mam jeszcze trochę czasu, bo jeszcze nie zalewam baniaka, ale wolałbym mieć wszystko przygotowane niż zostać z ręką z nocniku ;)

Link to comment
Share on other sites

wolałbym świetlówki - wg mnie nie nagrzewają aż tak powierzchni wody i nie dają takiego punktowego światła, które może szybko stać się inwazją glonów... Dalej proszę o podpowiedzi jakich użyć świetlówek.

Link to comment
Share on other sites

Dodaj jeszcze jedną taką , albo droższą firmy hagen np. flora i koniecznie obklej pokrywę taśmą odbłyskową. Można ją kupić w alegro za niewielkie pieniądze. Odbija ona światło co zwiększy o 30% światła w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

co do odbłyśników to oczywiście zastosuje i najprawdopodobniej DIY, a jeśli chodzi o oświetlenie to pieniądze nie graja roli, bo mam dostęp do darmowego oświetlenia (świetlówek) jakichkolwiek i stąd mój wątek. Mogę wymienić nawet wszystkie, bo nic mnie to nie kosztuje,ale cały czas czytam o charakterystyce, ilości W/L i powiem, że spotkałem się już z tyloma opcjami, że nie wiem kogo słuchać... skala waha się od 0.25W/1l do 1W/1L...

 

Co do roślin to mam zamiar trzymać żabienicę, kabomę, gałązetkę i inne (co interesującego dostanę w moim miasteczku, a będzie się nadawało). Wzrost roślin jest dla mnie równie ważny co intensywne oddawanie barw zwierząt. Będę miał czarne podłoże ( już zakupione czeka na strychu ;) ) Nie chcę przesadzić, ale dobrać najkorzystniejsze oświetlenie.

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad kombinacją hagena SUN-GLO + POWER-GLO + LIFE-GLO + ew. coś jeszcze małego

 

Wszystkie świetlówki mocy 30W i długości 89,46CM ( takiej samej długości mam w standardzie ). Jak dam 3x30W to będę miał 0.41W/1L. Dokładając jedną świetlówkę 30W o temp 6500K to będę miał 0.55W/l. Chyba będzie wtedy dość optymalnie, choć nie wiem czy nei przesadzę. może dołożyć jakąś mniejszą? np 14W? wtedy będę miał stosunek 0.48W/l

 

Czekam na doświadczone opinie o składzie. Oczywiście do wszystkiego odbłyśniki będa zrobione DIY.

Link to comment
Share on other sites

Mam książeczke o świetlówkach firmy '' Hagen" , dobre połączenie daje LIFE-GLO II + POWER-GLO + FLORA GLO. Tylko to drogi interes ja mam 3 świetlówki z Castoramy i 1 power glo i mam bardzo ładne oświetlenie , roślinki ładnie rosną a rybki mają ładny kolor.

Link to comment
Share on other sites

dla mnie wydatek rzędu 100-150zł (a nawet i więcej ) za oświetlenie to nie problem dlatego pytam o najlepszą kombinację.

To dlaczego kupujesz komercyjne swietlowki hagena ktore praktycznie nic nie reprezentuja?

 

Zaopatrz sie w Philipsa (965, Aquarelle) lub Arcadie FreshWater... To sa swietlowki naprawde na wysokim poziomie. Do tego jeszcze dokladaj w T5... nierozumiem dlaczego wogole wybierasz T8 skoro masz pelny portwel;)

Link to comment
Share on other sites

w końcu ktoś konkretny :D Poproszę o zestawienie co dokładnie kupić i po problemie :D Nie ma jak błądzić we mgle. Jeśli chodzi o t8 to taki padł wybór, ponieważ mam w pokrywie t8 i sama wymiana nie stanowi problemu, a nie chciałbym dłubać w pokrywie (choć nie wykluczam takiej możliwości)

Link to comment
Share on other sites

Zestaw t8 przy 4 swietlowkach wg mnie to:

 

Przód

30W (90cm) PHILIPS Aquasky 965 6500K Ra=92

30W (90cm) PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K

30W (90cm) PHILIPS MASTER TL-D 865 6500K

30W (90cm) PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K

Tył

 

3 Swietlówki

 

Przód

30W (90cm) PHILIPS Aquasky 965 6500K Ra=92

30W (90cm) PHILIPS MASTER TL-D 865 6500K

30W (90cm) PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K

Tył

 

Jesli chcemy miec wiecej zółtego dokładamy do zestawu z trzema 1x 18W (59cm) PHILIPS MASTER TL-D 840 4000K

 

Zawsze na przodzie wybarwiajaca lub z jak najwiekszym współczynnikiem Ra;)

Jesli chodzi o Arcadie:P 70% arcadii reszta domieszka 6500k lub 4000k lub 100% ale to dla rosliniarzy;)

W zestawieniu t5:) to 3x 39 zestawienie 2;)

 

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Z tymi świetlówkami to urwanie głowy. Sam mam akwarium 180 l (profilowane 200) i standardowe świetlówki jakie były w pokrywie czyli 2 x 30W T8. Są zapalone 10/9 godz na dzień. Szczerze mówiąc rośliny rosną bardzo dobrze (3 żabienice, 4 kabomby i inne). Ryby także mają ładne kolory. Ja bym Ci polecał zostawić te co są i zobaczyć czy rośliny przy nich rosną, a jeśli nie to wymienić.

Ale jeśli już kupiłeś to nie ma o czym gadać - zostawiam to także dla innych, takie moje doświadczenie.

Pamiętaj, że samo kupno to jeszcze nie wszystko. Jeśli świecisz takie świetlówki np. 10 godz. dziennie o mocy 100 W łącznie i płacisz za KWH np. 0,30 zł + opłaty licznikowe itp. to można łatwo obliczyć ile w skali miesiąca musisz więcej na prąd wydać.

U mnie to jest dokładnie 17 zł, co w skali roku daje równo 204 zł.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...